Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna pokračuje a my sme sa tentokrát rozhodli posvietiť na spoločnosť Advanced Micro Devices (AMD). Minulý týždeň prekvapil Wall Street konkurent AMD, výrobca čipov Intel nečakaným ziskom. AMD koncom júna oznámila, že z pomyselného trónu umelej inteligencie chce zosadiť biliónovú Nvidiu, pričom predstavila nové čipy radu Instinct MI300. Tie sú podľa nej vyladené na zrýchlenie spracovania pre generatívnu umelú inteligenciu – technológiu, ktorú používajú ChatGPT a ďalšie chatboty.

Investori boli preto zvedaví nielen ako sa podniku v poslednom štvrťroku darilo, ale i aké pokroky sa jej darí robiť v oblasti AI. Firma AMD, ktorej sme sa venovali i v našej analýze, prekonala odhady analytikov z hľadiska príjmov i zisku.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V druhom štvrťroku 2023 spoločnosť AMD zaznamenala tržby vo výške $5,36 MLD., čo je o -18 % menej ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $5,32 MLD.

Prevádzkový zisk/strata: Prevádzková strata firmy dosiahla -$20 MIL. v porovnaní so ziskom $526 MIL pred rokom. Prevádzková zisková marža klesla z 14,9 % na -0,4 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa znížil o -93 %z $447 MIL. na $27 MIL., resp. z $0,45 alebo $0,02 na akciu. Upravený zisk bez jednorázových položiek (non-GAAP) klesol o -45 % z $1,05 na $0,58 na akciu, pričom analytici odhadovali zisk $0,57 na akciu.

Cash flow: Voľný cash flow AMD klesol o -72 % z $906 MIL. na $254 MIL., resp. z $0,56 na $0,16 na akciu.

„V druhom štvrťroku sme dosiahli dobré výsledky, keďže procesory 4. generácie EPYC a Ryzen 7000 výrazne narástli,“ povedala predsedníčka a generálna riaditeľka AMD Dr. Lisa Su. „Naše zapojenie do umelej inteligencie sa v tomto štvrťroku zvýšilo viac ako sedemkrát, pretože viacerí zákazníci spustili alebo rozšírili programy podporujúce budúce nasadenie akcelerátorov Instinct vo veľkom rozsahu. Dosiahli sme výrazný pokrok pri plnení kľúčových hardvérových a softvérových míľnikov, aby sme reagovali na rastúci záujem zákazníkov o naše riešenia AI pre dátové centrá a sme na dobrej ceste k spusteniu a rozbehnutiu výroby urýchľovačov MI300 v štvrtom štvrťroku.

Najdôležitejšie novinky

Medziročný pokles príjmov AMD odzkradľuje nižšie výdavky firiem na IT v poslednom roku, čo bolo zapríčinené vysokými zásobami počítačového hardvéru. Ziskovosť podniku zas negatívne ovplyvnila akvizícia spoločnosti Xilinx za 49 miliárd dolárov, ktorá bola dokončená vo februári. Tá pomohla zvýšiť ponuku AMD v oblasti dátových centier.

Výsledky AMD a najmä vývoj softvéru zameraného na umelú inteligenciu priťahujú záujem zákazníkov a podniecujú optimizmus, že firma môže získať podiel na trhu na úkor Nvidie.

Trh s akcelerátormi umelej inteligencie v dátových centrách by mohol do roku 2027 dosiahnuť 150 miliárd dolárov, uviedla generálna riaditeľka Lisa Su. Vyzdvihla zároveň, že „interakcie zákazníkov“ s produktmi AI od AMD sa v minulom štvrťroku zvýšili viac ako sedemnásobne, pretože klienti boli pripravení posilniť svoju infraštruktúru. „Aj keď sme stále vo veľmi raných dňoch novej éry AI, je jasné, že AI predstavuje pre AMD príležitosť na rast v hodnote niekoľkých miliárd dolárov,“ dodala.

Divízia počítačových čipov si v minulom štvrťroku tiež počínala lepšie, ako sa očakávalo, čo je znakom toho, že trh sa zotavuje z hlbokého prepadu po pandémii, čo naznačil už Intel. AMD je po Inteli druhým najväčším výrobcom počítačových procesorov. Divízia spoločnosti zameraná na tento segment v minulom štvrťroku vygenerovala 998 miliónov dolárov, čím jasne prekonali odhad 840,9 milióna dolárov.

Herná divízia vygenerovala 1,58 miliardy dolárov, avšak Wall Street projektovala 1,62 miliardy dolárov. Podnikaniu dátových centier AMD medzitým trvalo zotavenie z poklesu dlhšie, ako sa očakávalo. Tržby v minulom štvrťroku dosiahli 1,32 miliardy dolárov, čo je menej ako priemerný odhad 1,4 miliardy dolárov. Dopyt po dátových centrách by sa mal v druhej polovici roka, najmä v poslednom štvrťroku, opäť zvýšiť.

Pomôcť mu má i nový akceleračný čip MI300, pripravený uspokojiť prudký nárast dopytu po AI. „Záujem zákazníkov je veľmi vysoký,“ oznámila Lisa Su a dodala, že viacerí zákazníci chcú nasadiť urýchľovače MI300 čo najrýchlejšie. Prekážkou pre zvyšovanie predaja akcelerátorov AI je obmedzenia vývozu tejto technológie do Číny. Nvidia vytvorila pre Čínu menej výkonný produkt, ktorý neporušuje pravidlá USA, a Su v utorok povedala, že AMD môže zvážiť niečo podobné. „Naším plánom je, samozrejme, plne vyhovovať exportným kontrolám v USA, ale veríme, že existuje príležitosť vyvinúť produkt pre našich zákazníkov v Číne, ktorí hľadajú riešenia AI,“ povedala.

Manažment AMD predpokladá, že AMD dosiahne v 3. kvartáli tržby v rozmedzí 5,4 až 6 miliárd dolárov, čo predstavuje 2,5 %-ný medziročný rast a zároveň prognóza korešponduje s očakávaniami analytikov (5,84 miliardy).

Akcie AMD


Akcie AMD si od začiatku roka pripísali už +83,7 %, čím sa radia medzi najvýkonnejšie akcie vo svojom odvetví. To je zapríčinené najmä nadšením investorov ohľadom potenciálu firmy v oblasti AI. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú na cene 117,6 USD, resp. za 102 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 463 násobok EV/EBITDA. Tieto čísla sú ovplyvnené nižšou ziskovosťou v dôsledku spomínanej akvizície.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny


Letná výsledková sezóna očami Tomáša Vranku
Párty sa skončila. Zisk najväčších ropných spoločností sa prepadol o polovicu
Intel prekvapil Wall Street nečakaným ziskom, akcie posilňujú
Akcie Meta opäť posilňujú o 7%, rast spoločnosti opäť zrýchľuje
Impozantný nárast počtu používateľov Snapu o 50 miliónov zatienený slabými vyhliadkami
Google prekvapil silným štvrťrokom prekvapil vo všetkých smeroch, akcie posilňujú o 7%
Microsoft prekonáva prognózy napriek postupnému poklesu predaja
Výrobca čipov ASML zvyšuje celoročnú prognózu predaja, keďže dopyt v Číne zostáva silný
Akcie Netflix odpisujú 7%, investori sklamaní výhľadom spoločnosti

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokWalmart kupuje podiel v spoločnosti Flipkart za 1,4 miliardy USD
Ďalší článokAko sa bude formovať budúcnosť streamovacieho priemyslu ?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno