Coinbase podľa analytikov rýchlo stráca podiel na trhu voči konkurencii

0
193

Zintenzívňujúca konkurencia

Podľa nového výskumu analytikov sa zdá, že spoločnosť Coinbase Global, ktorá v minulom roku debutovala na burze, stráca podiel na trhu zrýchľujúcim sa tempom, čím sa pridáva k ďalším tlakom, ktorým čelí burza kryptomien. Ukázala to analýza Mizuho Securities vedená Danom Dolevom, ktorá bola zverejnená v utorok. Spoločnosť čelí neľahkej bitke konkurentov, ktorí majú hotovosť a sú pripravení ju na získanie podielu na trhu minúť.

Podľa výskumu Coinbase vo februári zachytil 11 % objemu obchodov medzi konkurentmi ako sú Binance, Crypto.com, FTX a Kraken. V marci však tento podiel klesol na 10 % a v apríli na 8 %.

„Rýchly vzostup konkurenčných búrz, ako je Crypto.com, ako aj iných, nás stále viac znepokojuje hroziacim tlakom na maloobchodné ceny a dlhodobou udržateľnosťou obchodného modelu Coinbase,“ uviedol Dolevov tím. Coinbase by možno stratil ešte väčší podiel na trhu, keby skupina nepridala mnoho nových kryptomien vo 4. štvrťroku, uvaádza sa v správe. Takmer 40 % z 95 nových kryptomien pridaných na burzu v roku 2021 prišlo v posledných 3 mesiacoch roka.

xtb

Dolev vyzdvihol firmu Crypto.com, ktorá len nedávno začala pôsobiť v USA, ale už má objemy na úrovni Coinbase. Skupina rozbehla významnú marketingovú kampaň, ktorá zahŕňala reklamy na Super Bowl, veľkých cenách F1, ale aj nákup práv na pomenovanie pre domáci štadión L.A. Lakers, ktorá teraz nesie názov „Aréna Crypto.com“.

„Obávame sa, že zvýšená konkurencia len zvýši potrebu ďalšieho zvyšovania marketingových výdavkov, o ktorých sa domnievame, že budú pravdepodobne aj naďalej zaťažovať [zisk Coinbase] aj po roku 2022,“ uviedol tím v Mizuho.

Tlak konkurencie prichádza v čase, keď Coinbase čelí spomalenia objemu obchodovania s kryptomenami, na čele ktorého stoja drobní investori, ktorí platia vyššie poplatky ako inštitucionálni klienti.

Christopher Brendler, analytik investičnej banky D. A. Davidson, začiatkom tohto mesiaca odhadol, že objem obchodov Coinbase v prvom štvrťroku 2022 dosiahol 314 miliárd dolárov, čo je o 40 % menej ako v predchádzajúcom kvartáli a spôsobil ho pokles maloobchodného obchodovania. Brendlerov odhad založený na výmenných údajoch je o 20 % nižší ako súčasný konsenzus akciového trhu.

Okrem toho, ako uvádza spoločnosť Barron’s, Coinbase míňa veľké množstvo finančných prostriedkov na vybudovanie svojho podnikania s nezameniteľnými tokenmi (NFT) v čase, keď tento segment taktiež spomaľuje. Medzi ďalšie problémy firmy patrí aj vyšetrovanie SEC kvôli jej programu požičiavania.

Akcie Coinbase


Akcie Coinbase za posledných 12 mesiacov stratili -52,85 % svojej hodnoty a momentálne sa obchodujú na cene $154,79. Na tejto cene sa kryptomenová burza obchoduje za 11,6 násobok zisku na akciu (P/E), 3,2 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 9,2 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno