MSCI rebalansuje svoje indexy

Tvorca akciových indexov vo svojom poslednom štvrťročnom prehľade informoval, že odstráni 66 spoločností zo svojho indexu MSCI China, čo je najvyšší počet za najmenej 2roky. Zmeny platné od uzávierky 29. februára sa vzťahujú aj na index MSCI All Country World Index. Táto zmena sa dotkne napríklad developerské spoločností Gemdale a Greentown China Holdings, ako aerolínií China Southern Airlines alebo zdravotníckej firmy Ping An Healthcare and Technology.

Odstránenia zvyšujú riziko pre čínsky trh, ktorý je už tak pokrivený, pretože fondy, ktoré kopírujú tieto indexy, budú musieť tieto akcie odstrániť zo svojich portfólií. Podľa údajov zhromaždených agentúrou Bloomberg existuje najmenej 5,9 miliardy USD v ETF fondoch, ktoré sledujú index MSCI China, z ktorých najväčší je iShares MSCI China ETF kótovaný v USA.

Čína v úzadí

Váha Číny v globálnych portfóliách klesá v dôsledku obáv o jej problematický sektor nehnuteľností a slabú spotrebu, ako aj s tým, ako sa do popredia dostávajú alternatívy ako India. V znamení hlbokého pesimizmu ohľadom čínskych a hongkonských akciových trhov sa snahy o oživenie prostredníctvom možnostva opatrení na podporu ekonomiky minulý týždeň vytratili.

Ide teda o reakciu poskytovateľa akciových indexov na veľké ekonomické problémy, s ktorými sa druhá najväčšia ekonomika sveta v súčasnosti potýka. Ide už o spomínaný problémový trh s nehnuteľnosťami, ktorého symbolom sa stál pád developera Evergrande, ktorého dlhy sa vyšplhali na 300 miliárd USD. Na sektor nehnuteľností je pritom v Číne naviazaných až 30 % ekonomiky. Čínu ale trápi aj slabá spotreba domácností, obchodná vojna s USA, ktorá sa dotýka napríklad obmedzenia vývozu pokročilých technológií, a tiež regulačné kroky voči tamojším technologickým podnikom.

Akciový index Hang Seng v tomto roku stratil -5,4 % a z aposledných 5 rokov až 43,1 % trhovej hodnoty, pričom na súčasných úrovnia sa obchodoval už v roku 1999. Index MSCI China od svojho maxima zo začiatku roka 2021 odpísal 58 % hodnoty a na aktuálnych hodnotách sa obchodoval aj v roku 2007.

Zmeny však neboli len o škrtoch. Do indexu MSCI China Index sa pridá 5 spoločností vrátane výrobcu elektrických spotrebičov Midea Group a spoločnosti Giant Biogene Holding. Celkovo sa k indexu pridá celkovo 24 spoločností, zatiaľ čo 101 z nich bude odstránených. MSCI berie do úvahy množstvo faktorov pri zahrnutí akcií do svojich štandardných indexov, ako je trhová kapitalizácia, voľne obchodovateľné akcie a extrémne zvýšenie cien.

„Zoznam vymazaných čínskych spoločností, ktorý zahŕňa širokú škálu sektorov od technológií, nehnuteľností a maloobchodu až po zdravotnú starostlivosť, posilňuje vnímanie systémových obáv o druhú najväčšiu svetovú ekonomiku,“ povedal Hebe Chen, analytik trhu v IG Markets.

Oplatí sa investovať do rozvojových trhov?

Rozvojové trhy predsatvujú na rozdiel od rozvinutých krajín, krajiny s nižšou životnou úrovňou. Inými slovami tá sa v daných štátoch iba rozvíja. Rozvojové trhy lákajú investorov pre jednoduchý dôvod. Ak funguje štát správne, dokáže zaznemanť vyšší ekonomický rast, ako rozvinuté krajiny. Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) sa rozvíjajúce sa trhy a rozvojové ekonomiky podieľajú takmer 80 % na celosvetovom hospodárskom raste. Vďaka vysokému ekonomickému rastu vznikajú na týchto trhoch rýchlo rastúce spoločnosti, ktoré ponúkajú zaujímavé investičné príležitosti. Viac sme sa tejto téme venovali v našom samostatnom článku:

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokAirbnb vykázal stratu kvôli daňovému sporu s Talianskom a ohlasuje expanziu
Ďalší článokNvidia ako 3. najhodnotnejšia americká firma, predbehla Amazon a Google
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno