S&P 500
Standard & Poor’s 500, známejší pod skratkou S&P500 je index akciového trhu, ktorý meria výkonnosť 500 najväčších spoločností kótovaných na burzách v Spojených štátoch podľa trhovej kapitalizácie. Je to jeden z najsledovanejších akciových indexov a je považovaný za referenčný bod pre celkové zdravie akciového trhu v USA.
Váha jednotlivých spoločností v indexe je počítaná trhovou kapitalizáciou, čo znamená, že väčšie spoločnosti majú väčší vplyv na výkonnosť indexu. V dôsledku toho majú zmeny cien akcií väčších spoločností výraznejší vplyv na celkový pohyb indexu. Index S&P 500 sa často používa ako benchmark na hodnotenie výkonnosti podielových fondov, fondov obchodovaných na burze (ETF) a iných investičných portfólií. Investori a finanční analytici porovnávajú výnosy svojich investícií s indexom S&P 500, aby zhodnotili svoju výkonnosť.
Zloženie indexu S&P 500 sa pravidelne prehodnocuje a upravuje. Index je prehodnocovaný, aby sa zabezpečilo, že presne odráža aktuálne zloženie trhu. Spoločnosti môžu byť pridané alebo odstránené z indexu na základe kritérií ako trhová kapitalizácia, likvidita, finančná životaschopnosť a zastúpenie sektora. O informáciách ako investovať do indexu S&P 500 si môžete prečítať TU.
Výnosové akcie v S&P 500
V súčasnosti iba 20 firiem prinieslo väčšinu výnosov v indexe S&P 500, čo mnohí analytici považujú za signalizáciu rastúceho rizika na trhu. Väčšina z týchto 20 spoločností ťaží z výhod umelej inteligencie. Tieto firmy však predstavujú takmer tretinovú váhu v indexe, kde najväčšie zastúpenie majú firmy ako Apple, Microsoft či Amazon. Tieto akcie do dnešného dňa vytvorili zisk +7,08 % z celkového zisku +7,55 %.
Big Tech spoločnosti s prudkým rastom
Akcie v oblasti technológií a AI prudko vzrástli, keďže ChatGPT sa v roku 2023 stal absolútnym fenoménom. Celkovo AI služby pomohli nejednej organizácii prekonať očakávania Wall Street. Napríklad Microsoft investoval 10 miliárd USD do OpenAI, tvorcov ChatGPT. Do svojho vyhľadávača Bing tiež integroval generatívnu AI. Tento rozsiahly jazykový model je navrhnutý špeciálne na zrýchlenie možností vyhľadávania, generovanie textu a vykonávanie ďalších automatizácií.
Zaujímavým príkladom je aj NVIDIA, ktorá je najhodnotnejším výrobcom čipov v Amerike. Predáva čipy s názvom A100 za 10 000 dolárov, ktoré sú založené na strojovom učení. Tieto modely vykonávajú viacero úloh súčasne na vývoj neurónových sietí a trénovanie systémov AI vrátane ChatGPT od OpenAI. NVIDIA v posledných kvartálnych výsledkov ťažila práve z rozmachu AI, keď roztrhala všetky očakávania Wall Street.
V rámci firiem v S&P 500 ťahal index aj Apple, ktorý má najväčšiu váhu v indexe vďaka svojej trhovej kapitalizácií. Významný podiel tvorili tiež tvorili spoločnosti ako Meta, Amazon, Tesla, Alphabet či Salesforce, ktorý po tlakoch aktivistických fondov zlepšil marže a ohlásil veľký buyback. Nižšie je uvedená tabuľka spomínaných 20 firiem, ktoré v súčasnosti tvoria väčšinu výnosov v indexe S&P 500 aj s ich jednotlivými váhami v známom indexe.
Dôsledky trhovej divergencie
Niektorí analytici však poukazujú na fakt že, rast niekoľkých vybraných akciách súvisiacich s AI zahmlieva širšiu výkonnosť akciového trhu. Ak by ste totiž vybrali z indexu S&P 500 akcie súvisiace s AI index by vyprodukoval stratu -1,4 % k dnešnému dňu. Táto forma strmej divergencie, známa ako šírka trhu, často signalizuje vyššie riziko na trhu.
Keď viac spoločností zažíva pozitívne výnosy, je to menej riskantné ako keď malá hŕstka firiem berie väčšinu ziskov. Dnešná šírka trhu je veľmi úzka a tieto spoločnosti tvoria viac ako 29 % trhovej kapitalizácie celého indexu. Ako dlho firmy súvisiace s AI maskujú širšiu výkonnosť indexu S&P 500, sa ešte len uvidí. Rastúci počet trhových tlakov, od vyšších úrokových sadzieb po bankovú neistotu, sú podľa mnohých ďalšími rizikami na dnešnom trhu.
Cenový vývoj S&P 500
Na grafe vyššie je zobrazený historický vývoj akciového indexu S&P 500. Za posledných 26 rokov rástol priemerným ročným tempom cca +11,5 % a aktuálne sa obchoduje na cene 4 282 USD.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Index S&P 500 si môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové