Peltz zvyšuje tlak na Disney

Nelson Peltz, známy aktivistický investor, sa snaží získať miesta v predstavenstve Walt Disney. Ikonická spoločnosť so 150 ročnou históriou sa ocitla na rázcestí, keď čelí viacerým problémom a investori sa jej otočili chrbtom. Akcie Walt Disney sú v tomto roku v červených číslach a od svojho maxima klesli už o zhruba 60 % na najnižšiu hodnotu za 10 rokov. Slabý výkon sa bude snažiť zmeniť Peltz a jeho Trian Fund Management, ktorý sa stal jedným z najväčších akcionárov podniku s hodnotou podielu na úrovni 2,5 miliardy USD.

Ako jeden z najväčších vlastníkov akcií Peltz a jeho aktivistický fond žiada niekoľko miest vrátane jedného pre seba. Ak spoločnosť povie nie, Trian by mohol nominovať riaditeľov, o ktorých by sa hlasovalo na výročnom stretnutí Disneyho na jar budúceho roka. Peltz začal kandidovať na miesto v správnej rade Disney začiatkom tohto roka po tom, čo spoločnosť súkromne odmietla jeho žiadosť stať sa riaditeľom. Išlo ale len o krátkodobý spor, pretože Peltz stiahol svoju nomináciu vo februári po tom, čo Disney predstavil rozsiahly plán reorganizácie a znižovania nákladov, ktorý nakrátko zvýšil akcie.

Akcie Disney sú podhodnotené napriek problémom, tvrdí Peltz

Walt Disney v poslednej dobe zápasí s hollywoodskymi štrajkmi, ktoré zmrazili televíznu a filmovú produkciu, s veľkým bojom o poplatky s veľkým káblovým operátorom Charter Communications, s veľkými stratami v streamingovom biznise a slabnúcim televíznym segmentom. Trian si napriek tomu myslí, že akcie Walt Disney sú dnes výrazne podhodnotené a že firma potrebuje predstavenstvo, ktoré je viac zamerané, zodpovedné a zosúladené s akcionármi.

Fond Trian vybudoval svoj podiel v posledných mesiacoch na viac ako 30 miliónov akcií, čo je výrazný skok zo zhruba 6,4 milióna akcií, ktoré vlastnil na konci druhého štvrťroka. Vo svojom prvom aktivistickom súboji tlačil na manažment Disney, aby naplánoval nástupcu výkonného riaditeľa Boba Igera, ktorý túto úlohu zastával od roku 2005. V roku 2020 odovzdal opraty Bobovi Chapkovi, ale v čase, keď Peltz odštartoval svoje ťaženie, bol Chapek vyhodený vedením spoločnosti a Iger sa vrátil. Nedávno Iger zároveň súhlasil, že zostane vo svojej pozícii do roku 2026.

Trian sa ako jeden z najväčších akcionárov tiež sťažoval, že manažment Disney dostáva nadmerné kompenzácie a chýba mu disciplína v oblasti výdavkov. Firma reagovala tým, že neustále obmieňa svoje predstavenstvo tak, aby v ňom figurovali riaditelia so skúsenosťami v tomto odvetví, a že Peltz nerozumie mediálnemu priemyslu. Peltz vo februári svoj boj proti vedeniu spoločnosti odvolal s tým, že Iger musí splniť svoje sľuby.

Peltz a aktivistickí investori

Trian Fund Management, podobne ako iní aktivistickí investori, sú známi tým, že podporujú zmeny v spoločnostiach, ktoré sa vyznačujú slabou výkonnosťou z určitého dôvodu. Nahromadením dostatočného vlastníckoho podielu môžu firmu donútiť okresať výdavky, predať jej dôležité aktíva alebo divízie, hľadať strategických partnerov, pristúpiť k odkupom vlastných aktív, znížiť kompenzácie zamestnancom alebo k iným iniciatívam, ktoré môžu pomôcť zvýšiť efektívnosť spoločnosti.

Peltz má za sebou už niekoľko úspešných reorganizácií, aj keď vo firmách s iným pôsobením. V minulosti sa jemu a fondu Trian podarilo zlepšiť výkonnosť firiem Procter & Gamble, Kraft-Heinz a Mondelēz. V júni 2022 vstúpil do britskej spoločnosti Unilever, ktorú sme tiež zaradili medzi 3 dividendové akcie, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste. Následne spoločnosť zvýšila organický rast aj zisk a jej akcie v nasledujúcich 7 mesiacoch vzrástli o 20 %.

Podobne pozitívny vplyv mal vstup aktivistických investorov do spoločnosti Salesforce v úvode tohto roka. Softvérová firma niekoľkonásobne zvýšila ziskovú maržu a jej akcie si pripísali od začiatku roka 54 %. Či bude Peltz a jeho Trian Fund Management rovnako úspešný ako v minulosti alebo ďalší aktivisti investori v Salesforce sa ešte uvidí.

Zmeny v Disney

Staronový riaditeľ Bob Iger v posledných mesiacoch skutočne robí čo môže, aby zvrátil klesajúci trend akcií Disney, ale úspešný zatiaľ nie je. Firma v posledných štvrťrokoch znížila straty zo streamovacieho biznisu, pričom cieľom dosiahnuť zisk je september budúceho roka. V auguste v rámci tohto cieľa zvýšila ceny streamovacích služieb Disney+ a Hulu o viac ako 20 %. Spoločnosť tiež nedávno uviedla, že plán na obnovenie dividendy do konca roku 2023 je na dobrej ceste. Dividendy boli zrušené v období pandémie.

V júli zas Iger povedal, že tradičné aktíva káblovej televízie Disney, ktoré zahŕňajú ABC, športovú sieť ESPN, FX, Disney Channel a ďalšie, „nemusia byť kľúčové“, čo naznačuje, že môžu byť na predaj. Následne dodal, že pre ESPN bude hľadať investíciu od strategického partnera. O 2 mesiace neskôr spoločnosť oznámila, že uzavrela partnerstvo s prevádzkovateľom hazardných hier Penn Entertainment s cieľom spustiť aplikáciu ESPN Bet, športové stávkovanie.

Minulý mesiac Disney prisľúbil, že v nasledujúcom desaťročí vynaloží približne 60 miliárd dolárov na rozšírenie svojich zábavných parkov a výletných liniek, čím takmer zdvojnásobí svoje investície do divízie, ktorá jej poskytuje primárny zdroj ziskov. Medzitým je Disney uprostred skúmania strategických možností pre svoj biznis Star India. Ani jeden krok nespôsobil viac ako krátky nárast ceny akcií a 2,5-ročný pokles akcií Disney sa do konca leta zrýchlil.

Akcie Walt Disney


Aktuálne sa akcie Walt Disney obchodujú na cene 84,70 USD za akciu, čo je zhruba o -58 % menej oproti maximu z roku 2021. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 68,9 násobok zisku na akciu (P/E); 54,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 16,9 násobok EV/EBITDA. Ukazovateľ Forward P/E počítajúci s očakávaným budúcoročným ziskom je v súčasnosti na úrovni 17,0. 

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokAnalýza akcie BlackRock: Najväčší tvorca bohatstva na svete
Ďalší článokUbisoft: Streamovanie premení videohry rovnako, ako Netflix zmenil TV
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno