Nová predplatná služba

Spoločnosť Meta, ktorá vlastní sociálne siete Facebook, Instagram, WhatsApp a Messenger, predstavila novú predplatnú službu Meta Quest+. Tá bude stáť 7,99 USD mesačne a používatelia za mesačný poplatok získajú prístup k 2 herným titulom každý mesiac, uviedol v pondelok na svojom instagramovom kanáli generálny riaditeľ Mark Zuckerberg. Meta prišla s novinkou len 3 týždne po tom, čo Apple predstavil svoje vlastné okuliare pre virtuálnu a rozšírenu realitu.

Predplatné VR je najnovší spôsob, ako sa Meta snaží zarobiť peniaze na svojich náhlavných súpravách po neuspokojivých predajoch. V marci Meta znížila ceny svojich VR headsetov až o 33 %. V júni spoločnosť znížila cenu svojho headsetu Quest 2 druhýkrát a to krátko po oznámení, že nový headset Quest 3 bude debutovať v septembri. Aktuálne sa dá kúpiť Quest 2 už za 299,99 USD.

Meta na svojich ambíciách vo virtuálnej realite a metaverze naďalej stráca peniaze. Minulý rok spoločnosť prerobila 13,7 miliardy USD vo svojej divízii Reality Labs, ktorá sa zameriava práve na túto oblasť podnikania. Práve vysoké straty z vývoja metaverza a neistá budúcnosť technológie spôsobili v minulom roku veľký pokles akcií Meta. Niekoľko kôl prepúšťania firmy a zvýšenie efektivity hospodárenia v podniku ale spôsobili, že akcie Meta patria tento rok medzi najlepšie na akciovom trhu, pričom si pripísali už +123 %.

Bude Meta s metaverzom úspešná?

Mnohí investori sa pri akciách Mety zamýšľajú, či je to naozaj tá správna budúcnosť pre spoločnosť, tak ako si to predstavuje Mark Zuckerberg, jej zakladateľ a generálny riaditeľ. Výskumné organizácie sa zhodujú na tom, že metaverzum predstavuje lukratívnu príležitosť, ktorá by sa v príjmoch mohla znásobiť z 45 miliárd USD v roku na 2022 na 490 miliárd USD v roku 2030. Najvyšší potenciál by mal tkvieť v hernom a e-commerce odvetví.

image 16

Zuckerberg má ambíciu, aby headsety Mety postupne nahrádzali osobné počítače. Ide teda potenciálne o obrovský cieľový trh. Headset Quest Pro ako produktové zariadenie sa zameriava najmä na dizajnérov, architektov a iných kreatívnych profesionálov, ktorým by mohla virtuálna a rozšírená realita pomôcť v práci.

Meta sa snaží v súčasnosti integrovať do svojich headsetov aplikácie, ktoré umožňujú kooperáciu medzi zamestnancami. To pomôže firme zvýšiť efektivitu ľudí pracujúcich na jej headsetoch. Na pracovnej platforme Horizon sú už dostupné virtuálne verzie pracovných produktov Microsftu ako Word, Outlook a Teams, ale tiež konferenčná služba Zoom. Na ďalších nástrojoch sa pracuje. Akcionárov ale znepokojuje pomerne pomalý postup spoločnosti, stagnujúce príjmy a kopiace sa straty.

Akcie Meta


Akcie Meta od začiatku roka vzrástli už o +123,2 % na 278,47 USD. Pri tejto cene sa akcie Meta obchodujú za 34,6 násobok zisku na akciu (P/E); 42,0 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF); 19,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokInvestovanie vs. trading: Aké sú rozdiely a čo z toho vyplýva pre vás?
Ďalší článokNajväčšie podielové a ETF fondy na svete
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno