Čierny deň pre Adyen

Holandská spoločnosť Adyen špecializujúca sa na spracovanie platieb zažila svoj čierny deň koncom minulého týždňa, keď jej akcie na burze v Amsterdame odpísali rekordných -40,6 % za jediný deň a dostali sa na 875 eur. Dnes sa už cena akcií dostala na pod 800 eur, čo je najnižšia hodnota od apríla 2020. Obchodovanie s akciami bolo dokonca niekoľkokrát počas dňa zastavené z dôvodu vysokej volatility. Počas tohto prepadu prišla spoločnosť o 20 miliárd eur z trhovej kapitalizácie. Od svojej najvyššej úrovne z novembra 2021 (2 745 eur) prišli akcie Adyen dokonca o takmer tri štvrte hodnoty.


Najpomalší rast od IPO

Čo vyvolalo takúto negatívnu reakciu investorov? Najpomalší rast tržieb od vstupu na burzu prostredníctvom IPO v roku 2018. Finančné trhy boli zvyknuté na impozantnú rastovú trajektóriu Adyenu. Platobná spoločnosť medzi rokmi 2018 a 2022 zvýšil ročné príjmy z 1,65 na 8,94 miliardy eur, čo predstavuje 440 percentný nárast v priebehu 5 rokov. Rýchlo stúpala i ziskovosť a kľúčový ukazovateľ čistých tržieb, čo možno považovať za ekvivalent hrubého zisku. Ten vzrástol o 281 % na 1,33 miliardy eur.

Počas tohto obdobia mezdiročná miera rastu čistých tržieb dosahovala vysoké úrovne, ktoré presahovali 30 % v každom roku s výnimkou v roku 2020. V prvom polroku 2023 ale Adyen len vykázal 21 percentný rast čistých príjmov, čo oproti celému roku 2022 predstavuje spomalenie o takmer 12 percentuálnych bodov. Analytici odhadovali, že Adyen vykáže čisté príjmy na úrovni 776,5 milióna eur.

Konkurencia je tu

Spomalenie rastu znepokojilo investorov i analytikov. Tí sa obávajú, že za neuspokojivé výsledky môže najmä rastúca konkurencia, ale tiež inflácia a rastúce úrokové sadzby. Vrátiť sa na predchádzajúce miery rastu kvôli týmto faktorom môže byť veľkou výzvou.

V regióne Severnej Ameriky, ktorý predstavuje štvrtinu príjmov Adyenu, klesol rast tržieb až o viac ako polovicu na 23 %. Predstavitelia firmy vysvetlili, že toto dramatické spomalenie spôsobuje fakt, že v USA sa podniky v súčasnosti viac zameriavajú na ziskovosť, než na rast, ktorý by podporili nové výdavky.

Ziskovosť klesla a nie je prioritou

Pomalší rast a vyššia konkurencia nie sú jedinými dôvodmi, ktoré spôsobili masívny prepad akcií Adyenu. Prispel k tomu i pokles ziskovosti. Ukazovateľ EBITDA (zisk pred zaplatením úrokov, daní a odpisov) v prvom roku klesol medziročne o 10,2 % na 320 miliónov eur. Marža EBITDA sa znížila na 43 %, avšak analytici Wall Street rátali s číslo 48,3 %. Adyen to vysvetlil náborom nových zamestnancov, ktorí majú zabezpečiť budúci rast firmy a inflačnými tlakmi.

Adyen minulý rok pridal približne 1 150 zamestnancov a uviedol, že podobný počet pridá aj v roku 2023, keď sa pripravuje na ďalšiu fázu rastu. Nábor nových pracovníkov a expanzia odlišuje spoločnosť od jej väčších kolegov. Tí sa v náročných časoch rozhodli prepúšťať. Adyen plánuje „budovať tím, ktorý dokáže realizovať jeho dlhodobý potenciál“, a nie optimalizovať ziskovosť. Naopak, PayPal v januári oznámil, že prepustí 2 000 zamestnancov a Stripe koncom minulého roka oznámil zníženie počtu zamestnancov o 14 %.

Adyen

Adyen pred poklesom trhovej hodnoty patril medzi najhodnotnejšie európske technologické spoločnosti. Pre veľkých obchodníkov je Adyen často obľúbenou voľbou, pretože vystupuje v každej fáze platby od vydania platobnej karty, cez platobnú bránu, risk manažment, spracovanie platby, autentifikáciu a komunikáciu s bankou. Nevstpuje jedine do platobnej siete (Visa, Mastercard, American Express,…).

Adyen
Proces platby, zdroj: Adyen

Vďaka jednotnej platforme je model Adyen pre zákazníkov jednoduchší a lacnejší. Medzi najväčších patria spoločnosti McDonald´s, Spotify, eBay, Uber, Booking.com, Subway a Tiffany. Adyen sa tiež v posledných rokoch snaží epandovať viac do bankových služieb pre svojich firemných zákazníkov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokČo kúpil Warren Buffett a jeho Berkshire Hathaway v minulom štvrťroku?
Ďalší článokPrichádza jedno z najväčších IPO na americkú burzu – Arm Holdings
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno