AI poháňa trhy

Po slabom roku 2022 sa investori môžu tešiť v roku 2023 z nadpriemerných výnosov a oplatilo sa tak ako sme viackrát spomínali investovať v poklesoch. Trhy rastú napriek tomu, že ekonomické dáta ukazujú spomaľovanie a eurozóna dokonca klesla do technickej recesie. Viaceré ukazovatele ale ukazujú pozitívny vývoj a jedným z najdôležitejších je pokles inflácie a vyhľad na to, že čoskoro by mohol americký Fed, ale možno aj ECB začať znižovať úrokové sadzby.

Za rastom trhov ale nestoja iba makroekonomické faktory. Darí sa im aj vďaka nástupu novej technológie – umelej inteligencie (AI). Šialenstvo okolo AI zdá sa nemá konca. Veríme, že už vás o AI ani nebaví počúvať, pretože sa o nej hovorí v podstate v každom článku, avšak tento trend skutočne hýbe trhmi, čo dokazuje obrázok nižšie.

image 13

Obrázok ukazuje, ktoré akcie akým podielom hýbali indexom S&P 500. Ten od začiatku roka vzrástol o +15,3 %. Ešte lepšie ja tom technologický index Nasdaq Composite, ktorý si pripísal +31,8 %. Najvyššou mierou sa pod rastom akciových trhov podieľal Apple, ktorý nedávno predstavil svoje okuliare pre rozšírenu a virtuálnu realitu. Na druhom mieste je Microsoft, ktorý stojí za generatívnou AI ChatGPT. Tretí Google predstavil hneď niekoľko AI noviniek. Cloudová jednotka Amazonu AWS by mala z nástupu AI benefitovať taktiež. Rovnako Meta, ktorá využíva AI pri odporúčaní obsahu na svojich sociálnych sieťach. Nedávno prišiel s ďalšou pozitívnou prognózou aj Adobe.

tech1

To však už medzi mnohými vyvoláva otázky či nie sú technologické akcie nadhodnotené. V súčasnosti sa tak skutočne môžu javiť, pretože pomer P/S (ceny akcií a tržieb na akciu) technologického indexu S&P 500 Information Technology Sector vzrástol najvyššie od dotcom bubliny v roku 2000. V tej dobe bol ukazovateľ na hodnote 3,0, pričo maktuálne dosahuje hodnoty na úrovni cca 2,7.

Ani takéto vysoké ocenenia investorom ale dnes neprekážajú, pretože mnohí prirovnávajú rozmach AI k vynálezu internetu alebo smartfónov. Minulý týždeň sa 3 firmy z 3 rôznych technologických sektorov dostali na titulky v oblasti AI – veľký podnik poskytujúci služby v oblasti informačných technológií, výrobca podnikového softvéru a popredný výrobca čipov, ktorý sa ale nemenuje Nvidia.

AMD chce zosadiť Nvidiu z trónu

Minulý týždeň 13. júna spoločnosť AMD predstavila svoje nové čipy radu Instinct MI300, ktoré sú podľa nej vyladené na zrýchlenie spracovania pre generatívnu AI – technológiu, ktorú používajú ChatGPT a ďalšie chatboty. Týmito čipmi chce AMD získať časť v podstate monopolného postavenia na trhu čipov pre AI od Nvidie. Podľa slov spoločnosti by nové čipy mali začať generovať príjmy v roku 2024. O tom, že AMD a Nvidia by mali ťažiť z nástupu AI sme informovali už vo februári.

Po tom, čo vďaka bezprecedentne silnej prognóze manažmentu Nvidie sa firma zaradila do klubu bilionárov, analytici a investori očakávajú, že pred AMD stojí príležitosť v radoch miliárd USD. Zdá sa, že AMD už má aj na lane prvého zákazníka pre svoje čipy, ktorým je cloudová jednotka AWS od Amazonu. Najväčší poskytovateľ cloudového výpočtového výkonu na svete.

Zmena pre všetky IT služby

Konzultačná spoločnosť Accenture, ktorú sme zaradili aj medzi 3 európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti, v marci oznámila prepustenie 19 000 zamestnancov kvôli nižšiemu dopytu po IT službách. Rozmach AI ale zdá sa ale vytvára pre firmu nové príležitosti. Accenture oznámila, že v priebehu nasledujúcich 3 rokov vynaloží ďalšie 3 miliardy USD na iniciatívy AI. Accenture plánuje aj zdvojnásobiť počet zamestnancov zameraných na školenia a akvizície súvisiace s AI, na 80 000.

„O všetky oblasti AI je nebývalý záujem a značné investície, ktoré vytvárame do našej praxe v oblasti údajov a AI, pomôžu našim klientom prejsť od záujmu k akcii a hodnote,“ uviedla v tlačovej správe generálna riaditeľka Accenture Julie Sweet.

Medzitým by generatívna AI mohla rozhýbať odvetvie IT služieb, uviedla analytička SVB MoffettNathanson Lisa Ellis v správe z 13. júna. Napríklad softvérové kódovanie je jednou z popredných aplikácií pre generatívnu AI. „Očakávame, že uvidíme potenciálne významné zmeny v podiele na trhu v IT službách, keď sa objavia spoločnosti, ktoré dokážu lepšie využiť generatívnu AI vo svojich vlastných prevádzkach, a ostatní budú mať problémy,“ povedal Ellis.

AI Cloud od Salesforce

Líder na trhu CRM softvéru, spoločnosť Salesforce, v minulom roku čelila kritike akcionárov kvôli slabým ziskovým maržám. Z tohto dôvodu vstúpil do firmy aktivistický fond Elliot Investment Management po boku ďalších aktivistických fondov. Vďaka tomu sa firme podarilo zvýšiť ziskové marže a podnik ohlásil aj veľký buyback. V poslednom kvartáli Salesforce rekodne zvýšil ziskové marže a akcie spoločnosti poskočili nahor.

Ani tu ale dobré správy neskončili. Salesforce 12. júna aktualizoval informácie o svojej stratégii, pričom oznámila, že produkt AI Cloud prinesie jeho firemným zákazníkom funkcie generatívnej AI. Štartovací balík stojí 360 000 USD a zahŕňa Data Cloud, automatizačné sofvéry MuleSoft, Einstein, Tableau, Slack a ďalšie.

„Začiatočný cloudový balík AI v hodnote 360 000 dolárov sa zdá byť pre existujúcich zákazníkov drahý,“ uviedol v správe analytik Jefferies Brent Thill. „Očakávame viac podrobností a veríme, že to môže trvať až do roku 2024 alebo 2025, kým uvidíme zvýšenie tržieb, pretože si vyžaduje určitý čas, kým sa podnieti k prijatiu a získaniu referencií zákazníkov.“

Salesforce predstavil svoju softvérovú cloudovú platformu Einstein AI v septembri 2016. Nástroje pomáhajú predajcom predpovedať, ktoré obchody sa s najväčšou pravdepodobnosťou uzavrú na základe historických údajov o potenciáli spoločnosti a účte. Okrem toho Salesforce v priebehu rokov integroval nástroje AI do iných ponúk podnikového softvéru. Salesforce však ešte nezverejnil finančné metriky o tom, koľko príjmov platforma Einstein AI generuje, ale generatívna AI by mohla zmeniť hru. Generálny riaditeľ Salesforce Marc Benioff analytikom oznámil, že celý produktový rad spoločnosti bude postupne transformovaný.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAirbus s rekordnou objednávkou v hodnote desiatok miliárd eur
Ďalší článokNajvýkonnejšia akcia roku 2023 Spotify plánuje prémiovejšiu verziu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno