Akcie Booking dosiahli historicky najvyššiu úroveň

Spoločnosť Booking, ktorej sme sa venovali bližšie v našej analýze, ťaží zo silného dopytu po cestovaní. To zažilo po oživenie po ťažkých pandemických rokoch. V 2. štvrťroku firma, pod ktorú spadajú značky Rentalcars, Kayak, Priceline, Agoda, OpenTable či Momondo, vykázala medziročný rast tržieb na úrovni 32 % na 5,46 miliardy USD, pričom zisk vzrástol až o 50 % na 1,29 miliardy USD, resp. 35,16 USD na akciu. Obe čísla prekonali odhady analytikov. Wall Street rátala s príjmami na úrovni 5,17 miliardy USD a ziskom 28,98 USD na akciu. Počet rezervovaných izieb vzrástol o 8,9 % na 268 miliónov, čo taktiež prekonalo očakávania vo výške 261,5 milióna.

Tieto kľúčové ukazovatele dali vydýchnuť investorom, ktorí boli sklamaní správou o štvrťročných výsledkoch konkurenčnej spoločnosti Expedia. Jej príjmy stúpli menej ako sa očakávalo, na čo akcie klesli o -16 % a uzavreli obchodovanie na dvojmesačnom minime. Z výsledkoch Bookingu boli ale investori naopak nadšení a akcie Bookingu reagovali rastom o +9 % a v súčasnosti dosahujú historické maximum s cenou 3 225 USD. Od začiatku roka si pripísali už +59 %.Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 27,8 násobok zisku na akciu (P/E); 19 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 17,9 násobok EV/EBITDA.


„V druhom štvrťroku sme naďalej zaznamenávali silný dopyt po dovolenkovom cestovaní, čo pomohlo dosiahnuť lepšie výsledky v porovnaní s očakávaniami z hľadiska rezervácií v tomto štvrťroku,“ povedal generálny riaditeľ Glenn Fogel. „Videli sme, že tieto silné trendy pokračujú aj v júli a momentálne sa pripravujeme na to, čo očakávame, že bude rekordná letná cestovateľská sezóna v treťom štvrťroku.“

Booking poráža Airbnb v jeho vlastnej hre

Booking je lídrom na trhu rezervácií ubytovania so zhruba 35 % podielom. Neohrozenú pozíciu jednotky sa snaží narušiť inovatívna platforma Airbnb, ktorá zmenila odvetvie cestovania v tom, že umožnila bežným ľudom prenajímať ich vlastné byty, domy a apartmány. Tým cestovateľom ponúkla lacnejšiu možnosť ubytovania. Airbnb sa stal jedným z najcennejších startupov a darí sa mu zvyšovať príjmy a taktiež sa už prehúpol do čistého zisku. Nedávno spoločnosť zaznamenala svoj najlepší kvartál v histórií.

Firma Airbnb okrem prenajímania ubytovania bežných ľudí zaujala turistov i tým, že ponúka rôzne alternatívne možnosti ubytovani a zážitky. O svoju hlavnú konkurenčnú výhodu však medzitým Airbnb prišiel. Ceny ubytovania prostredníctvom Airbnb sú vo väčšine prípadov drahšie ako cez platformy Bookingu. Booking zároveň do svojej ponuky vo veľkom začal zaradzovať apartmány, byty a domy bežných ľudí, ale tiež možnosti alternatívneho ubytovania. Súboju Booking vs. Airbnb sme sa venovali v našom staršom porovnaní.

Bookingu sa darí prispôsobovať vonkrajším trendom, čo potvrdil súbojom s Airbnb, ale tiež rozširovaním svojho portfólia služieb. Okrem rezervácií ubytovania poskytuje spoločnosť i možno prenájmu áut, reštaurácií a atrakcií pod názvom „Connected Trip“. Odnedávna sa Booking obul i do predaja leteniek. Firma sa snaží zároveň tlačiť i na umelú inteligenciu, ktorá by mohla pomôcť zákazníkom budovať cestovateľské itineráre.

Cestovanie na vrchole

image 12

Akcie Bookingu sa dostali na vrchol i vďaka tomu, že ľudia po slabických pandemických rokoch opäť objavili svoj cestovateľský apetít, čomu nezabránila ani vysoká inflácia. Potvrdzuje to aj výskum Ipsosu o chuti obyvateľov jednotlivých krajín cestovať, ale i výsledky leteckých spoločností. Ryanair, ktorému sme sa tiež venovali v našej analýze, zvýšil kvartálny zisk medziročne o 290 % na 663 miliónov eur a bol výrazne vyšší než pred pandémiou. Airbus zas príjma rekordné objednávky na dodávky lietadiel, darí sa i konkurenčému Beoingu. Rastúcemu cestovnému ruchu nezabránili v raste ani výrazne vyššie výdavky v podobe drahšieho ubytovania a vyšších cien leteniek.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokVýsledky Palantir investory přiliš nepotěšily. Akcie zamířily do červena
Ďalší článokVýsledky štúdie Novo Nordisk a Eli Lilly o obezite vyvolali šialenstvo investorov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno