Stock-split Shopify

E-commerce spoločnosť Shopiffy sa práve stala najnovším technologickým gigantom, ktorý oznámil plány na rozdelenie svojich akcií v snahe priviesť k akcionárskej základni vyšší počet lojálnych retailových investorov. Včera firma uviedla, že plánuje rozdelenie akcií v pomere 10:1 pre svoje kmeňové akcie, pričom toto rozhodnutie bude podliehať schváleniu akcionármi na stretnutí 7. júna. Navrhované rozdelenie akcií „sprístupní vlastníctvo všetkým investorom,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení. Akcie Shopify reagovali na oznámenie rastom o +2,35 % na $617,38.

Nedávne návrhy na rozdelenie od spoločností Alphabet, Amazon.com a Tesla vyvolali prudký nárast ich akcií, pretože malí investori majú tendenciu uprednostňovať akcie s vysokou likviditou a nižšími cenovými úrovňami.

Spoločnosť, ktorá pomáha obchodníkom a značkám vytvárať internetové obchody a následne získava pecentuálny podiel z ich predaja oznámila, že poskytne generálnemu riaditeľovi Tobimu Lutkemu špeciálny „zakladateľský podiel“. Ten zachová jeho hlasovacie právo, kým bude v spoločnosti.

Podľa plánu by si Lutke, jeho rodina a pridružené spoločnosti spolu ponechali 40 % hlasov v spoločnosti, aj keď sa ich vlastnícky podiel zmení. Pre niektorých to ukazuje snahu vyššieho manažmentu zachovať Lutkeho pozíciu, keď sa spoločnosť púšťa do dlhodobejších iniciatív, vrátane rozvoja distribučnej siete po tom, čo v januári zrušila zmluvy s niekoľkými skladovými a plniacimi partnermi.

Stock Split

Rozdelenie akcií nemá žiaden vplyv na hospodárenie spoločnosti ani v skutočnosti nezvyšuje podiel akcionárov vo firme, ale často vplýva pozitívne najmä na retailových investorov, ktorým sa nižšia cena zdá prijateľnejšia. Taktiež niektorí brokeri neponúkajú možnosť nakupovania frakčných akcií a tak vysoká cena za 1 akciu môže byť pre investorov pridrahá.

„Dôvod, prečo Amazon, Apple, Tesla a teraz Shopify robia rozdelenie akcií, je urobiť ich akcie atraktívnejšie pre retailových investorov,“ vyjadril sa analytik Davidson & Co., Tom Forte. „Keď sa pozriete na akcie Amazonu, jednou z prvých vecí, ktoré urobili na stimuláciu ceny akcií, bolo oznámenie plánu spätného odkúpenia a rozdelenia akcií. Vidíme prípady, keď sú akcie spoločností pod tlakom a oznamujú rozdelenie akcií.“

Akcie Shopify


Trhová hodnota Shopify počas pandémie vzrástla na 198 miliárd dolárov, keď dopyt dopyt po online predaji raketovo rástol, avšak odklon investorov od drahých technologických spoločností vymazal všetky nárasty počas tohto obdobia. Na poklese hodnoty sa však podieľajú aj makroekonomické podmienky ako ústup pandémie a opätovný návrat spotrebiteľského nakupovaní v kamenných predajniach, ale aj plány investovať do distribučných centier. To by prudko zvýšilo kapitálové výdavky podniku a zaťažilo ziskové marže či voľný cashflow v ďalších rokoch.

Akcie Shopify pritom klesli od svojej najvyššej hodnoty už o -65,0 % a za posledných 12 mesiaocv o polovicu hodnoty. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 17,0 násobok tržieb na akciu (P/S), 262,5 násobok očakávaného budúcoročného zisku (Forward P/E) a 172,2 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF). Analytici sú ohľadom Shopify prevažne optimistickí, keď 27 jeho akcie hodnotí ratingom BUY, 18 hodnotením HOLD a 2 hodnotením SELL.

Kvartálne výsledky Shopify v Q4 22
Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokRopa zaznamenáva druhý týždeň strát po uvoľnení masívnych zásob
Ďalší článokAkcie SailPoint vystrelili o 30% po súhlase so svojím odkúpením
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno