Roky 2021 a 2022 ovládli energie, v roku 2023 zaostávajú

Obdobie vysokej inflácie, ktoré sa rozpútalo v druhej polovici 2021 a vyvrcholilo v roku 2022 prialo niektorým triedam aktív. Dobre si počínali najmä energetické, resp. ropné spoločnosti, ktorých akcie v nejednom prípade poskočili aj o stovky percent. Cena ropy medzi augustom 2021 a júnom 2022 poskočila zo 68 USD na 123 USD, čo predstavuje nárast o +81 %.


Ešte väčší výkyv zažil zemný plyn určený pre európsky trh. Ešte v roku 2021 dosahovala cena „európskeho“ plynu úroveň okolo 30 eur za MWh. Počas vrcholu v roku 2022 po tom, čo Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, sa však cena vyšplhala až k 340 eurám za MWh, čo značí nárast o viac ako +1000 %.

zemny plyn
Vývoj ceny zemného plynu určeného pre európsky trh s dodávkou o 1 mesiac

Čo to znamenlo? Pre väčšinu štátov i firiem problémy v podobe drahých energií, ale pre ropné spoločnosti, ktoré ťažili z vysokých cien, tučné, často rekordné zisky. Historicky najvyšší zisk ohlásili najcennejší americkí producenti ropy Exxon Mobil a Chevron. Rekordné čísla vykázali ale aj európski giganti Shell, BP, TotalEnergies a Equinor. Akcie ropných firiem tak prudko stúpali a ovládli rebríček najvýkonnejších akcií v roku 2021 i v roku 2022.

V roku 2023 sa ale ropné firmy medzi 50 najvýkonnejších akcií prvého polroka nezmestili. Práve naopak, index S&P 500 Energy Sector od začiatku roka odpísal -0,50 %. Výrazne tak zaostáva za indexom S&P 500, ktorý vzrástol o rovných +20 % a za technologickým Nasdaq Composite, ktorý si prpísal +38,1 %.

Rekordné zisky sú minulosťou

Napriek tomu, že svet technológií napreduje a pozitívne ovplyvňuje aj tak zastaralé odvetvia akým je energetika, minuloročné rekordné zisky najväčších amerických a európskych ropných spoločností sú preč. Malý vplyv môže mať aj fakt, že miesto ropných gigantov, ktorí smerujú k zelenším alternatívam zastupujú iní menší hráči. Hlavným dôvodom je ale nižšia cena ropy.

Cena surovej ropy na burze klesla z úrovní okolo 105 USD a v posledných mesiacoch sa obchodovala zhruba vo výške 75 USD. Tento pokles o -29 % zhruba korešponduje s medziročným poklesom tržieb najväčších ropných spoločností za druhý štvrťrok. Príjmy spoločností Exxon Mobil, Chevron, Shell, BP, TotalEnergies a Equinor medziročne klesli v rozpätí od 26,3 do 28,9 %.

Vývoj ziskov bol ale ešte negatívnejší. U spomínaných firiem sa pohyboval medziročný pokles zisku od 48,3 do 79,5 % s výnimkou TotalEnergies. Francúzskej spoločnosti sa znížil zisk „len“ o 28,5 %. Investori vedeli, že prepad zisku príde, no bol v skutočnosti horší, ako sa očakávalo. Zo spomínaných podnikov sa podarilo prekonať očakávania analytikov iba Chevronu.

Negatívny medziročný vývoj ziskovosti ropného sektora potrvrdzujú aj údaje organizácie FactSet. Tie ukazujú, že energie zaznamenali najprudší pokles ziskov a to až o 52 %. Naopak najväčší nárast zažil spotrebiteľský sektor a komunikácie.

 Zisk najväčších ropných spoločností sa prepadol o polovicu
Medziročný vývoj ziskovosti jednotlivých sektorov

Aké sú vyhliadky ropného sektora?

Napriek strmému prepadu ziskovosti ropného sektora nemusia jednotlivé firmy zúfať. Stále produkujú štvrťročné zisky v rádovo miliardách dolárov. Navyše cena ropy vystúpila na 3-mesačné maximum, pričom posilnila na 81,5 USD. Nahor ju tlačia obmedzené dodávky suroviny na trh a vyhliadky na nové opatrenia na podporu čínskej ekonomiky, ktorá by opätovne spotrebovávala viac ropy.

Cenu ropy sa snaží zvýšiť aj skupina OPEC+. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom v apríli prekvapili trhy tým, že znížili produkciu ropy. Týmto krokom chceli podporiť cenu „čierneho zlata“ v čase obáv o vývoj svetovej ekonomiky, ktorú ťažia vysoké úrokové sadzby. A aké sú dlhodobé trendy?

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vyhlásila, že svet dosiahne vrchol dopytu po rope do konca desaťročia. Pripisuje to rastúcemu podielu energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov, v zavádzaní elektromobilov a neustálemu zvyšovaniu účinnosti. Vzhľadom na tieto faktory IEA vidí v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov nepatrný rast dopytu po rope, ktorý má dosiahnuť vrchol v roku 2030.

Dopyt po rope prognóza vývoj
Prognóza vývoju dopytu po rope

Organizácie EIU, OPEC a BP sú o niečo menej optimistické čo sa týka prechodu k zeleným energiám. Dopyt po rope by sa mal v nasledujúcich rokoch zvyšovať najmä v Indii, ale aj ďalších rozvojových krajinách a Číne. Naopak v Severnej Amerike a najmä v Európe by mal klesať.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokLetná výsledková sezóna očami Tomáša Vranku
Ďalší článokGigant rýchleho občerstvenia McDonald’s vyhráva technologickú vojnu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno