Peking reaguje

Príjmy Baidu vzrástli najviac za viac ako rok a pripojili sa tak k najväčším ziskovým čínskym internetovým spoločnostiam po tom, čo Peking uvoľnil kontrolu nad súkromným sektorom, aby sa pokúsil naštartovať oslabujúcu ekonomiku. Jej akcie po oznámení včerajších kvartálnych výsledkoch vzrástli o 4 % v obchodovaní pred trhom v New Yorku. Predstavitelia firmy ohlásili v tomto štvrťroku 15% nárast tržieb. Tržby na úrovni 4,7 miliardy USD tak boli o 15 % vyššie, než sa predpokladalo. Čistý zisk vzrástol o 43 % na 0,7 miliardy USD.

Podobne ako Alibaba a Tencent, aj čínsky líder vo vyhľadávaní zaznamenáva v roku 2022 oživenie v oblasti reklamy a spotrebiteľských výdavkov po zlých časoch Covidu. A to aj napriek zvyšujúcim sa turbulenciám vo svetovej ekonomike, ktoré sa objavili v minulých mesiacov, od vysokej nezamestnanosti až po majetkovú krízu.

Investori sa zameriavajú na ambície Baidu v oblasti AI. Čínska spoločnosť preukázala svoje domáce vedúce postavenie v tejto oblasti, tým že v marci predstavila súpera ChatGPT s názvom Ernie. Alibaba a Tencent odvtedy tiež vyvinuli svoje vlastné jazykové modely, aby sa pokúsili vyrovnať OpenAI. To vyvoláva otázky, či si Baidu dokáže udržať svoje súčasné vedenie.

Zakladateľ Baidu Robin Li povedal, že firma čaká na súhlas Pekingu, aby zverejnila svoj report na Ernie pre verejnosť. V tomto reporte tvrdia, že Ernie prekonal široko populárny chatbot OpenAI ChatGPT v komplexnom skóre schopností. Tieto výsledky si však vyžadujú bezpečnostnú kontrolu. To je bežná kontrola, ktorá sa vykonáva predtým, ako sa služby AI dostanú na trh. Ide tak o súčasť rozsiahlych pravidiel určených na kontrolu.

Čo ďalej ?

Baidu dúfa, že jeho aplikácia sa po rokoch investícií, výskumu a vývoja stane jednou z najžiadanejších na domácom trhu a priláka používateľov späť z platforiem typu WeChat spoločnosti Tencent. Tencent však minulý týždeň uviedol, že jeho vlastný model vo vývoji je už jedným z najlepších v Číne, zatiaľ čo Alibaba integruje AI podobnú ChatGPT do svojich aplikácií na stretnutia a odosielanie správ. Baidu integruje Ernie Bota naprieč obchodnými líniami, od cloud computingu až po inteligentné reproduktory. Vyčlenila tiež rizikový fond vo výške 140 miliónov dolárov na investovanie do startupov podobných OpenAI.

Výnosy spoločnosti Baidu z cloudu AI vzrástli o 5 %, čo je o niečo pomalšie ako v predchádzajúcom štvrťroku, kde rast predstavoval 8 %. Predstavitelia firmy dúfajú, že ich vznikajúca cloudová jednotka, by mohla prekonať väčších súperov tým, že sa stane základnou platformou pre startupy, ktoré sa snažia trénovať svoje vlastné modely a aplikácie AI.

Nedostatočná spotreba a rastúca konkurencia zostávajú kľúčovými prekážkami. Investori, ktorí vsádzajú na ďalší rast Baidu, by podľa analytikov mali detailne sledovať situáciu, pretože sa prehlbujú obavy zo stagnujúcej čínskej ekonomiky a neúspechov z kľúčového segmentu jej podnikania. „Baidu je vnímaná ako vedúca spoločnosť v oblasti generatívnej AI kvôli jej investíciám v priebehu rokov,“ povedal Vey-Sern Ling, výkonný riaditeľ Union Bancaire Privee. „Vývoj generatívnych aplikácií AI je však stále v ranom štádiu.“ doplnil.

Akcie Baidu


Akcie spoločnosti Baidu, v tomto roku stúpli o +7,8 % ale za posledných 12 mesiacov klesli o -7,6 %. V súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 128,36 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 22,8 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 10,3 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 11,3 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokNvidia rozdrvila predpoklady a jej akcie rastú na nové maximá
Ďalší článokStratená dekáda Číny a koniec jednej éry
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno