Alphabet uvažuje o kúpe HubSpot

Akcie HubSpot na konci minulého týždňa vzrástli na základe správy, že spoločnosť je vo fáze vyjednávania o možnej akvizícii spoločnosťou Alphabet, materskou spoločnosťou Googlu. Podľa agentúry Reuters sa predstavitelia Alphabetu stretli s investičnými bankármi z Morgan Stanley ohľadom možnej ponuky pre HubSpot. Pričom diskutovalo sa okrem iného o tom, aké finančné prostriedky by mala firma ponúknuť a či by potenciálne spojenie prešlo antimonopolným preskúmaním.

HubSpot má trhovú hodnotu takmer 34 miliárd USD, čo naznačuje, že ak by k dohode došlo, bola by to z hľadiska veľkosti najväčšia akvizícia spoločnosti Google. Ministerstvo spravodlivosti vedie proti Google dve antimonopolné prípady. Jeden sa zameriava na vyhľadávací biznis spoločnosti, druhý sa týka jej reklamnej platformy.

Doteraz najväčšia akvizícia firmy bola nákup mobilnej telefónnej spoločnosti Motorola Mobility za 12,5 miliardy USD v roku 2011. V roku 2022 spoločnosť zaplatila 5,4 miliardy USD za kybernetickú firmu Mandiant. Medzi ďalšie významné akvizície patrí digitálna termostatová spoločnosť Nest Labs za 3,2 miliardy USD v roku 2014 a reklamná technologická firma DoubleClick za 3,1 miliardy USD v roku 2007. Spoločnosť Google, získala svoju dnes veľmi úspešnú akvizíciu YouTube za 1,65 miliardy USD v roku 2006.

HubSpot poskytuje platformu, ktorá zahŕňa softvér pre marketing, predaj a obsluhu zákazníkov. Jeho kúpa by umožnila Googlu súťažiť s Salesforce a ďalšími v segmente riadenia vzťahov so zákazníkmi, čím by znížila svoju závislosť od príjmov z reklamy. To bude s veľkou pravdepodobnosťou hlavný dôvod antimonopolného vyšetrovania.

Alphabet investuje viac zdrojov do svojho obchodu s cloudom, vrátane rozširovania ponúk generatívnych nástrojov umelej inteligencie pre klientov. Hoci Google stále zaostáva za Microsoftom a Amazonom na trhu s cloudovými výpočtami, posledné kvartálne výsledky naznačili, že spoločnosť zaznamenala prvý plnohodnotný ziskový rok cloudovej jednotky.

V roku 2023 dosiahol HubSpot tržby vo výške 2,2 miliardy USD, čo je nárast o 25 % oproti predchádzajúcemu roku. Organizácia dosiahla na upravenej báze zisk 92,4 milióna USD. Na základe všeobecne prijímaných účtovných zásad (GAAP) utrpela stratu vo výške 13,6 milióna USD.

Alphabet by mohol ľahko financovať akvizíciu HubSpotu bez akýchkoľvek vonkajších pôžičiek. Spoločnosť mala k 31. decembru 2022 110,9 miliardy USD v hotovosti, ekvivalentoch hotovosti a cenných papieroch. To znamená, že akvizícia aj za mierne vyššiu cenu by nemala byť problém. Transakcia vo výške potenciálnych 40 miliárd USD by znamenala valuáciu vyššiu ako 15-krát očakávané tržby HubSpotu pre rok 2024 vo výške 2,6 miliardy USD.

Čo hovoria analytici

Analytik Citi Tyler Radke uviedol, že v akvizícii HubSpotu by mohli byť potenciálne zaujímavé príležitosti pre Google. Ale Radke tiež povedal, že si myslí, že by bolo ťažké dokončiť dohodu vzhľadom na antimonopolné problémy. „Podľa nás bude akvizícia náročná vzhľadom na zvýšený antimonopolný dohľad nad veľkými technologickými hráčmi v posledných niekoľkých rokoch,“ napísal.

Analytik Evercore Kirk Materne si myslí, že by pre Alphabet bolo rozumnejšie oddeliť obchod Google Cloud a potom ho spojiť s HubSpotom, aby sa vyhol regulačným problémom, ktoré súvisia so vyhľadávaním a reklamnými aktivitami Googlu.

Akcie HubSpot


Akcie spoločnosti HubSpot od začiatku roka vzrástli o +22,2 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +64,3 %. V súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 670 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 79,9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) ). Trhová kapitalizácia firmy je 33,9 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokZisk Samsungu sa zotavuje, divízia čipov hnacím motorom
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno