Historický pokles

Akcie spoločnosti Sea klesli po tom, čo vykázala neuspokojivé príjmy a načrtla plány na zvýšenie investícií do elektronického obchodu. Čo je síce strategický posun, ale mal znížiť marže a spustiť cenovú vojnu s TikTok a Alibabou. Akcie v New Yorku klesli o 29 %.

Predstavitelia spoločnosti oznámili, že tržby v druhom štvrťroku vzrástli, ale o 5,2 % nižšie, než sa očakávalo. Najväčší pokles predstavovali tržby z hier, ktoré klesli až o 41 %. Generálny riaditeľ Forrest Li uviedol, že firma má v úmysle rozšíriť online obchodnú odnož spoločnosti Sea Shopee a že „takéto investície budú mať vplyv na náš konečný výsledok a môžu viesť k stratám“.

Je to diametrálne odlišný postoj pre Sea, ktorý sa v predchádzajúcich štvrťrokoch zaviazal zamerať sa na ziskovosť pred snahou o rast. Konkurenšná Lazada, ktorá patrí spoločnosti Alibaba, spolu s novými účastníkmi, ako je TikTok od ByteDance, však zvyšujú tlak na Shopee, kedysi vedúceho online nakupovania v juhovýchodnej Ázii. Alibaba v júnovom štvrťroku zvýšila svoj medzinárodný obchod o 41 %, zatiaľ čo TikTok agresívne expanduje na kľúčové trhy, ako je Indonézia.

„Efektívnosť investície nie je dostatočne viditeľná,“ uviedla analytička Citigroup Alicia Yap, keď znížila hodnotenie akcií z nákupu na neutrálne. „Brutálna bitka môže práve začať.“ Organizácia Sea sa minulý rok pustila do agresívneho znižovania nákladov na zvrátenie rokov strát, keďže rast tržieb sa spomalil z trojciferných percentuálnych sadzieb spred dvoch rokov. Spoločnosť zmrazila platy a znížila náklady na predaj a marketing v stovkách miliónov USD.

Spoločnosť minulý rok prijala brutálne opatrenia, aby presvedčila investorov o svojich ziskových schopnostiach, vrátane zníženia tisícov pracovných miestzmrazenia platov a zníženia viac ako 700 miliónov dolárov z jej štvrťročných nákladov na predaj a marketing. Organizácia urobila výrazný posun od svojho predchádzajúceho postoja v oblasti výdavkov na globálnu expanziu, operácie zavádzania v Indii a niektorých európskych a latinskoamerických trhov v snahe orezávať náklady a dosiahnutie pozitívnych peňažných tokov.

Najväčšia z internetových firiem v juhovýchodnej Ázii a krátkodobo najvýkonnejšia akcia na svete, sa opäť uchyľuje k stratégií agresívnej globálnej expanzie, s cieľom získať späť investorov. Minulý rok bol pre spoločnosť Sea jedným z najťažších od jej založenia v roku 2009. Od svojho vrcholu v októbri 2021 stratila približne 160 miliárd USD z trhovej hodnoty. Firma, ktorá len pred dvoma rokmi rástla trojciferným percentom, sa po zvýšení úrokových sadzieb takmer zastavila a zvýšená inflácia rastu ešte viac uškodila.

Výsledky

Tržby v druhom štvrťroku boli 3,1 miliardy USD, čím zaostali za priemernými odhadmi analytikov 3,2 miliardy USD. Rast tržieb v Shopee sa spomalil na 21 %, čo je najpomalšie tempo v histórii. Výnosy zo SeaMoney, obchodu s digitálnymi finančnými službami, vzrástli o 53 %. Čistý zisk bol 321,6 milióna USD, čo prekonalo odhady Wall Street.

Akcie Sea opísali 29 %, firma hlási spomalenie dopytu v elektronickom obchode

Veríme, že Sea by mala byť schopná udržať zisky po treťom po sebe idúcom štvrťroku čistého príjmu aj napriek chýbajúcim konsenzuálnym predajom a výnosom z elektronického obchodu pri pokračujúcej nákladovej disciplíne a monetizácii elektronického obchodu. Predaje by mali pokračovať v klesajúcom trende zosilnené infláciou. Ale riadené výdavky na online nakupovanie a užívatelia v hrách by ďalšie kvartáli mohli potiahnuť zisky.

Z dlhodobého hľadiska sa spoločnosť Sea úplne nestiahla z globálnych trhov a jej činnosť v Latinskej Amerike by mohla pomôcť podporiť rast. „Expanzia elektronického obchodu spoločnosti Sea v Latinskej Amerike by mohla nakopnúť rast predaja po zámernom spomalení, aby sa dosiahla rovnováha,“ napísal Nathan Naidu analytik Bloomberg.

Akcie SEA


Akcie Sea, od začiatku roka odpísali -23,4 % a za posledných 12 mesiacov klesli až o -44 %. V súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 40,58 USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo
Predchádzajúci článokElektromobilový startup VinFast sa po debute na burze stal 5. najcennejšou automobilkou
Ďalší článokČo nakupoval Michael “Big Short” Burry v tomto štvrťroku 2023?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno