Kvartálne výsledky

Druhý kvartál tohto roka odštartoval výsledkami bánk a hlavnou udalosťou tohto týždňa sú kvartálne výsledky firiem ako Johnson&Johnson, Tesla, TSMC, IB, a Netflix. Firma ASML svojimi výsledkami za druhý štvrťrok, prekonala očakávania Wall Street z pohľadu tržieb a zisku a v rozšírenom obchodovaní jej akcie stúpli o +0,45 %.

Najdôležitejšie čísla:

Výnosy: Tržby ASML boli vo výške €6,9 MLD. oproti €5,4 MLD. v minulom roku, čo predstavuje medziročný nárast o +21,1%.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka vzrástol o +36,9 % z €1,6 MLD. na €2,26 MLD. Prevádzková zisková marža sa zvýšila z 49 % na 51 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa medziročne zvýšil o +35 % z €1,41 MIL. na €1,94 MLD., resp. z €1,73 na €6,34 na akciu. Na Wall Street sa prognózoval zisk €4,98 na akciu.

„Naše čisté tržby v druhom štvrťroku dosiahli 6,9 miliardy EUR, na najvyššej úrovni podľa našich odhadov, s hrubou maržou 51,3 %, vyššou, ako sme predpokladali, najmä vďaka dodatočným príjmom z ponorenia do DUV v tomto štvrťroku.“ povedal Peter Wennink, generálny riaditeľ spoločnosti ASML. „Naši zákazníci naprieč rôznymi segmentmi trhu sú v súčasnosti opatrnejší z dôvodu pokračujúcich makroekonomických neistôt, a preto očakávajú neskoršie oživenie svojich trhov. Taktiež tvar oživenia je stále nejasný. Avšak naše silné nahromadenie okolo 38 EUR miliárd nám poskytuje dobrý základ na zvládnutie týchto krátkodobých neistôt.“

Najdôležitejšie novinky:

Holandský výrobca polovodičových zariadení ASML oznámil zisky za druhý štvrťrok, ktoré prekonali očakávania a zvýšili jeho celoročný výhľad predaja. Predstavitelia firmy zvyšujú prognózu celoročného rastu predaja na 30 % z predchádzajúcich 25 %, čiastočne kvôli pretrvávajúcemu silnému dopytu zo strany čínskych zákazníkov, ktorí zvyšujú dopyt po výrobkoch spoločnosti. Je to spojené s novými pravidlami kontroly vývozu čipov AI do Činy.

Aj napriek rôznym kontrolám úradov generálny riaditeľ spoločnosti Wennink oznámil, že neočakáva, že holandské pravidlá alebo ďalšie pravidlá z USA ovplyvnia prognózu spoločnosti na rok 2023 alebo dlhodobé finančné prognózy. Minulý mesiac však holandská vláda oznámila licenčnú požiadavku na niektoré modely DUV po tlaku Washingtonu zameraného na podkopanie schopnosti Pekingu vyrábať vlastné pokročilé čipy.

Čína predstavovala približne 8 % predaja ASML v prvom štvrťroku a približne 20 % jej nevybavených objednávok. ASML zaznamenala v tomto roku výrazné zvýšenie príjmov z Číny, hoci niektoré predaje môžu byť nakoniec ovplyvnené holandskými opatreniami na kontrolu vývozu. Očakáva sa, že obmedzenia zabránia dodávke najmodernejších zariadení čínskym firmám.

Holandská spoločnosť tiež aktualizuje program dividend a spätného odkupu akcií, keď potvrdili predbežnú dividendu vo výške 1,45 EUR na kmeňovú akciu. V rámci spätného odkúpenia akcií na roky 2022 – 2025 v druhom štvrťroku firma nakúpila akcie v hodnote približne 500 miliónov EUR.

ASML podľa vyhlásenia investuje 240 miliárd wonov (180 miliónov eur) na vybudovanie stredísk údržby a školenia v Južnej Kórei do roku 2024. Firma tiež zvažuje ďalšie fúzie a akvizície pre uspokojenie vysokého dopytu.

Akcie ASML


Akcie ASML si od začiatku roku pripísali +28,5 % a za posledných 12 mesiacov +32,5 %, ich aktuálna cena je 664,2 €. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 38,2 násobok zisku na akciu (P/E); 31,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 30,2 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach. Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokVeľká rebalancia indexu Nasdaq 100
Ďalší článokAkcie Netflix odpisujú 7%, investori sklamaní výhľadom spoločnosti
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno