Analýza akcie CyberArk: Bude firma ťažiť z rastu celého odvetvia?

V analýze akcie CyberArk Software sme sa pozreli na podnikanie spoločnosti, jej rastové príležitosti, riziká, ale aj ocenenie.

1
684

CyberArk Software

CyberArk Software je softvérová firma, ktorej trhová kapitalizácia dosahuje 4,1 miliardy dolárov, no napriek tomu je jednoznačným lídrom na rýchlo rastúcom trhu kybernetickej bezpečnosti v oblasti zabezpečenia identity a privilegovaného prístupu k účtom a povereniam (PAM). Akcie CyberArk

Softvér podniku v praxi ochraňuje privilegované účty ľudí a zariadení pred vnútornými hrozbami ako sú nespokojní zamestnanci a firemní špióni, ale aj voči externým hrozbám prostredníctvom autorizácie či verifikácie. Služby izraelskej spoločnosti v súčasnosti využíva viac 7 000 firiem z viac ako 90 krajín vrátane firiem Adobe, Deloitte, Pfizer, Qualcomm a viac ako polovice zoznamu Fortune 500. Pritom takmer 900 spoločností generuje ročné opakujúce sa príjmy (ARR) vyššie ako 100 tisíc dolárov.

xtb

Trh kybezpečnosti a PAM

Vedúce postavenie na trhu privilegovaného prístupu k účtom a povereniam spoločnosti CyberArk potvrdzujú obe výskumné organizácie Forrester a Gartner. Postavenie firmy medzi konkurenciou je zobrazené v obrázkoch nižšie. Práve vzostup celého odvetvia kyberbezpečnosti ako aj jeho časti PAM je jedným z dôvodov prečo si myslíme, že akcie CyberArk by mali byť na tvojom watchliste.

So vzostupom digitálnej éry, čoraz väčšieho množstva citlivých údajov na internete, ale aj kvôli sofistikovanejším útokom je potrebné chrániť tieto dôležité firemné dáta. Preto v súčasnosti podniky sú ochotné míňať na svoju kybernetickú ochranu stále viac peňazí, pričom tento trend by mohol byť dlhodobý a mal by byť enormný.

Zdroj obrázku: Forrester
Zdroj obrázku: Gartner

Podľa organizácie Mordor Intelligence by mal trh kyberbezpečnosti rásť priemerným ročným tempom 14 % a v roku 2025 by mal dosiahnuť 333 miliárd dolárov. Odvetvie PAM by malo zaznamenať ešte výraznejší vzostup. Podľa Allied Market Research by malo stúpať tempom 32,7 % za rok a v roku 2030 dosiahnuť hodnotu 19,7 miliardy dolárov, čo predstavuje 8 násobok za jednu dekádu.

Je logické domnievať sa, že CyberArk bude z rýchleho vzostupu odvetvia významne ťažiť. To však zďaleka nie je jediný dôvod, prečo sme ohľadom dlhodobej budúcnosti podniku optimistickí.

Transformácia biznisu

CyberArk donedávna generoval príjmy prostredníctvom predaja softvérových doživotných licencií a údržby, avšak podobne ako mnoho ďalších firiem v odvetví začala svoj model prispôsobovať súčasnosti. A to znamená, že svoje služby presúva na cloud a buduje predplatný systém, zaručujúci opakovateľné a predvídateľné príjmy. Táto transformácia biznisu však býva často bolestivá a sprevádza ju pokles príjmov, zníženie ziskových marží a často aj nespokojnosť samotných akcionárov.

To ako sa podpísal prechod spoločnosti na predplatný cloudový model možno vidieť v tabuľke nižšie, keď rýchly rast tržieb presahujúci 30 % ročne výrazne spomalil v rokoch 2020 a 2021. V tých istých rokoch sa taktiež výsledok hospodárenia dostal do červených čísel a voľný cashflow znížil.

Rok20142015201620172018201920202021
Tržby (mi. $)103,0160,8216,6261,7343,2433,9464,4502,9
Zisk (mil. $)9,925,828,116,047,163,1-5,8-83,9
Cashflow (mil. $)21,857,153,574,0121,5134,799,665,8
Zdrojové údaje: macrotrends

Najbolestivejšiu fázu má však CyberArk za sebou. Vedenie podniku investorov informovalo, že transformácia biznisu sa ukončí koncom roka 2022, čo je skôr ako sa pôvodne očakávalo. Už v poslednom štvrťroku 71 % zo všetkých nových zákazníkov si volilo predplatnú verziu softvéru a 68 % tržieb generovali opakujúce sa príjmy. Štvrtý kvartál roka 2021 bol rekordný aj z pohľadu počtu nových zákazníkov, keď prírastok predstavoval 375 spoločností za 3 mesiace.

O tom, že zákazníci si rýchlo adoptujú nový model spoločnosti hovorí aj graf nižšie, kde vidieť medziročný vývoj jednotlivých zdrojov tržieb. Príjmy z predaja doživotných perpetuálnych licencií poklesli z 63 miliónov na 39 miliónov dolárov a z profesionálnych tržieb z 11 miliónov na 10 miliónov dolárov. Naopak príjmy z predplatného sa zvýšili medziročne o 142 % na 48 miliónov dolárov, pričom zatiaľ čo v 4. kvartáli 2020 tvorili príjmy z predplatného len 48 %, v roku 2021 to bolo až 68 %.

Pozitívne čísla by sa mali čoraz viac premietať aj do tržieb. Tie minulý rok stúpli o 8,3 %, avšak v roku 2022 by podľa manažmentu už mohli stúpnuť o 17,3 % a v strednodobom horizonte by mali opäť dosiahnuť tempo 30 a viac percent. S vyššou adopciou predplatného by navyše mali prísť i úspory z rozsahu a v konečnom dôsledku vyššie ziskové marže a opätovná rentabilita. Pôvodné ziskové marže by podľa usmernenia manažmentu mohol CyberArk dosiahnuť v roku 2025.

Zdroj obrázku: CyberArk Q4 2021 Investor presentation

Riziká a príležitosti

CyberArk okrem zlepšovania svojho softvéru rozširuje svoje produktové portfólio a vďaka svojej stratégií „land and expand“ sa snaží, aby zákazníci začali používať najprv základnú službu spoločnosti. Následne tlačí na rozšírenie spolupráce a cross-selling. Jednou z najnovších oblastí, kde sa CyberArk čoraz viac angažuje je Zero Trust.

Vedenie podniku očakáva, že v roku 2025 budú všetky služby firmy integrované do jednej SaaS platformy, ktoré budú ponúkané výhradne na predplatnom modeli, pričom 90 % tržieb budú tvoriť opakujúce sa príjmy (ARR). Tie by mali stúpnuť na 1 miliardu dolárov a počet zákazníkov by mal vzrásť na viac ako 20 tisíc. Manažment taktiež potvrdil, že podobne ako mnohé ďalšie softvérové spoločnosti budú presadzovať pravidlo „Rule of 40„. To znamená, že súčet medziročného rastu tržieb a ziskovej marže by mal presahovať 40 %.

Za riziká možno považovať potenciálny vzostup konkurencie, ale aj vysoké akciové kompenzácie, ktoré v posledných štvrťrokoch dosahujú zhruba 17 % až 22 % z tržieb, čo predstavuje riedenie podielu súčasných akcionárov. Ďalším negatívom je fakt, že „insideri“ vlastnia iba 0,1 % akcií firmy.

Akcie CyberArk a ocenenie


Akcie CyberArk si od svojho vstupu na burzu Nasdaq v roku 2014 užívali pomerne stabilný rast do roku 2019, keď z ceny $25,00 stúpli až na $148,74, čo predstavuje nárast o +495 %. V tom roku začala spomínaná transformácia biznis modelu a investori poslali akcie spoločnosti nižšie o zhruba polovicu. Odvtedy s výraznými výkyvmi opäť rastú a aktuálne sa nachádzajú na úrovni $140,75.

Pri tejto cene sa tak akcie CyberArk obchodujú za 10,8 násobok tržieb na akciu (P/S) a 69,3 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF). Toto ocenenie voči ostatným akciám v odvetví kybernetickej bezpečnosti nie je zlé, avšak s rastúcim množstvom neistôt, by sme volili budovanie pozície vo firme pri nižšej cene. Veríme, že dobrá vstupná cena by bola niekde v rozmedzí $100 až $110. Akcie CyberArk

Pozri tiež:

Analýza akcie Samsung Electronics: gigant mimo investičných radarov
Analýza akcie Similarweb: čas na nákup?
Analýza akcie Boohoo: Firma, o ktorej ste ešte asi nepočuli
Analýza akcie Mondelez: Budúci dividendový aristokrat?
Analýza akcie Facebook: Metaverzum a ešte ďalej
Analýza akcie Coursera: Online vzdelávanie na vzostupe
Analýza akcie Splunk: Je čas nakupovať?
Analýza akcie LVMH – Louis Vuitton Moet Hennessey
Analýza akcie Just Eat – výborný rast a smelé plány do roku 2021
Analýza akcie Uber, potvrdí firma svoj potenciál?
Analýza akcie Beyond Meat – stravovanie 21. storočia?
Analýza akcie Disney pre rok 2021 – čo všetko patrí pod ikonickú značku?
Analýza akcie IBM: Ako spoločnosť zarába peniaze?
Analýza akcie Adobe
Analýza akcie Box 2021 – technologický líder mimo radarov Wall Street
Analýza akcie Booking: Oplatí sa kúpiť akcie firmy v roku 2021?
Analýza akcie iRobot. Roboty pre 21. storočie?
3 dôkazy o tom, že akcie SAP sú podhodnotené

xtb

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno