Tesla opäť na koni

Tesla je jednou z akcií, ktoré silne ťažia z nástupu AI a ktorá poháňa vpred americký index S&P 500. Na jeho tohtoročnom raste sa podpísala až 8,4 % podielom, keďže akcie Tesla si totižto odzačiatku roka pripísali už +154 %. Patrí medzi vôbec najvýkonnejšie akcie v roku 2023. Lepšie je na tom napr. Nvidia, ktorá vyvíja čipy pre AI a nedávno rozšírila klub bilionárov alebo Spotify, ktorý pridáva rekordné množstvo používateľov a chystá novú prémiovejšiu verziu.

Pod výbornú výkonnosť akcií Tesla sa ale nepodpísal iba potenciál v oblasti umelej inteligencie. Môžu za to aj viaceré dohody o používaní jej siete elektronabíjačiek s konkurentmi.

Rivian, Ford a General Motors budú používať nabíjačky Tesly

Tesla a Rivian, ktorý sa na rozdiel od Tesly trápi a stratil až 90 % trhovej hodnoty, oznámili dohodu o prístupe vozidiel Rivianu k nabíjačkám Tesly. Týmto krokom si najhodnotnejšia automobilka s kapitalizáciou na úrovni 870 miliónov USD upevnila pozíciu lídra v oblasti nabíjacích staníc. Dohoda poskytuje vodičom Rivian prístup k viac ako 12 000 nabíjačkám Tesla Supercharger v USA a Kanade od roku 2024 pomocou adaptéra pre modely Rivian R1T a R1S. Budúce modely Rivian budú obsahovať konfiguráciu nabíjacieho konektoru Tesla od roku 2025. Akcie Tesly reagovali na správu rastom o +5,3 % a akcie Rivianu o +5,5 %.

Dohoda s Rivianom nasleduje len niekoľko týždňov po tom, čo Tesla uzavrela podobné spolupráce s ďalšími americkými automobilkami Ford a General Motors. Obe automobilky tiež uviedli, že od roku 2025 začlenia nabíjacie konektory v štýle Tesla do budúcich elektromobilov a ich zákazníci budú môcť využívať sieť elektronabíjačiek Tesly.

Tesla chce z prílevu nových zákazníkov do svojich nabíjacích staníc rozšíriť svoje dodatočné príjmy. Rozšírenie prístupu k zákazníkom mimo Tesly však tiež podkopáva to, čo bolo pre spoločnosť dlho výhodou – krátke čakacie doby.

Zmätok pre odvetvie EV

Dohody popredných automobiliek s Teslou v USA ale vytvárajú aj zmätok v celom odvetví, pretože nabíjacie stanice Tesly využívajú konektor NACS. Väčšina prevádzkovaných nabíjačiek od iných firiem ale používa samostatný univerzálny systém nabíjania CCS. Ten podporuje aj americká vláda a rovnaký systém sa využíva aj v Európe. Nové modely automobiliek, ktoré budú mať konektory kompatibilné s nabíjačkami Tesly, by tak nemali k týmto staniciam prístup. A zatiaľ čo vodiči Tesly si môžu kúpiť adaptéry, ktoré im umožňujú používať rýchle nabíjačky CCS, opačná alternatíva dnes neexistuje.

Rivian uviedol, že bude pokračovať v budovaní vlastnej siete nabíjacích staníc, pričom tieto stanice sú v súčasnosti kompatibilné s CCS. V prípade budúcich staníc Rivian prejde na nabíjací hardvér, ktorý používa Tesla, uviedla spoločnosť. Jednou z výhod elektronabíjačiek Tesly je, že sú najspoľahlivejšie, čo je dané aj tým, že donedávna nabíjali iba vlastné vozidlá.

Akcie Tesla


Akcie Tesla si v doterajšom priebehu roka pripísali +154 % na 274,45 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 80,7 násobok zisku na akciu (P/E) a 50,3 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJWall Street Journal, Finance Yahoo
Predchádzajúci článokNajvýkonnejšia akcia roku 2023 Spotify plánuje prémiovejšiu verziu
Ďalší článokNajcennejšia farma-spoločnosť Eli Lilly kúpi firmu Dice za 2,4 miliardy USD
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno