Johnson & Johnson

Johnson & Johnson (J&J) je americká nadnárodná korporácia, ktorú v roku 1886 založili traja bratia Johnsonovci. Spočiatku začínala s výrobou lekárskych náplastí, ale čoskoro sa rozšírila do farmaceutického priemyslu a vývoja medicínskych prístrojov. Dnes je už J&J so svojou trhovou hodnotou 452 miliárd USD jednou z najväčších a najrozmanitejších zdravotníckych spoločností na svete. Preto sa radí aj medzi tzv. „Big farma akcie„.

To dobre ilustruje fakt, že až 29 produktov J&J generuje ročné tržby vyššie ako 1 miliarda USD. Za svoje pôsobenie si podnik vyslúžil aj mnoho ocenení. Wall Street Journal ho označil za 9. najlepšie manažovanú firmu za rok 2022, zároveň sa už podľa Fortune 20. rok v rade dostal medzi 50 najobdivovanejších spoločností sveta. V rámci zdravotníctva skončil prvý. Akcie Johnson & Johnson

Akcie Johnson & Johnson, portfólio značiek
Akcie Johnson & Johnson – produkty J&J generujúce viac ako 1 miliardu USD v ročných príjmoch, zdroj: Johnson & Johnson Fact Sheet

Nie všetko ohľadom J&J je ale ružové. Firma bola počas svojej dlhej takmer 140 ročnej histórie zapletená do rôznych kontroverzií, vrátane súdnych sporov týkajúcich sa bezpečnosti jej výrobkov. Poďme si teda posvietiť na spoločnosť trochu bližšie.

Biznis model

Johnson & Johnson rozdeľuje svoje podnikanie do 3 kľúčových segmentov:

  • Farmaceutický
  • Spotrebiteľský
  • Vývoj medicínskych prístrojov

Toto rozdelenie sa bude ale čoskoro meniť. Je to tým, že J&J nedávno oddelila svoju spotrebiteľskú divíziu Kevnue, ktorá vyrába produkty ako Listerine, Neutrogena, Johnson´s Baby alebo Tylenol. To znamená, že podnik sa naďalej venovať primárne rýchlejšie rastúcemu a potenciálne lukratívnejšiemu podnikaniu v podobe farmaceutického priemyslu a vývoja medicínskych prístrojov.

Navrh bez nazvu 4
Akcie Johnson & Johnson – segementácia príjmov

Farmaceutický segment

Farmaceutický segment Johnson & Johnson sa zameriava na vývoj, výrobu a predaj liekov. Ide o najdôležitejšiu časť podnikania firmy, pretože tvorí až 53,8 % jej celkových príjmov. V druhom štvrťroku 2023 vygeneroval až 13,7 miliardy USD.

Segment pokrýva široké spektrum terapeutických oblastí, vrátane onkológie, imunológie, neurovedy, kardiovaskulárnych chorôb a metabolizmu. J&J vyvinula už stovky liekov, ale medzi najdôležitejšie patrí napr. Imbruvica, ktorá sa používa sa na liečbu niektorých typov rakoviny, vrátane chronického lymfocytového leukémie. Dôležitým liekom je i Stelara používajúca sa na liečbu niektorých autoimunitných ochorení, ako sú psoriáza a Crohnova choroba. Nemožno opomenúť ani Xarelto, ktorý sa používa na prevenciu a liečbu krvných zrazenín a Darzalex určený na liečbu multipelnej myelómy.

Medicínske zariadenia

Segment medicínskych zariadení ponúka produkty v rôznych oblastiach, vrátane ortopédie, kardiovaskulárnych zariadení, chirurgických nástrojov, diagnostických zariadení a produktov pre cukrovku. Ide taktiež o dôležitý pilier podnikania firmy, nakoľko sa na celkových tržbách podieľa takmer tretinou (30,5 %). V 2. štvrťroku vyprodukoval príjmy vo výške 7,79 miliardy USD.

Segment medicínskych zariadení má silnú globálnu prítomnosť a pôsobí v mnohých krajinách po celom svete. Distribuuje svoje produkty prostredníctvom nemocníc, klinik, lekární a iných zdravotníckych zariadení. J&J vlastní a prevádzkuje niekoľko známych značiek a divízií v oblasti medicínskych zariadení, vrátane DePuy Synthes (ortopédia), Ethicon (chirurgické nástroje) a Biosense Webster (kardiovaskulárne riešenia).

Ako je na tom Johnson & Johnson dnes?

Zdravotnícky gigant za posledných 10 rokov zvýšil svoje príjmy o tretinu z 71,3 na 94,9 miliardy USD a zisk o necelú tretinu z 13,8 miliardy na 17,9 miliardy. Za tento čas si akcie firmy pripísali 104,7 %. Pozitívnemu vývoju pomohli i posledné roky, keď J&J bola jednou z mála farmaceutických spoločností, ktorým sa podarilo vyvinúť vakcínu na pandémiu Covid-19.

Čo sa týka hospodárenia, firma je v najlepšej kondícií vo svojej histórií a tento rok bude atakovať magickú hranicu 100 miliárd USD v tržbách. Stabilný rastúci trend potvrdzuje aj vývoj príjmov jednotlivých segmentov v posledných kvartáloch.

Akcie Johnson & Johnson – vývoj príjmov

Ako sme ale už vyššie načrtli, nie všetko je ružové. V roku 2019 súd prikázal spoločnosti vyplatiť jej zákazníkovi 8 miliárd USD za zľahčovanie rizík jej antipsychotického lieku Risperdal. Tento liek mal mladým mužom spôsobovať rast prsníkov. Pokuta bola nakoniec výrazne znížená.

Asi najdôležitejšia kauza všal pretrváva dodnes. J&J čelí hromadnej žalobe viac ako 40 000 ľudí kvôli jej asi najznámejšiemu produktu, detskému púdru Johnson´s Baby. Obvinenia tvrdia, že púder obsahujúci mastenec spôsobil zákazníkom rakovinu. Firma chce dlhotrvajúci spor ukončiť a v apríli tohto roka vyčlenila takmer 9 miliárd USD na pokrytie obvinení, napriek tomu, že si nepripúšťa žiadne pochybenie. Naopak, obvinenia odmieta s tým, že nemajú žiadne vedecké opodstatnenie, ale je ochotná spor vyrovnať finančne, pretože desaťročia dlhotrvajúci súdny spor by bol príliš drahý.

J&J zároveň v súčasnosti rieši najmä odčelenenie spotrebiteľského segmentu Kevnue z úvodu tohto roka. Manažment oznámil, že materská firma sa čoskoro zbaví minimálne 80 % zo súčasného 89,6 % podielu v Kenvue. Akcionári, ktoí vlastnia akcie Johnson & Johnson budú mať možnosť si buď ponechať akcie J&J alebo ich vymeniť za akcie Kenvue so 7 % zľavou. Toto rozhodnutie sa bude bude musieť vykonať do 18. augusta.

Akcie Johnson & Johnson


Historický úspech spoločnosti, ktorý pokračuje aj v posledných rokoch sa odrazil aj do výkonnosti jej akcií. Akcie Johnson & Johnson v tomto roku síce klesli o 2,4 %, ale za posledných 5 rokov vzrástli o 26,9 %, za 10 rokov o 74,7 % a od roku 1983 dokonca o 6 664 %.

Konkurenčná výhoda, silné stránky a príležitosti

Spoločnosť Johnson & Johnson je vyhľadávanou voľbou medzi investormi vďaka viacerým dôvodom. Pôsobí vo viacerých segmentoch, v rámci ktorých má diverzifikované portfólio produktov s potenciálom, o čom svedčí spomínaných 29 výrobkov generujúcich viac ako 1 miliardu USD v ročných príjmoch. Napriek pošramotenej povesti detského púdra je J&J uznávanou a dôveryhodnou značkou. O kvalite manažmentu zas hovoria nielen ocenenia, ale aj finančné výsledky.

Podnik sa môže taktiež tým, že patrí medzi dividendových kráľov. Toto pomenovanie označuje spoločnosti, ktoré minimálne 50 rokov v rade zvýšili svoju dividendu. J&J tak urobila už 61 rokov v rade, čo je silný dôkaz o stabilite a zdraví podnikania firmy. Aktuálny dividendový výnos akcií J&J predstavuje 2,74 %.

Vysoké výdavky Johnson & Johnson na vývoj a výskum, kvalita manažmentu a potenciál zdravotníckeho odvetvia dávajú nádej, že spoločnosti sa môže naďalej dariť nielen udržať svoju pozíciu, ale naďalej rásť.

Slabé stránky a riziká

J&J kauzy rozhodne nepomáhajú a tak ako farmaceutický priemysel predstavuje výrazný potenciál, predstavuje do istej miery i riziko. Je to kvôli samotnému charakteru odvetvia. Vývoj a regulačné schvaľovanie nových liekov trvá spravidla viac ako dekádu a ide o finančne náročný proces. Po určitej dobe navyše farmaceutické spoločnosti prichádzajú o patenty.

V prípade, že J&J nedokáže pravidelne vyvíjať nové lieky s potenciálom, môže to mať negatívny vpylv na hospodárenie podniku. Netreba zabudnúť ani na to, že o vývoj nových liečív sa snažia aj tisícky menších farmaceutických a biotechnologických spoločností.

Ocenenie akcie Johnson & Johnson

Spoločnosť Johnson & Johnson rástli príjmy v priemere za posledné 3 roky tempom 5,2 % ročne a zisk na akciu 6,1 %. Oddelenie spotrebiteľského segmentu by mohlo toto tempo mierne navýšiť. Podľa analytikov čo sa týka ziskovosti až na 10,7 %.

Akcie Johnson & Johnson sa dnes obchodujú za 34,9 násobok zisku na akciu (P/E); 16,1 násobok očakávaného tohtoročného zisku na akciu (Forward P/E); 31,3 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 19,3 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií Johnson & Johnson predstavuje 2,66 %. V porovnaní s historickým priemerom sa javia akcie Johnson & Johnson dnes drahšie.

Záver

Akcie Johnson & Johnson môžu byť vhodnou voľbou pre investorov, ktorí hľadajú vyvážený vzťah medzi výnosom a rizikom. Ako dividendový kráľ s diverzifikovaným portfóliom má najlepšie predpoklady na to, aby si svoju vedúcu pozíciu v odvetví udržal aj naďalej.

Pozri tiež:

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
Akcie Johnson & Johnson

xtb
Predchádzajúci článokFirma BAE Systems kupuje Ball Aerospace za 5,55 miliardy USD
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno