Kvartálne výsledky

Kvartálna sezóna je tu opäť. Väčšina spoločností bude reportovať svoje výsledky za druhý štvrťrok končiaci 30. júna. Najsledovanejšími firmami tohto týždňa sú bezpochyby najcennejšia automobilka sveta Tesla a streamovací gigant Netflix. V tomto článku sa pozrieme práve na to ako sa darilo počas 3 mesiacov Netflixu po tom, čo úvod roka bol zmiešaný. Ziskovosť prevyšovala očakávania, ale vývoj počtu používateľov i rast tržieb nenadchol. Napriek tomu sa akciám Netflixu v tomto roku darí. Od začiatku roka si akcie Netflix pripísali až +61,9 %.

Investorov potešilo májové oznámenie, že spoločnosť ukončí možnosť bezplatného zdieľania účtu mimo domácnosti. Tento krok by mohol v ďalších štvrťrokoch opäť poháňať rast príjmov, pretože Netflix odhadoval, že zdieľaných účtov boli desiatky miliónov. OKrem toho podnik nedávno pristúpil k spusteniu lacnejšej reklamnej verzie predplatného.

Ako sa teda darilo podniku v 2. štvrťroku? Netflix prekonal prognózy Wall Street z hľadiska ziskovosti i počtu nových používateľov, ale príjmy rástli miernejšie než sa čakalo. Investorov ale nepotešila najmä prognóza manažmentu, čoho výsledkom je, že akcie firmy v rozšírenom obchodovaní klesajú o -7,1 % na 443,62 USD.

Najdôležitejšie čísla

Počet predplatiteľov: Počet predplatiteľov sa v 2. štvrťroku 2023 zvýšil medziročne o +8,0 % z 220,67 MIL. na 238,39 MIL. Za posledný kvartál počet používateľov stúpol o 5,89 MIL., pričom sa očakával prírastok 2,1 MIL.

Výnosy: Tržby Netflixu boli vo výške $8,19 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +2,7 %. Konsenzus analytikov však bol na úrovni $8,30 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka stúpol o +15,8 % z $1,58 MLD. na $1,83 MLD. Prevádzková zisková marža sa znížila z 19,8 % na 22,3 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa medziročne zvýšil o +3,5 % z $1,44 MLD. na $1,49 MLD., resp. z $3,20 na $3,29 na akciu. Na Wall Street sa prognózoval zisk $2,90 na akciu.

Cash Flow: Voľný cash flow vzrástol z $0,01 MLD. na $1,34 MLD., resp. z $0,03 na $2,97 na akciu. Analytici očakávali $574 MIL.

Najdôležitejšie novinky

Netflix zaznamenal solídny štvrťrok najmä vďaka úsporným opatreniam, ktoré sa prejavili vo vyššej ziskovosti a raste generovaného voľného cash flowu. Vedenie spoločnosti na základe lepších výsledkov oznámilo zvýšenie celoročného cieľa v oblasti cash flowu z 3,5 miliardy na 5 miliárd USD. Práve tvorba cash flowu bol jeden z dôvodov, ktoré vytvárali akcionárom vrásky na čele. Netflix síce tvoril účtovný zisk, ale negeneroval hotovosť a bol tak odkázaný na cudzie financovanie. Zvýšenie usmernenia je tak pozitívna správa.

Okrem toho ale manažment uviedol, že by sa mal v druhej polovici roka zvýšiť aj rast tržieb. Po tom, čo v posledných 3 kvartáloch tempo medziročného rastu príjmov nepresiahlo 4 %, by malo v ďalšom štvrťroku stúpnuť na 7,5 %, pričom tržby by mali dosiahnuť 8,52 miliardy USD. K zrýchleniu rastu príjmom by malo pomôcť najmä obmedzenie možnosti zdieľať účty. To sa už dotklo viac ako 100 krajín a onedlho to čaká aj ďalšie. Netflix ráta aj s udržaním vysokej prevádzkovej ziskovej marže (nad 22 %). Odhad ohľadom očakávaného prírastku nových používateľov poskytnutý nebol.

Výskum spoločnosti Nielsen zobrazuje podiel na trhu v USA z hľadiska spôsobu vysielania i jednotlivých streamovacích firiem

V liste akcionárom Netflix ukázal aj pokračujúci trend prechodu používateľov z káblových televízií a lineárneho vysielania na streamovanie v USA. Zatiaľ čo v máji 2021 bol podiel streamovania 26 % o 2 roky neskôr to je už 37,7 %. Tento trend nie je vôbec prekvapivý, čo má za následok i množstvo nových hráčov na trhu streamovania. Napriek zintenzívňujúcej sa konkurenciii trhu naďalej vládne najmä YouTube (8,8 %) a Netflix (8,2 %).

Netflix z hľadiska obsahu vyzdvihol úspechy filmov „Muder Mystery 2“ s Adamom Sandlerom a Jeniffer Anniston, „Extraction 2“ s Chrisom Hemsworthom, ale aj pokračovaní fantasy série Witcher.

Na pozadí výsledkov sa vedúci predstavitelia Netflixu zaoberali dvojitým štrajkom v Hollywoode, do ktorého sa pripojili k spisovateľom aj herci. Generálny riaditeľ Ted Sarandos uviedol, že spoločnosť je „super odhodlaná“ dosiahnuť dohodu s hercami a spisovateľmi s cieľom čo najrýchlejšie ukončiť štrajky. Tie ohlásil odbor zastupujúci 160 000 hercov, hlásateľov, nahrávacích umelcov a ďalších mediálnych profesionálov z celého sveta.

Akcie Netflix


Akcie Netflix si od začiatku roku pripísali +61,9 % a za posledných 12 mesiacov dokonca +120,7 % na aktuálnu cenu $443,62. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 29,3 násobok zisku na akciu (P/E); 29,2 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 19,9 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie výsledky z kvartálnej sezóny:

Výrobca čipov ASML zvyšuje celoročnú prognózu predaja, keďže dopyt v Číne zostáva silný

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov

xtb
xtb
Predchádzajúci článokVýrobca čipov ASML zvyšuje celoročnú prognózu predaja, keďže dopyt v Číne zostáva silný
Ďalší článokTesla aj napriek nižším maržiam prekvapila výsledkami, Musk tento rok sľubuje Cybertruck
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno