Kam smeruje Mickeymouse?

Akcie Walt Disney patria dlhodobo medzi populárnu voľbu investorov. Mediálny gigant, ktorému sme sa venovali v našej analýze, však tento rok nedali akcionárom príliš veľa dôvodov na radosť. Počas roka stratili 2 % trhovej hodnoty, zatiaľ čo akciové index S&P 500 vzrástol o +18,6 % a technologický index Nasdaq Composite dokonca +35,7 %. Prečo sa firme v tomto roku nedarí? Je za tým viac problémov.

Disney+

V novembri 2023 Walt Disney spustila svoju vlajkovú streamovaciu službu Disney+, ktorej sa darilo aj nad rámec očakávaní samotného manažmentu. Jej popularita v prvých rokoch rýchlo rástla a množstvom používateľov sa rýchlo doťahovala na hlavného konkurenta – Netflix. Raketový rast sa ale v poslednom roku zastavil a nedávno firma Disney oznámil, že počet predplatiteľov Disney+ prvýkrát v histórií klesol.

To môže byť šok pre niektorých investorov, pretože ciele spoločnosti ohľadom Disney+ sú omnoho ambicióznejšie. Na trh ale vstúpilo mnoho ďalších streamovacích služieb, ktoré investujú množstvo prostriedkov do obsahu a používatelia začali uvažovať nad tým, ktoré platformy si ponechať. K tomu ich donútila aj vysoká inflácia, ktorá okresala rodinné rozpočty.

Firma okrem Disney+ vlastní aj ďalšie streamovacie služby Hulu a ESPN+. Ich počet používateľov rastie, ale len pomalým tempom. Na Wall Stret sa už dlhšiu dobu hovorí o tom, či by sa podnik nemal zbaviť niektorých častí svojho podnikania. Tieto debaty ešte viac rozdúchal aktivistický investor Daniel Loeb, ktorý kúpil značný podiel v Disney a ten navrhol odčlenenie ESPN a odkup 33 % podielu od Comcastu v službe Hulu.

Pod tlakom aj lineárne vysielanie

Vrásky na čele vytvára akcionárom Disney aj iná časť podnikania – lineárne vysielanie, pod ktorým si možno predstaviť klasické televízne kanály. Podnik ich vlastní hneď niekoľko. Lineárne vysielanie generuje v ročných tržbách viac ako 10 miliárd dolárov a tvorí 14,6 % všetkých príjmov firmy. V poslednom kvartáli ale príjmy z tohto odvetvia klesli medziročne o 7 %.

Manažment oznámil, že spoločnosť Walt Disney je otvorená predaju niektorých televíznych aktív, ktoré sú na ústupe kvôli rozmachu streamovacích služieb. Bob Iger, staronový CEO podniku, oznámil, že lineárne vysielanie „možno nie je jadrom Disney.“ Iger dlhodobo varuje pred poklesom tradičného televízneho vysielania, ale spoločnosti sa môže opúšťať toto odvetvie ťažko, pretože ESPN aj niektoré ďalšie programy sú dlhodobou dojnou kravou Disney. Teraz ale ESPN (káblová TV) čelí klesajúcemu počtu sledovateľov, ale aj rastúcim poplatkom športovým ligám.

Disney
Portfólio značiek spoločnosti Walt Disney

Prepískol to aj Marvel?

V portfólu aktív možno nájsť aj najcennejšie filmové štúdio na svete Marvel. Spoločnosť ho získala v roku 2009 za 4 miliardy dolárov. Dnes je jeho hodnota 53 miliárd dolárov. Štúdio stojí za svetom o superhrdinoch, ktoré sa v posledných rokoch pravidelne zaradzovali medzi najziskovejšie filmy.

Disney preto vo veľkom tlačilo na nový obsah z tohto sveta, ale v posledných mesiacoch sa novému obsahu až tak nedarí. Môže to byť dané tým, že ľudia sa akčných superhrdinov trochu „prejedli“. Výsledkom je, že sa firma rozhodla obmedziť množstvo nových filmov a seriálov zo sveta Marvelu. Pre podobný krok sa rozhodla aj pri uvádzaní nového obsahu zo sveta Star Wars. Týmto krokom chce Disney tiež šetriť náklady.

Bob Iger, reštrukturalizácia a šetrenie

Obmedzovanie tvorby nového obsahu v rámci sveta Star Wars a Marvel sú súčasťou veľkého programu reštrukturalizácie, ktorú oznámila spoločnosť Walt Disney. Jeho cieľom je znížiť náklady o 5,5 miliardy dolárov, pričom súčasťou programu je aj veľké prepúšťanie. Reštrukturalizácia prebieha pod staronovým generálnym riaditeľom Bobom Igerom, ktorý nahradil na čele firmy predchádzajúceho riaditeľa Boba Chapeka. Vo firme má byť minimálne do roku 2026.

Iger počas svojho prvého 15-ročného pôsobenia vo funkci CEO uskutočnil mnoho takmer legendárnych rokov. Okrem Marvelu dokázal získať aj ďalšie významné štúdia Pixar, 21st Century Fox a Lucasfilm (Starwars). Pod jeho vedením sa trhová hodnota spoločnosti Disney päťnásobne zvýšila.

Šetrenie sa dotkne v podstate všetkých častí podnikania, ale najviac streamovacej služby Disney+, ktorá generuje vysoké straty. V poslednom štvrťroku služba Disney+ vygenerovala tržby vo výške 5,5 miliardy dolárov, ale prevádzková strata dosiahla 659 miliónov dolárov.

Zvráti Disney svoj trend?

Spoločnosť Walt Disney sa ocitol na rázcestí čo sa týka svojho smerovania a to najmä z hľadiska lineárneho a streamovacieho vysielania. Rovnako tak z hľadiska ziskovosti. Bob Iger čelí ťažkej úlohe, ale firma sa môže oprieť o ďalšiu časť podnikania, ktorou sú zábavné parky. Tie podniku poskytujú pravidelné príjmy, ktoré môže Disney využiť na sanáciu ďalších problémov.


Aktuálne sa akcie Walt Disney obchodujú na cene 87,18 USD za akciu, čo je zhruba o -56 % menej oproti maximu z roku 2021. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 38,8 násobok zisku na akciu (P/E); 114,7 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 14,7 násobok EV/EBITDA. Ukazovateľ Forward P/E počítajúci s očakávaným budúcoročným ziskom je v súčasnosti na úrovni 16,6. Na základe týchto ukazovateľov sa akcie Disney nejavia draho.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAutomobilový priemysel očami investora: ako zarobiť v novej ére?
Ďalší článokOživenie akciového trhu pokračuje, k ročným maximám sa pripájajú aj dopravné akcie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno