Kvartálne výsledky

Oceneniami ovenčená softvérová spoločnosť Salesforce, ktorá sa dostala pod tlak kvôli slabým maržám a odchodu viacerých vysokopostavených predstaviteľov, v minulom kvartáli sklamala investorov aj z dôvodu nižšieho rastu tržieb. Kopiace sa problémy vyústili do toho, že akcie firmy stratili od svojho maxima viac ako polovicu trhovej hodnoty, čo využili na získanie podielu vo firme aktivistické investičné fondy Elliott Management, Starboard Value, ValueAct, Inclusive Capital a Third Point.

Tie sa snažili presadiť zmeny v manažmente a riadení firmy s cieľom „odomknúť hodnotu“ firmy pre akcionárov. Zdá sa, že sa to aj podarilo. Salesforce vo svojom 4. kvartáli, ktorý sa skončil v januári 2023, prekonal odhady analytikov ako z hľadiska príjmov, tak z hľadiska zisku. Silný bol aj výhľad manažmentu na ďalšie obdobie. Akcie v reakcii vzrástli v rozšírenom obchodovaní o +14,7 % na 192 USD.

Najdôležitejšie čísla:

Výnosy: V štvrtom kvartáli 2023 Salesforce zaznamenal tržby vo výške $8,38 MLD, čo je o +14 % viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $7,93 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk firmy sa zvýšil z -$176 MIL na $357 MIL a prevádzková zisková marža sa zlepšila z -2,4 % na 4,3 %.

Čistý zisk: Čistá strata vzrástla z -$28 MIL na -$98 MIL, resp. -z $0,03 na -$0,10 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol hodnotu $1,68 na akciu, pričom analytici odhadovali zisk $1,36 na akciu.

Voľný cash flow: Voľný cash flow sa medziročne zvýšil o +42 % na $2,57 MLD., resp. $2,61 na akciu.

„Za celý rok sme dosiahli výnosy 31,4 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 18 % alebo 22 % bez započítania menových vplyvov, čo je jeden z najlepších výkonov akejkoľvek podnikovej softvérovej spoločnosti našej veľkosti,“ povedal Marc Benioff, predseda a generálny riaditeľ spoločnosti Salesforce. „Zavŕšili sme finančný rok 23 s prevádzkovým cash flowom vo výške 7,1 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 19 %, najvyšší peňažný tok v histórii našej spoločnosti a jeden z najvyšších peňažných tokov spomedzi všetkých podnikových softvérových spoločností našej veľkosti.“

„Naše neúnavné zameranie na realizáciu a proaktívne riadenie súčasného prostredia nám umožnilo uzavrieť silný štvrťrok a pripraviť nás na transformačný fiškálny rok 24,“ povedala Amy Weaver, prezidentka a finančná riaditeľka Salesforce. „V Salesforce je nový deň a keď sa pozeráme dopredu, som nadšený z príležitosti, ktorú máme pred sebou, keďže pokračujeme v dosahovaní ziskového rastu.“

Najdôležitejšie novinky:

Salesforce medziročne vďaka zmenám v podobe prepúšťania a šetrenia nákladov výrazne zlepšila prevádzkovú ziskovú maržu. Čistá strata bola ovplyvnená najmä stratami z hodnoty investícií, ale v tomto prípade je dôležitejší ukazovateľ prevádzkovehého hospodárenia a ten ukazuje želaný trend smerom k ziskovosti, čo potvrdil aj Marc Benioff, generálny riaditeľ firmy. „Zlepšenie ziskovosti je našou najvyššou prioritou,“ povedal.

V rámci zamerania na efektivitu sa spoločnosť, ktorá zvykla rásť aj prostredníctvom kúp menších firiem, rozhodla tiež rozpustiť svoj výbor pre fúzie a akvizície. To odráža jej nové zameranie. „Naša transformácia prebieha práve teraz,“ dodal Benioff. Táto transformácia je pre investorov dôležitá, pretože tí boli zvyknutí, že tržby Salesforce dlhé roky rastú tržby 25 % ročne a viac. V poslednom štvrťroku ale nárast príjmov bol iba na úrovni 14 % a v súčasnom hospodárskom roku 2024 by mal dosiahnuť iba 10 % na 34,5 až 34,7 miliárd USD. Analytici rátali s príjmami vo výške 33,89 miliardy USD.

salesforce
Vývoj štvrťročných tržieb, prevádzkovej marže a upravenej prevádzkovej marže, zdroj: Salesforce Q4 23 Earnings Presentation

Investorov tak potešilo usmernenie manažmentu, ktorý počíta s tým, že upravená prevádzková marža dosiahne za celý rok ďalší rok 27 %, pričom ešte nedávno sa rátalo s maržou 22,5 % a jej zvýšením do roku 2026 na 25 %. Prevádzkový cash flow má v ďalšom roku vzrásť o 15 až 16 % na 8,2 miliardy USD.

Ďalší faktor, ktorý prispel k rastu akcií a optimizmu Wall Street voči akciám Salesforce je oznámenie programu odkupu vlastných akcií za 20 miliárd USD.

Akcie Salesforce


Akcie Salesforce po ťažkom minulom roku zažíva v tomto roku oživenie, keď si pripísali už +42,8 % na 192 USD. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 26,3 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 32,3 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie štvrťročné výsledky z tejto kvartálnej sezóny:

Elektromobilový startup Fisker zvyšuje výrobu a akcie si včera pripísali 30%
Donedávna raketovo rastúci Wayfair stratil v roku 2022 pätinu zákazníkov a akcie takmer 90% hodnoty
Alibaba tlačí na pokles nákladov, pretože rast príjmov zostáva nízky
Akcie Airbnb vzrástli v tomto roku už o 57 %, firma ťaží zo silného dopytu po cestovaní
Krok vedľa s Kanye Westom výjde Adidas veľmi draho, akcionárov už vyšiel
Medzinárodný obchod spomaľuje, hlási Maersk, ktorý očakáva štvornásobný pokles zisku
Zuckerberg avizuje rok efektivity a ohlasuje buyback za 40 miliárd USD, akcie Meta stúpajú o 20 %
Výsledky spoločností LVMH a H&M ukázali, že luxus môže prečkať krízy lepšie
SAP plánuje predať podiel v Qualtrics a zrušiť 3 000 pracovných miest
Akcie Tesly stúpajú o 5% po prekonaní analytických očakávaní, Musk upokojuje investorov
Procter & Gamble stratí kvôli silnému USD a inflácii 3,7 miliardy USD (VIDEO)
Netflix pridáva výrazne viac predplatiteľov ako čakal, akcie rastú o 7 % (VIDEO)
Ďalšie štvrťročné výsledky v krátkych správach na našich sociálnych sieťach FB & IG


Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAuto ako kancelária? Mercedes-Benz v spolupráci s Cisco chcú zo svojich áut vyrobiť mobilné kancelárie
Ďalší článokDeň investorov v Tesle: Masterplan 3 Elona Muska
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno