WeWork

Coworkingový startup patril dlho medzi najcennejšie jednorožce v USA a na jeho vstup na burzu sa čakalo pomerne dlho. Konkrétne až 2 roky, avšak nakoniec WeWork debutoval na akciovom trhu v rámci SPAC akvizície v hodnote 9 miliárd USD. Ocenenie podniku na úrovni 9 miliárd USD bolo chabou náplasťou v porovnaní s neúspešným IPO pokusom v roku 2019 v hodnote 47 miliárd USD.

Obchodný model organizácie sa točí okolo prenájmu kancelárskych priestorov, ich renovácie a následného prenájmu nezávislým pracovníkom, startupom, malým podnikom a dokonca väčším podnikom. Spoločnosť svojim nájomcom poskytuje flexibilné podmienky prenájmu, možnosti vytvárania sietí a rôzne vybavenie.

Spoločnosť zaznamenala vo svojich prvých rokoch rýchlu expanziu. Rozrástla sa z jedného miesta v New Yorku na stovky miest v mestách po celom svete. Cieľom spoločnosti bolo vytvoriť globálnu sieť pracovných priestorov, ktoré podporujú spoluprácu a komunitu medzi jej členmi. V súčasnosti sa však spoločnosti vôbec nedarí, poďme sa ale pozrieť detailne pozrieť na príbeh tohto kedysi nádejného jednorožca Wall Street.

Vzostup WeWork medzi rokmi 2010–2019

WeWork založili v roku 2010 Adam Neumann a Miguel McKelvey s hlavným cieľom poskytovať zdieľané pracovné priestory pre nezávislých pracovníkov, startupy a spoločnosti, ktoré hľadajú „flexibilné kancelárske riešenia“. Obchodný model, ktorý spočíval v dlhodobom prenájme priestorov od developerov, rekonštrukcii a rozparcelovaní nehnuteľnosti a následnom prenájme krátkodobým klientom, prekvital v desaťročí nízkych úrokových sadzieb.

Jeho ocenenie v roku 2014 prekonalo 1 miliardu USD, čím získalo vytúžený status „jednorožca“. V roku 2017 uskutočnila SoftBank Group prvú investíciu a postupne investovala celkovo 18,5 miliárd USD do spoločnosti. O dva roky neskôr dosiahol WeWork maximálnu hodnotu 47 miliárd USD s pokračujúcimi investíciami SoftBank, čo zvýšilo očakávania hroziacej IPO.

Vzostup a pád WeWork
Zfroj: Visualcapitalist

Pád WeWork medzi rokmi 2019–2023

Intenzívne analyzovanie firmy vyvolané blížiacim sa IPO vyvolalo pre spoločnosť niekoľko otázok. Patrili medzi ne obavy týkajúce sa Neumannovho štýlu vedenia, nadmerných výdavkov, kreatívneho účtovníctva a konfliktov záujmov, ktoré viedli k Neumannovej rezignácii a oddialeniu IPO. V októbri 2019 získala SoftBank Group 80 % spoločnosti s dodatočným financovaním vo výške 5 miliárd USD. O mesiac neskôr WeWork prepustil 2 400 zamestnancov, čo vtedy tvorilo takmer pätinu jeho pracovnej sily.

Realitný veterán Sandeep Mathrani sa stal generálnym riaditeľom v roku 2020. Jeho hlavou úlohou bolo otočiť spoločnosť elimináciou opakujúcich sa nákladov a reštrukturalizáciou jej dlhu. V tom istom roku si pandémia COVID-19 vynútila výrazný posun k práci na diaľku, čo spôsobilo pokles dopytu po kancelárskych priestoroch. Obchodný model spoločnosti WeWork zameraný na zdieľané fyzické priestory tak čelil značnej výzve.

V roku 2021 spoločnosť WeWork vstúpila na verejnosť prostredníctvom fúzie SPAC s cieľom znovu získať dôveru investorov. Zoznam odrážal revidovanú stratégiu zameranú na kľúčové trhy, optimalizáciu nákladov a smerovanie k uspokojovaniu väčších firemných klientov s hybridnými pracovnými potrebami.

Za posledné dva roky sa jej trhová kapitalizácia ako verejne obchodovanej spoločnosti prepadla z 9 miliárd USD na menej ako pol miliardy USD. Spoločnosť WeWork vo svojom nedávnom podaní SEC zverejnila čisté straty vo výške 11,4 miliardy dolárov od roku 2020 do 30. júna 2023.

Čo sa stalo s WeWork?

Okrem atypického štýlu vedenia generálneho riaditeľa Adama Neumanna bola samotná udržateľnosť spoločnosti za posledné desaťročie niekoľkokrát spochybnená. Už v roku 2019 Guardian nešetril kritikou na spoločnosť, kde zhrnul, že firma sa vďaka biznis modelu vystavuje veľkému riziku.

Po pandémii, šírenie politík práce z domu, spolu s rýchlym nárastom globálnych úrokových sadzieb, tieto riziká ešte zväčšili. WeWork teraz podľa dočasného generálneho riaditeľa Davida Tolleyho bojuje s prostredím nadmernej ponuky, mäkšieho dopytu, zvýšenej konkurencie a makroekonomickej volatility.

Zakladateľ skupiny SoftBanka Masayoshi Son dokonca verejne poznamenal „Bolo odo mňa hlúpe investovať do WeWork. Mýlil som sa.“ The New York Times uvádza, že WeWork má viac ako 5,5 miliónov metrov štvorcových prenajímateľných kancelárskych priestorov len v USA a Kanade a že jeho zlyhanie by mohlo mať „veľký dopad“ na priemysel komerčných nehnuteľností.

Times zároveň poznamenáva, že nahlásenie „podstatných pochybností“ o pokračujúcich obchodných operáciách môže spoločnosti pomôcť získať čas u veriteľov na získanie dodatočného kapitálu prostredníctvom emisie dlhu, vlastného imania alebo predaja aktív. Organizácia WeWork v súčasnosti bojuje o prežite, podľa odborníkov, kľúčové bude obdobie v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov.

Krach spoločnosti ?

Predstavitelia spoločnosti WeWork upozorňujú, že existujú „podstatné pochybnosti“ o jej schopnosti udržať sa v podnikaní počas budúceho roka z dôvodu finančných strát a potreby hotovosti a ďalších faktorov. Firma so zameraním na zdieľanie pracovných priestorov so sídlom v New Yorku má veľké problémy a niektorí predstavitelia tvrdia, že jej schopnosť zostať v prevádzke závisí od zlepšenia jej likvidity a ziskovosti v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov.

Organizácia tiež uviedla, že čelí vysokej fluktuácii členov. Uviedla, že plánuje vyjednať priaznivejšie podmienky prenájmu, kontrolovať výdavky a hľadať dodatočný kapitál vydaním dlhu, akcií alebo predajom aktív. Dočasný generálny riaditeľ WeWork, David Tolley, obhajoval výsledky spoločnosti za druhý štvrťrok, počas ktorého stratila 349 miliónov USD. „Transformácia spoločnosti pokračuje rýchlym tempom, so zameraním sa na udržanie členov a rast, zdvojnásobenie nášho úsilia o optimalizáciu portfólia nehnuteľností a udržiavanie disciplinovaného prístupu k znižovaniu prevádzkových nákladov,“ povedal Tolley.

Akcie WeWork


V súčasnosti sa akcie WeWork obchodujú za 0,12 USD a jej hodnota padla za posledný rok o -98,5 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

etoro
ZDROJFinanceYahoo, Visualcapitalist
Predchádzajúci článokKryptomeny prudko vzrástli po víťazstve Grayscale Investments nad SEC
Ďalší článokAkcie Salesforce stúpajú, firme prudko rastie ziskovosť
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno