Walt Disney je pod tlakom

Spoločnosť Walt Disney s takmer 150-ročnou históriou trápia viaceré problémy a nedarí sa ich vyriešiť ani staronovému generálnemu riaditeľobi Bobovi Igerovi. Ikonická firma, ktorá sa môže pochváliť diverzifikovaným problémom, rieši ťažkosti vo viacerých segmentoch. V oblasti káblovej televízie a lineárnych programoch čelí poklesu tohto odvetvia, ktoré postupne nahrádzajú streamingové služby. Kvôli tomu viacerí analytici vyžývajú manažment, aby sa tejto divízie zbavil.

Ďalším problémom je práve oblasť streamovacích služieb. V rámci nej podnik prevádzkuje platformy Disney+, ESPN+ a Hulu. Športová ESPN+ čelí vysokým poplatkom za práva na živé vysielanie a Disney+ zaznamenal v posledných štvrťrokoch úbytok používateľov. Je to dané menšími výdavkami v snahe znížiť vysoké straty z tohto odvetvia, ale aj tým, že ľudia sa už prejedli mnohých filmov o superhrdinoch zo sveta Marvelu. Netreba opomenúť konkurenciu ako Netflix, Hbo Max, Amazon Prime Video, Paramount+ alebo Apple TV. Viac sme sa venovali problémom spoločnosti v našom samostatnom článku.

Akcie Walt Disney


Aj v dôsledku vyššie spomenutých dôvodov akcie Walt Disney od začiatku roka odpísali -6,8 % a od najvyššej hodnoty z marca 2021 takmer -60 % na aktuálnych 82,91 USD za akciu. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 16,3 násobok očakávaneho budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E); 55,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 16,7 násobok EV/EBITDA

Investície do zábavných parkov a plavieb sa zdvojnásobia

Stabilným, ziskovým, hoci kapitálovo náročným segmentom spoločnosti, zostávajú zábavné parky a zážitkové plavby. To je aj dôvod, prečo sa vedenie podniku rozhodlo v priebehu 10 rokov zdvojnásobiť plánované investície do tejto divízie na zhruba 60 miliárd USD. Práve zábavné parky majú pomôcť vyvažovať straty zo streamovacieho biznisu. Akcie firmy na oznámenie reagovali ale ďalším poklesom o -3 %.

Počas tretieho štvrťroka segment zábavných parkov zaznamenal medziročný nárast tržieb o 13 % na 8,3 miliardy USD. Na celkových príjmoch sa podielali viac ako tretinou (37 %) a na celkovom prevádzkovom zisku dokonca až 71 percentami. Spoločnosť prevádzkuje svoje zábavné parky na Floride v USA, v Californii, Hong Kongu, Tokiu, Paríži a Šanghaji. Pri investíciách sa bude Disney opierať o svoje duševné vlastníctvo, najmä populárne filmy a seriály. Zhruba pred rokom podnik otvoril nový kampus Avengerov v Paríži a tentoraz by mohlo ísť o tematiku z filmov Frozen alebo Zootopia.

Od roku 1998 Disney tiež prevádzkuje svoju vlastnú sieť dovolenkových plavieb. Aktuálne vlastní 5 lodí: Disney Magic, Disney Wonder, Disney Dream, Disney Fantasy a Disney Wish. Každá z nich má rôzny dizajn, ako aj charakteristické reštaurácie, aktivity a atrakcie. Firma v rámci segmentu ponúka aj dovolenkový klub, ktorý umožňuje každoročne 225 tisíc členom rodín z viac ako 100 krajín sveta užívať si netypickú dovolenku.

Čo na to analytici?

Nové, vyššie investície do divízie zábavných parkov znepokojil niektorých analytikov z Wall Street.

 „Rozširovanie parkov a výletných plavieb má tendenciu byť viacročným plánom, v dôsledku čoho zrýchlenie príjmov a zvýšenie ziskovej marže zaostáva za investičným cyklom. Pre investorov môže byť problém zosúladenie ich investičného horizontu s horizontom návratnosti tohto investičného plánu“ uviedli analytici Barclays.

Na druhej strane analytici priznávajú, že investície môžu byť nevyhnutné vzhľadom na to, že konkurenti rozširujú svoje vlastné zábavné parky. Príkladom je nedávne otvorenie Universal’s Super Nintendo World v Kalifornii a nadchádzajúce otvorenie Epic Universe na Floride v roku 2025. „Disney bude pravdepodobne čeliť väčšej konkurencii a niektoré z týchto investícií môžu byť tiež určené na riešenie tohto konkurenčného prostredia,“ povedali analytici Barclays.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokFed ponechal úrokové sadzby nezmenené, Goldmani odkladajú začiatok ich znižovania
Ďalší článokZnižovanie nákladov funguje, akcie firmy FedEx vzrástli
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno