Veľká sedmička zaberie polovicu váhy

Index Nasdaq 100 bude upravovať váhy svojich 100 spoločností, pričom „veľká sedmička“ akcií Microsoft, Apple, Nvidia, Tesla, Alphabet, Meta a Amazon v súčasnosti predstavujú viac ako polovicu váhy tohto indexu. Špeciálna rebalancia Nasdaq 100 sa uskutoční v pondelok 24. júla s cieľom „riešiť nadmernú koncentráciu v indexe prerozdelením váh“. Nasdaq vykonal špeciálnu rebalanciu iba dvakrát vo svojej histórii, v decembri 1998 a máji 2011.

Do indexu bol najnovšie pridaný Trade Desk, ktorý nahradí Activision Blizzard, keď Federálny súd podporil dohodu Microsoft-Activision za 69 miliárd USD. Sedem najväčších spoločností v indexe Nasdaq 100 tvorí 55 % indexu. Táto kombinovaná váha sa zníži. Je tiež pravdepodobné, že v rámci týchto siedmich gigantov môžu nastať značné váhové posuny.

Súčasné váhy ukazujú, že trhová kapitalizácia je dominantným faktorom, no nie je jediným. Akcie spoločnosti Microsoft majú k dnešnému dňu najväčšiu váhu, 12,9 %. Akcie Apple majú váhu 12,6 %, napriek tomu, že majú trhovú kapitalizáciu 2,999 bilióna USD v porovnaní s 2,51 bilióna USD spoločnosti Microsoft. Akcie spoločnosti Google majú podiel 7,4 %. Akcie Nvidie sa vďaka svojej trhovej kapitalizácii 1,05 bilióna USD posunuli na 7 % celkového indexu. To je o niečo väčšia váha ako akcie Amazonu (6,3 %), aj keď jeho akcie majú výrazne vyššiu trhovú hodnotu na úrovni 1,33 bilióna USD.

Oficiálne preváženia by mali byť zverejnené tento piatok. Väčšie váhy v indexe Nasdaq 100 po rebalancií by mali, podľa analytikov Wells Fargo mať firmy ako Starbucks, Mondelez International, Booking, Gilead Sciences a Intuitive Surgical.

Veľká rebalancia indexu Nasdaq 100
Zdroj: VisualCapitalist

Zníženie trhovej kapitalizácie

Na základe metodiky Nasdaq 100 bude kombinovaná váha piatich spoločností s najväčšou trhovou kapitalizáciou nastavená na 38,5 %. Päť najväčších spoločností Apple, Microsoft, Google, Amazon a Nvidia malo spolu váhu 46,7 %. To naznačuje niektoré pozoruhodne znížené váhy pre tieto spoločnosti. Medzitým žiadna firma mimo piatich spoločností s trhovou kapitalizáciou nemôže mať váhu v indexe vyššiu ako 4,4 %. To poukazuje na prinajmenšom mierny pokles váhy akcií Tesla.

Pravdepodobne, hlavným dôvodom prepočtu sú masívne pohyby akcií ako sú napríklad Nvidia, ktorej trhová kapitalizácia sa takmer strojnásobila. Akcie Meta vzrástli o 141 %, zatiaľ čo akcie TSLA vzrástli o 123 %. Akcie AMZN vyskočili o 54,5 %. Akcie Applu vzrástli o 47 % a akcie Microsoftu takmer o 41 %. Akcie Google vyskočili o stále silných 35 %. Existujú určité obavy, že táto hŕstka mien narúša zdravie celkového akciového trhu, čo je pravdepodobne to, čo podnecuje špeciálne opätovné vyváženie. Viacero z týchto spoločnosti patrí medzi najvýkonnejšie akcie za prvý polrok 2023.

Špeciálna rebalancia Nasdaq 100 podnieti presuny akcií medzi ETF a podielovými fondami, ktoré sledujú index. Mohlo by teda dôjsť k nejakým jednorazovým ziskom alebo stratám. Dopady by však nemali byť veľké. Po prvé, index Nasdaq iba upraví váhy v porovnaní s úplným pridaním alebo odstranením. Oveľa viac peňazí tiež sleduje index S&P 500, a preto sa zmenám komponentov indexu S&P 500 venuje oveľa viac pozornosti ako pohybom Nasdaq 100. Index S&P 500, na rozdiel od Nasdaq 100, je čistý index vážený trhovou kapitalizáciou.

Dôsledky trhovej divergencie

Niektorí analytici poukazujú na fakt že, rast niekoľkých vybraných akciách súvisiacich s AI zahmlieva širšiu výkonnosť akciového trhu. Ak by ste totiž vybrali z indexu S&P 500 akcie súvisiace s AI index by vyprodukoval stratu -1,4 % k začiatku júna. Táto forma strmej divergencie, známa ako šírka trhu, často signalizuje vyššie riziko na trhu.

Keď viac spoločností zažíva pozitívne výnosy, je to menej riskantné ako keď malá hŕstka firiem berie väčšinu ziskov. Dnešná šírka trhu je veľmi úzka a tieto spoločnosti tvoria viac ako 29 % trhovej kapitalizácie celého indexu. Ako dlho firmy súvisiace s AI maskujú širšiu výkonnosť indexu S&P 500, sa ešte len uvidí. Rastúci počet trhových tlakov, od vyšších úrokových sadzieb po bankovú neistotu, sú podľa mnohých ďalšími rizikami na dnešnom trhu.

Dôsledky trhovej divergencie

Cenový vývoj Nasdaq 100


Na grafe vyššie je zobrazený historický vývoj akciového indexu Nasdaq 100, ktorý sa aktuálne sa obchoduje na cene 15716,28 USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Index S&P 500 si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus, VisualCapitalist
Predchádzajúci článokTOP 50: Najvýkonnejšie akcie za prvý polrok 2023
Ďalší článokVýrobca čipov ASML zvyšuje celoročnú prognózu predaja, keďže dopyt v Číne zostáva silný
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno