Rastové akcie opäť kurze?

V našom minulom článku 3 zabudnuté rastové akcie, ktorým sa môže opäť dariť sme sa pozreli na to, prečo sa rastovým akciám v posledných 2 rokoch nedarilo a kedy by sa im mohlo opäť dariť a aj ktorým konkrétne. Zmienili sme sa tiež aj o tom, že zatiaľ čo mnohé Big Tech spoločnosti na čele s Metou, Microsoftom, Netflixom, Alphabetom alebo Nvidiou už zažili veľký „comeback“ čo sa týka výkonnosti akcií, menšie technologické firmy tento trend nezaznamenali.

Situácia sa ale netýka iba technologických akcií, čo potvrdzuje graf nižšie. Nízko kapitalizované spoločnosti, reprezentované indexom Russell 2000, sa v súčasnosti obchodujú blízko svojho historického minima v pomere k vysoko kapitalizovaným firmám (Russell 1000). To, že sú menšie spoločnosti historicky lacné v pomere k tým veľkým môže znamenať príležitosť pre investorov, ktorý sú ochotní viac riskovať, ale hľadajú zároveň vyššie výnosy.

small caps

My sme sa preto rozhodli pozrieť na 3 menšie rastové akcie zo sveta technológií, ktoré minulý týždeň stiahli pozornosť investorov na seba a ich akcie prudko vzrástli, resp. poklesli.

Akcie Samsara

Trhová kapitalizácia: 12,85 miliardy USD
Ročné tržby: 652,5 miliónov USD (+52,3 %)

P/S (pomer ceny akcie a tržieb na akciu): 17,7

Spoločnosť Samsara poskytuje cloudový softvér zameraný na analýzu dát z fyzických operácií, ako sú dopravné systémy a riadenie zásob. Pôsobí teda v odvetví IoT (Internet of Things). Jej nástroje pomáhajú klientom optimalizovať ich vlastné podnikanie a prinášajú úsporu prevádzkových nákladov. Na burze debutovala koncom roka 2021.

Akcie Samasara vzrástli v piatkovom obchodovaní o +27,88 % na 24,31 USD. Prečo taký skok akcií nahor? Firma oznámila svoje kvartálne výsledky za 1. fiškálny štvrťrok 2024, v ktorom jej príjmy stúpli medziročne o 43 % na 204 miliónov USD. Počet zákazníkov, ktorí generujú viac ako 100 000 USD za 1 rok stúpol na 1 375, čo je viac ako o polovicu viac s rokom predtým. Upravená čistá strata klesla z 0,05 na 0,02 USD na akciu. Čísla pozitívne prekvapili analytikov a výhľad manažmentu bol taktiež nad prognózami Wall Street.


Rýchly rast tržieb, klesajúce straty a vysoký potenciál je niečo, čo investori chcú u rastových firiem vidieť a to presne Samsara ukázala. Od začiatku roka jej akcie vzrástli už o +104 %. Mnohí veria, že Samsara bude ďalšou zo spoločností, ktoré budú ťažiť z rozmachu AI. Softvér podniku využíva na analýzu údajov strojové učenie a automatizované spracovanie a vyvodzovanie dôsledkov založené na biliónoch dát. Tieto údaje z IoT sa majú stať vďaka AI dôležitejšími, ako kedykoľvek predtým.

Akcie SentinelOne

Trhová kapitalizácia: 3,91 miliardy USD
Ročné tržby: 422,2 miliónov USD (+106,1 %)

P/S (pomer ceny akcie a tržieb na akciu): 8

Spoločnosť SentinelOne, ktorej softvér chráni organizácie pred internými i externými kybernetickými hrozbami, v piatok prekvapila investorov tiež, ale negatívne. Firma vykázala počas kvartálu 70 % rast tržieb na 133,4 milióna USD, čo je najpomalšie tempo od vstupu na burzu a to sa má spomaliť v 2. štvrťroku na iba 38 %. V obidvoch prípadoch analytici očakávali viac a investori taktiež, pretože akcie SentinelOne klesli v obchodovaní až o -35,1 % na 13,44 USD. Upravená čistá strata sa znížila z 0,21 na 0,15 USD na akciu.

Čísla spoločnosti boli tvrdo zasiahnuté menšou ochotou firiem míňať peniaze na nové technológie a tiež rastúcou konkurenciou, na čele ktorej čelí Microsoft a firma CrowdStrike, ktorej čísla Wall Street taktiež neoslnili. Viac ako polovica z 30 analytikov pokrývajúcich akcie SentinelOne znížila svoje cieľové ceny pre spoločnosť. Dôvodom je pokles dopytu. Investorov okrem pomalšieho rastu tržieb a vysokých strát vyrušujú aj vysoké akciové kompenzácie, ktoré dosiahli až 41,6 % v pomere k tržbám.


Investorov nenadchlo ani to, že firma predstavila vlastné nové generatívne nástroje AI, ktorých cieľom je pomôcť zákazníkom zvýšiť ich obrannú efektivitu. Zdá sa však, že veľa softvérových spoločností dokázalo rýchlo pridať tieto nové funkcie AI do svojich produktových balíkov bez veľkého úsilia.

Akcie MongoDB

Trhová kapitalizácia: 26,5 miliardy USD
Ročné tržby: 1,28 miliardy USD (+47,0 %)

P/S (pomer ceny akcie a tržieb na akciu): 19,1

Poslednou rastovou spoločnosťou, ktorá minulý týždeň upútala pozornosť investorov je z nášho zoznamu najväčšia z hľadiska príjmov i trhovej hodnoty. Softvérová spoločnosť MongoDB poskytuje populárny NoSQL databázový systém, ktorý umožňuje jednoduchú integráciu rôznych typov dát. Používa ho vo viac ako 100 krajinách zhruba 41 000 zákazníkov a počet jeho stiahnutí prekonal 365 miliónov.

Akcie MongoDB ukončili piatkové obchodovanie vyššie o +28,0 % a od začiatku roka sa takmer zdvojnásobili. Čo stojí za týmto rastom? Firma vykázala silné výsledky za 1. fiškálny štvrťrok 2024, v ktorom dosiahla 29 % medziročný vzostup tržieb na 368,3 milióna USD. Upravený zisk na akciu (non-GAAP) vzrástol dokonca až o 180 % na 0,56 USD. Analytici pritom očakávali upravený zisk 0,18 USD na akciu pri tržbách na úrovni 347,8 milióna USD.


Ďalším pozitívnym znakom pre investorov bol počet zákazníkov, ktorý sa medziročne zvýšil o 22 %, čo je najvyššia miera za viac ako 2 roky. Spoločnosť tiež pokračuje v generovaní voľného cash flowu a zlepšila výhľad ohľadom rastu príjmov a zisku na celý rok. V neposlednom rade rovnako ako v podstate všetky technologické firmy sa aj predstavitelia MongoDB pozastavili pri AI. Vedenie podniku verí, že spoločnosť bude ťažiť z rozmachu AI. „Pozorujeme vznikajúci trend, keď si zákazníci čoraz viac vyberajú Atlas ako platformu na vytváranie a spúšťanie nových aplikácií AI,“ povedal generálny riaditeľ Dev Ittycheria. Atlas je cloudová databáza MongoDB.

Vyššie zmienené a popisované spoločnosti nepredstavujú investičné odporúčanie. Článok ma informatívny charakter a jeho cieľom je priblížiť sitáciu na trhu a priblížiť podnikanie daných firiem.

Pozri tiež:

3 zabudnuté rastové akcie, ktorým sa môže opäť dariť
Rozvojové akcie s potenciálom, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
11 zbrojárskych akcií, ktoré budú benefitovať z rastúcich výdavkov na obranu
Toto sú vesmírne akcie, ktorými sa môžeš podieľať na raste celého odvetvia
3 európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti
3 dividendové akcie, ktoré by nemali chýbať v tvojom watchliste
3 najlepšie ázijské akcie mimo Číny, ktoré sa oplatí sledovať
3 najlepšie juhoamerické akcie na burze s obrovským potenciálom
3 francúzske akcie, ktorými môžeš zarábať na vzostupe luxusu
3 akcie, ktorými sa brániť voči prípadnej korekcii
3 akcie, ktoré spájajú vysoké dividendy a rast

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokMorgan Stanley očakáva náhly 16 % pokles zisku na akciu S&P 500
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno