Druhý júlový týždeň sa niesol v atmosfére očakávania výsledkov dát americkej inflácie. Ročná miera inflácie tak v USA spomalila na 3 %, čo je najnižšia úroveň od marca 2021, prekonala dokonca aj očakávania poklesu z májovej hodnoty 4 % na 3,1 %. To všetko môže byť čiastočne spôsobené vysokým bázickým efektom z minulého roka, ktorý ťahal nárast cien energií a potravín. Náklady na energie klesli o 16,7 % a klesali aj ceny benzínu, zemného plynu ale aj vykurovacích olejov. Aj napriek povzbudivým dátam naznačujúcim uvoľnenie inflačných tlakov, sme zaznamenali v minulom týždni hneď niekoľko komentárov smerujúcich k ďalšej sérií, aj keď možno poslednej, menového uťahovania. Podľa očakávaní analytikov sú prvé známky uvoľňovania plánované na prelome Q1 a Q2 v roku 2024. Otázkou však ostáva, ak bude americká ekonomika chladnúť rovnakým tempom, ako doteraz, či to nevytvorí tlaky k expanzívnej menovej politike?!

Obrazok1
Zdroj: Tradingeconomics.com, Graf vývoja indexu CPI v USA

Aby sme neostali len v USA, tak nižšie si môžete pozrieť graf indexu výrobných cien PPI v Nemecku. Deflačné tlaky sa zvyšujú aj na starom kontinente, májové hodnoty klesli k 1 % z aprílových 4,1 %. Tento indikátor dokáže byť hodnotným ukazovateľom budúceho vývoja v spotrebiteľskom sektore a taktiež cien v tomto sektore. Pred pár mesiacmi ešte nemysliteľné, že by sa ceny výrobcov blížili deflačnému scenáru, teraz sa ho možno aj dočkáme.

Obrazok2
Zdroj: Bloomberg, Vývoj indexu cien výrobcov v Nemecku

Ďalším uhlom pohľadu môže byť aj pomerne výrazné ochladzovanie trhu s nehnuteľnosťami. Nie len vyššie úrokové sadzby, ktoré vedú k horšej dostupnosti úverovania ale aj delikvencie spôsobené zdražovaním a celkovo horšou finančnou situáciou, môžu byť dôležitým indikátorom. Vidieť, že sektor lokálnych bánk, ktoré bývajú z pravidla citlivejšie na delikvencie platiteľov sa nachádzajú svojou valuáciou na lokálnych minimách. Naopak v spodnej časti, počty delikvencií (v invertovanom grafe) sa nachádzajú na svojich maximách a v novodobej histórií tieto úrovne predznamenávali uvoľnenie menovej politiky.

Obrazok3
Zdroj: Nautilus research & Twitter, Graf valuácie sektora lokálnych bánk v US a delikvencií

Ako tieto informácie však využiť? Aj keď sa tak možno nezdá, veľké fondy a „big guns“ hrajú Long hru. Svedčí o tom net pákový efekt, ktorý vzrástol v posledných dňoch o 10 percentuálnych bodov a dostal sa na maximum prvýkrát od februára 2022. Čisté long pozície prekonali 50% a dosiahli tak najlepší medzitýždenný nárast za posledný polrok.

Ktoré sektory majú podľa analytikov najlepší potenciál? Na sektorovej úrovni sú analytici najoptimistickejší v sektoroch energetika (64 %), komunikačné služby (62 %) a informačné technológie (60 %), keďže tieto tri sektory majú najvyššie percentá hodnotenia BUY. Na druhej strane sú analytici najpesimistickejší v sektore spotrebného tovaru (44 %), keďže tento sektor má najnižšie percento hodnotení nákupu a najvyššie percento hodnotení predaja (10 %).

Prevedieme vás tajomstvami obchodovania a investovania a odhalíme vám cestu k úspešnej budúcnosti! NOVÝ KURZ: TRADING VS. INVESTOVANIE

Obrazok4
Zdroj: FactSet, Rozdelenie potenciálu jednotlivých sektorov indexu S&P500

Všetky vyššie spomínané dáta mali vysoký dopad na valuáciu amerického dolára, ktorého index sa aktuálne obchoduje pod 100 bodmi. Napriek tomu, že moje kontrariánske ja vidí krátkodobý potenciál v posilnení dolára, v dlhodobom horizonte už takto komfortný nie som. Podobnú náladu je možné vyčítať aj z pozícií obchodníkov na futures trhu, ktorí sa posledné týždne začínajú zbavovať svojich nákupných pozícií a drvivá väčšina novo otvorených pozícií špekuluje na oslabenie dolára, to môže podporiť dlhodobejšie oslabovanie amerického dolára voči ostatným menám.

Obrazok5
Zdroj: xStation5, Dolárový index prelomenie miním a možná korekcia k hladine 101 bodov

Veľmi podobnú logiku môžeme použiť aj na komodity, napríklad pre trh s ropou, ktorý by bol výrazne dotknutý uvoľnením menových politík, avšak v pozitívnom slova zmysle. V grafe nižšie môžeme vidieť čisté pozície špekulantov na futures trhu, cez implementovaný indikátor COT priamo v platforme xStation5. Historicky boli hladiny nízkeho počtu nákupných pozícií akumulačnou fázou pred následným rastovým obdobím, teraz doplnené ešte o strednodobý bočný trend, ktorý býva vystriedaný trendovým impulzom. Celkovo tvoria čisté long pozície zhruba 170.000 kontraktov, len za minulý týždeň pribudlo nových 22.000 kontraktov na nákup. To nevylučuje možný ďalší pokles, ale dáva to pomerne slušnú pravdepodobnosť k strednodobému rastovému trendu.

Obrazok6
Zdroj: xStation5, Cena ropy WTI vs. pozície futures obchodníkov

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokInvestičný výhľad na druhú polovicu roka: Ako sa zachovať v prípade recesie alebo hladkého pristátia?
Ďalší článokTrading vs. Investování: Môžu sa tieto disciplíny doplňovať?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno