Kvartálne výsledky

Velmi dlho očakávané štvrťročné výsledky sú tu. Na rad sa totiž dostali včera aj tzv. „Big Tech“ spoločnosti v podobe firiem Alphabet (Google), Microsoft a Visa. Investori boli obzvlášť zvedaví na to, aké čísla zverejní Alphabet. Jeho reklamný biznis, ktorý tvorí dve tretiny celkových príjmov, totiž v minulom štvrťroku vôbec prvýkrát v histórií zaznamenal medziročný pokles tržieb. Firma zároveň pristúpila k prepúšťaniu, reorganizácii biznisu a spusteniu programu odkupu akcií za 70 miliárd USD.

Alphabet v 2. kvartáli 2022 prekonal odhady Wall Street z hľadiska príjmov aj zisku. Reakcie investorov boli pozitívne, pretože sa potvrdila silnejúce výkonnosť reklamného biznisu, hlavného zdroja príjmov Google, ale i pokračujúce dobré momentum cloudového biznisu. Akcie Google v rozšírenom obchodovaní stúpajú o +6,65 % na $130,95.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli 2023 Google zaznamenal tržby vo výške $74,60 MLD., čo je o +7 % viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $72,75 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk firmy sa zvýšil o +12,3 % z $19,45 MLD. na $21,84 MLD. a prevádzková zisková marža z 27,9 % na 29,3 %.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne vzrástol o +14,8 % z $16,00 MLD. na $18,37 MLD., resp. z $1,21 na $1,44 na akciu. Analytici odhadovali zisk $1,32 na akciu.

Voľný cash flow: Voľný cash flow stúpol o +73,0 % z 12,59 MLD na $21,78 MLD., resp. z $0,95 na $1,71 na akciu.

Sundar Pichai, generálny riaditeľ spoločností Alphabet a Google: „Naprieč našimi produktmi a spoločnosťou je vzrušujúca dynamika, ktorá v tomto štvrťroku priniesla dobré výsledky. Naše neustále vedúce postavenie v oblasti umelej inteligencie a naša dokonalosť v oblasti inžinierstva a inovácií sú hnacím motorom ďalšieho vývoja Google Serch a zlepšovania všetkých našich služieb. S pätnástimi produktmi, z ktorých každý slúži pol miliarde ľudí, a šiestimi, z ktorých každý slúži viac ako dvom miliardám, máme množstvo príležitostí pokračovať
v našej misii.“

Ruth Porat, finančná riaditeľka spoločností Alphabet a Google: „Naše finančné výsledky odrážajú pokračujúcu odolnosť Google Search so zrýchlením rastu výnosov v Search aj na YouTube, ako aj s dynamikou v cloude. Pokračujeme v investíciách pre rast, pričom uprednostňujeme naše úsilie trvalo prepracovať našu nákladovú základňu v celej spoločnosti a vytvoriť kapacitu na poskytovanie udržateľnej hodnoty z dlhodobého hľadiska.“

Najdôležitejšie novinky

google prijmy
Segmentácia príjmov spoločnosti Alphabet, zdrojové informácie: Alphabet Q2 2023 Earnings press release

Alphabet dokázal prekonať očakávania analytikov vďaka zrýchlenému rastu v oblasti reklamy. Zlepšený výkon dosiahol YouTube i vyhľadávač Google Search. Naďalej sa dobre darilo i cloudovej jednotke Google Cloud, ktorá dosiahla 28 %-ný medziročný rast príjmov, pričom vôbec prvýkrát v histórií dosiahla zisk. Reorganizácia podnikania, prepustenie 12 000 zamestnancov a ďalšie šetriacie iniciatívy viedli k tomu, že Google zvýšil svoje ziskové marže a vygeneroval historicky najvyšší voľný cash flow na úrovni 21,78 miliardy dolárov.

Podnik tiež oznámil, že jeho finančná riaditeľka Ruth Porat prevezme novovytvorenú úlohu prezidenta a hlavného investičného riaditeľa. Bude mať tak na starosti divíziu „Other Bets“, kde sú zahrnuté mnohé inovatívne iniciatívy spoločnosti. Divízia vykázala slušné tempo rastu. Jej príjmy stúpli takmer o polovicu a dosiahli 285 miliónov dolárov. Podielom je tak tento segment zanedbateľný, keď tvorí iba 0,3 % celkových príjmov.

Manažment sa pri prezentovaní výsledkov vo veľkom zameral aj na umelú inteligenciu. Podľa viacerých analytikov, práve umelá inteligencia v tomto štvrťroku pomohla dosiahnuť prekvapivý 28%-ný rast cloudovej divízie Google Cloud. Alphabet tento rok uviedol na trh sériu produktov umelej inteligencie a vylepšil svoj vyhľadávací nástroj pomocou tejto technológie. Jeho četbot Bard, ktorý je odpoveďou Google na ChatGPT od Microsoftu, je už dostupný v takmer všetkých krajinách sveta vrátane Slovenska.

Google bol v predchádzajúcom mesiaci tiež obvinený EÚ za zneužívanie dominantného postavenia a to aj napriek tomu, že jeho podiel na trhu reklamy sa postupne znižuje.

Akcie Alphabet


Akcie Alphabet si v tomto roku pripísali +37,1 % a v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o +6,65 % na $130,95. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 27,7 násobok zisku na akciu (P/E); 23,7 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 16,4 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Pomalší rast Microsoft Azure zatieňuje optimizmus ohľadom umelej inteligencie
Akcie Netflix odpisujú 7%, investori sklamaní výhľadom spoločnosti
Výrobca čipov ASML zvyšuje celoročnú prognózu predaja, keďže dopyt v Číne zostáva silný
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

xtb
xtb
Predchádzajúci článokPomalší rast Microsoft Azure zatieňuje optimizmus ohľadom umelej inteligencie
Ďalší článokImpozantný nárast počtu používateľov Snapu o 50 miliónov zatienený slabými vyhliadkami
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno