Svet a USA
Prvý polrok 2023 sa nesie na akciových trhoch v znamení býkov. Na vydarený úvod roka nadviazali svetové akcie ešte lepšie druhým štvrťrokom. Celosvetový akciový index MSCI World si pripísal v druhom štvrťroku +5,9 % a od začiatku roka už +14,1 %. Optimistickú náladu investorov poháňali predovšetkým pozitívne makroekonomické správy a nové technologické trendy. Darí sa predovšetkým rozvinutým trhom – USA, eurozóne a Japonsku. Naopak rozvojové trhy na čele s Čínou zaostávajú .
Zoskupenie 500 najväčších spoločností v USA z hľadiska trhovej kapitalizácie, index S&P 500, si pripísalo v druhom štvrťroku +8,3 %, čím nadviazalo na dobrý prvý štvrťrok (+7 %). Ešte lepšie na tom je technologický index Nasdaq Composite, ktorý si pripísal +11,2 % a v priebehu roka už +29,9 %. Naopak zaostáva priemyselný index Dow Jones 30, ktorý si pripísal iba +2,9 %.
Spojené štáty reagovali na rastúcu infláciu promptne a úrokové sadzby Fed zvyšoval najrýchlejšie v histórií. Výsledkom je spomalenie medziročnej inflácie na 4 % v máji. Americký Fed prognózuje v nasledujúcich mesiacoch ešte dve zvýšenia úrokových sadzieb po 0,25 p.b., čím by sa úroková sadzba mohla dostať do pásma 5,50 až 5,75 %. Následne by sa mali sadzby stabilizovať a postupne znižovať. USA zvládajú obdobie zvyšujúcich sa sadzieb prekvapivo veľmi dobre. Nezamestnanosť sa drží na nízkych úrovniach a ekonomika sa vyhýba recesii.
Eurozóna
Eurozóna je pozadu. Úrokové sadzby sa začali zvyšovať oproti USA neskôr a inflácia ju tak trápi viac. Netreba zabudnúť na to, že energetická kríza zasiahol “starý kontinent” omnoho viac. Inflácia v eurozóne spomalila na 5,5 % z májových 6,1 %, čo je ale naďalej takmer trojnásobok oproti stanovenému cieľu 2 %. Výraznejšiemu spomaleniu rastu cien bránia zvyšujúce sa mzdy a nízka nezamestnanosť. Tieto faktory totiž zachovávajú vysoký dopyt po tovaroch a službách. Už v roku 2024 by mal ale rast spotrebiteľských cien spomaliť na 3 % a v roku 2025 na 2,3 %.
V dôsledku pretrvávajúcich inflačných tlakov musí ECB pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Najbližšie zvýšenie sa očakáva o ďalších 25 bázických bodov už v júni a to na 4 %, čo je najvyššia úroveň od finančnej krízy v roku 2008. Analytici očakávajú, že ECB ešte zvýši úrokové sadzby dvakrát o 25 bázických bodov. V júli na 4,25 % a v septembri na 4,5 %. Úrokové sadzby by mohli začať klesať v roku 2024 a v roku 2025 dosiahnuť 3 %. Investorov veľmi nevyrušil ani fakt, že sa eurozóna v 1. štvrťroku 2023 prepadla do technickej recesie. Tá je totiž veľmi mierna a od 2. kvartálu sa očakáva opätovný ekonomický rast.
Vďaka prekvapivo silnej odolnosti európskej ekonomiky sa darí aj tunajším akciám. Paneurópsky index Euro Stoxx 50 v 2. kvartáli vzrástol o +0,9 % a od začiatku roka +14,8 %. Horšie sú na tom britské akcie. Nemecký DAX v júni dosiahol nové historické maximum a za celý polrok si pripísal +14,8 %. Horšie na tom sú britské akcie . Index FTSE 100 odpísal -2,1 %, resp. +0,6 %. Veľká Británia zvláda “brexit” ťažko.
Ázia
Poriadne dlhý čas na zažiarenie si zobrali japonské akcie. Počas štvrťroka index Nikkei 225 vzrástol na najvyššiu úroveň za posledné 3 dekády, pričom si pripísal až +18,5 % a od úvodu roka až +27,4 %. Pod výbornú výkonnosť japonských akcií sa postaralo viacero faktorov. Za kľúčové možno považovať slabnúci jen oproti doláru, ale tiež ivnestície W. Buffetta do tamojšieho akciového trhu. Pomohli ale i ďalšie faktory, ako reformy v oblasti riadenia firiem, nízka volatilita a ocenenie akcií, resp. nízke úrokové sadzby v Japonsku.
Úplne opačný príbeh píšu v Ázii čínske akcie. Index Hang Seng počas štvrťroku stratil ďalších -7,2 % hodnoty a za celý rok 2023 -4,3 %. Číne sa investori vyhýbajú predovšetkým kvôli geopolitickým rizikám, ktoré tvorí otázne smerovanie komunistickej ideológie, podpora Ruska, ale aj obchodná vojna s USA. Rolu ale zohrávajú aj ekonomické faktory. Čína sa z protipandemických opatrení spamätáva omnoho pomalšie ako sa čakalo.
Umelá inteligencia hlavným motorom
Akciové trhy z hľadiska sektorov ťahajú predovšetkým technológie. V posledných mesiacoch sme svedkami mánie okolo umelej inteligencie (AI). Generatívna AI, ktorá zobrala svet útokom najmä v podobe ChatGPT od OpenAI fondu, ktorý financuje Microsoft, by mohla byť podľa mnohých podobne dôležitým míľnikom ako vynález internetu alebo smartfónov. Firmy si od AI sľubujú výrazne vyššiu efektivitu, šetrenie nákladov a rast ziskov. Investori si nechcú nechať túto príležitosť ujsť a svoju pozornosť tak obrátili k technologickým titulom.
Akcie Microsoft si od začiatku roka pripísali už +42 %. Výkonom nezaostávajú ani ďalšie veľké technologické akcie. Alphabet (+34 %), Amazon (+52 %), Apple (+55 %), Salesforce (+57 %), Meta (+130 %), Tesla (+142 %) Nvidia (+196 %) a Spotify (+207 %).
Z pozitívnych makroekonomických správ a nových technologických trendov zatiaľ ťažia predovšetkým veľké spoločnosti. Nízko kapitalizované akcie svojim výkonom zaostávajú. Index Russell 2000, ktorý združuje akcie s malou kapitalizáciou, dosiahol v pomere k najvyššie oceneným akciám (S&P 500), rekordne nízke ocenenie. Je to dané najmä tým, že v dobe vysokých úrokových sadzieb sa firmám predražujé financovanie. Investori tak uprednostňujú skôr zabehnuté spoločnosti s vysokým ziskom pred menšími podnikmi bez stáleho zisku.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie firiem môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové