Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde. Tento týždeň sme sa pozreli na čísla a novinky viacerých dôležitých spoločností vrátane Microsoftu, Google alebo Mety. Tentoraz si posvietime na výrobcu čipov Intel. Firma, ktorá patrí dlhodobo medzi najvýznamnejšie a najcennejšie spoločnosti sveta sa v posledných rokoch trápi. Príjmy Intelu klesali v dôsledku poklesu trhu s osobnými počítačmi a podnik zároveň strácal podiel na lukratívnom trhu s čipmi pre dátové centrá na úkor AMD a Nvidie. Intel zároveň neťaží z nástupu umelej inteligencie tak ako jeho konkurenti.

Problémy Intelu vyústili do najväčšej straty v histórii firmy v 1. štvrťroku 2023, ktorá dosiahla 2,8 miliardy USD. V poslednom štvrťroku sa však veci obrátili opäť k lepšiemu. Intel prekonal odhady analytikov z hľadiska príjmov i zisku a potešil investorov optimistickým výhľadom. Akcie firmy v rozšírenom obchodovaní stúpajú o +6,2 % na 36,69 USD.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V druhom štvrťroku 2023 Intel zaznamenal tržby vo výške $12,95 MLD., čo je o -15,5 % menej ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $12 MLD.

Prevádzkový zisk/strata: Prevádzková strata firmy sa zvýšila z -$700 MIL. na $1,02 MLD.

Čistý zisk: Čistý zisk dosiahol $1,47 MLD. alebo $0,35 na akciu. Pred rokom Intel dosiahol stratu -$454 MIL. alebo -$0,11 na akciu. Upravený zisk dosiahol $0,13 na akciu, pričom analytici odhadovali stratu -$0,04 na akciu.

„Naše výsledky za 2. štvrťrok prekročili naše najvyššie usmernenia, keďže pokračujeme v plnení našich strategických priorít, vrátane budovania dynamiky s našou zlievárňou a poskytovania našich produktov a procesných plánov,“ povedal Pat Gelsinger, generálny riaditeľ Intel. Zároveň sme v dobrej v pozícii na to, aby sme využili významný rast v rámci kontinua AI presadzovaním otvoreného ekosystému a čipových riešení, ktoré optimalizujú výkon, náklady a bezpečnosť s cieľom demokratizovať umelú inteligenciu.“

Najdôležitejšie novinky

Okrem solídnych výsledkov a prekvapivého zisku Intel potešil investorov svojou býčou prognózou. Výhľad naznačuje, že Intel by mohol byť z najhoršieho vonku a že slabý dopyt po čipoch pre osobné počítače sa opäť oživuje. Výkonný riaditeľ Pat Gelsinger povedal, že zásoby komponentov PC sú teraz späť na normálnej úrovni, čo núti zákazníkov obnoviť objednávky. V druhej polovici roka preto očakáva trvalé oživenie odvetvia.

Serverová časť podnikania Intelu sa však neobnovuje tak rýchlo, ako by firma dúfala. Slabé ekonomické oživenie v Číne a nižší ako očakávaný dopyt u niektorých cloudových a firemných zákazníkov zaťažujú túto divíziu. Podľa predstaviteľov firmy by mohli nastať lepšie podmienky v poslednom kvartáli 2023.

intel

Manažment už predtým prisľúbil, že druhá polovica roka ukáže zlepšenie a investorom teraz predostreli dôkaz. V ďalšom štvrťroku Intel prognózuje upravený zisk 20 centov na akciu, pričom analytici Wall Street rátali iba so ziskom 13 centov. Tržby by mali dosiahnuť 13,9 miliardy USD v porovnaní s priemerným odhadom analytikov 13,3 miliardy USD.

Spoločnosť však naďalej zostáva v počiatočných fázach obratu, ktorý závisí od obnovenia kedysi nepriestrelného vedenia spoločnosti Intel v čipovej technológii. Gelsinger povedal, že Intel je na ceste alebo mierne pred plánmi na prijatie nových výrobných pokrokov v snahe znovu získať svoje technologické vedúce postavenie do roku 2025. V rámci tejto iniciatívy sa Intel snaží získať vedúce postavenie nielen vo vývoji, ale aj výrobe čipov, teda v odvetví, ktorému aktuálne kraľuje ázijská spoločnosť TSMC.

Súčasný Intel napriek pokrokom môže stále iba pozerať na svoju niekdajšiu zašlú slávu, počas ktorej jeho štvrťročné príjmy dosahovali 20 miliárd USD a hrubá zisková marža 60 %. V tom čase bol ale Intel na vrchole technologického pokroku v oblasti vývoja čipov. Či sa mu podarí vrátiť tieto časy je otázne.

Akcie Intel


Akcie Intel si od začiatku roka pripísali už +29,3 % a v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o ďalších +6,2 % na $36,69. Ide o pomerný dobrý výkon, ale stále to nestačí na hlavných konkurentov. Akcie AMD v tomto roku vzrástli o +73,5 % a Nvidia dokonca o +220,6 %.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Akcie Meta opäť posilňujú o 7%, rast spoločnosti opäť zrýchľuje
Impozantný nárast počtu používateľov Snapu o 50 miliónov zatienený slabými vyhliadkami
Google prekvapil silným štvrťrokom prekvapil vo všetkých smeroch, akcie posilňujú o 7%
Microsoft prekonáva prognózy napriek postupnému poklesu predaja
Výrobca čipov ASML zvyšuje celoročnú prognózu predaja, keďže dopyt v Číne zostáva silný
Akcie Netflix odpisujú 7%, investori sklamaní výhľadom spoločnosti

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokFED i ECB zvýšili úrokové sadzby na 22-ročné maximum, ekonomika USA šliape
Ďalší článokKering kúpi 30% podiel v spoločnosti Valentino za 1,7 miliardy EUR
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno