Analýza akcie AMD
AMD je dnes známou a uznávanou spoločnosťou. V skutočnosti ide o 3. najcennejšieho výrobcu čipov a nachádza sa tiež medzi 60 najhodnotnejšími firmami na svete. S trhovou hodnotou 177 miliárd USD je aj pred takými podnikmi ako je Toyota, Intel, Netflix alebo Walt Disney.
Biznis model
AMD dnes vyvíja a dizajnuje širokú škálu čipov pre rôzne perspektívne odvetvia ako cloud, superpočítače, 5G, umelá inteligencia (AI), inteligentné systémy, hranie, simulácie, vizualizácie alebo internet vecí (IoT). Kľúčovými produktmi podniku sú čipy s vysokým výpočtovým výkonom AMD Ryzen a Epic, grafické čipy AMD Radeon a Instinct a na adaptívny výkon AMD Virtex, Zynq, Versal a Kintex.
V praxi čipy od AMD nájdete často vo svojich notebookoch, osobných počítačoch, herných konzolách PlayStation alebo Xbox, resp. v dátových centrách, v ktorých sa vyskytujú informácie uložené v cloude.
Keďže podnikanie AMD v posledných rokoch prekvitá, rýchlo stúpajú aj tržby a zisky spoločnosti, a v konečnom dôsledku i jej akcie. V prípade AMD však nie vždy bolo všetko také ružové. Práve naopak v roku 2014 bol americký výrobca čipov na pokraji zrútenia.
Na okraji
Pred nástupom Lisy Su do čela spoločnosti čelila AMD veľkým problémom. Tie začali už na prelome 21. storočia. Firma strácala podiel na trhu a po finančnej kríze v roku 2009 musela odčleniť svoj výrobný závod od vývoja čipov. V roku 2013 bola dokonca donútená predať a následne si prenajať svoj podnikový areál v Texase.
V tom čase Intel dominoval na trhu notebookov, Qualcomm a Samsung si rozdelili nový biznis so smartfónmi a Nvidia vyhrávala na poli grafických kariet. AMD bola považovaná za večne druhoradého hráča. Situácia došla tak ďaleko, že firma musela prepustiť štvrtinu zamestnancov a niektoré jej cenné aktíva sa už predávali na súčiastky. Straty sa kopili, príjmy stangovali alebo klesali. Analytici nazývali spoločnosť neinvestovateľnou a jej akcie sa prepadli na úroveň okolo 2 USD.
Zvrat
Zvrat nastal až v roku 2014, keď prevzala opraty AMD na pozícií generálnej riaditeľky Lisa Su. (ďalej len Lisa). Tá v sebe kombinuje technického génia s ľudskými zručnosťami a obchodným dôvtipom. To naplno využila pri svojej ceste za úspechom.
Krátko po jej nástupe klesol podiel AMD na trhu serverových čipov na 0,5 %, pričom pred rokmi bol takmer väčšinový. Lisa sa rozhodla uprednostniť pred vývojom „starých technológií“ novú čipovú architektúru s názvom Zen. Tento krok sa vyplatil, keď bola v roku 2017 uvedená na trh. Zen mal o 50 % rýchlejší výpočtový výkon ako predchádzajúce produkty firmy, čo bol veľký pokrok, ale aj signál pre zvyšok trhu a zákazníkov.
Nebolo to však iba o vývoji. Lisa strávila prvé roky budovaním vzťahov, aj keď AMD nemala žiadne čipy na predaj. Známym sa stal príbeh, keď šla 4 hodiny autom uprostred snehovej búrky, aby očarila generálneho riaditeľa Hewlett Packard.
Pod novým vedením, s výkonnejšími produktmi a lepšou víziou firma čakala na svoju príležitosť. Tá prišla po chybách rivala. Intelu meškala výroba, Apple sa rozhodol nepoužívať jeho čipy vo svojich telefónoch a zaostával aj vývoj. Lisa situáciu využila a uzavrela dohody s výrobcami elektroniky Lenovo a Sony. Pridali sa taktiež dôležité dohody s Google a Amazon, ktoré míňajú na dátové centrá miliardy USD.
Ako sa darí AMD v súčasnosti?
AMD je dnes opäť na výslní. Od nástupu Lisy v roku 2014 sa firme medzi rokmi 2015 a 2022 podarilo príjmy zvýšiť štvornásobne z 3,99 na 23,6 miliardy USD. Podnik sa tiež dokázal vyhrabať zo strát a v posledných rokoch tvorí vysoký zisk.
Z neinvestovateľnej spoločnosti sa v priebehu pár rokov stal nový miláčik Wall Street a akcie sa postupne vyšplhali z úrovní 2 USD v roku 2015 na súčasných takmer 110 USD. To predstavuje viac ako 50-násobok.
Ročné príjmy Intelu na úrovni 63 miliárd USD rovnako ako zisky naďalej prevyšujú čísla AMD. Pod vedením Lisy ale AMD na úkor konkurenta rýchlo získava podiel na trhu a to najmä v oblasti čipov pre dátové centrá, čo je v súčasnosti najrýchlejšie rastúcim zákazníckým odvetvím.
Segmentu s grafickými kartami dominuje dnes Nvidia, ktorá ovláda 84 % trhu. Podiel AMD je zhruba 12 % a rastie, pričom posledný je Intel so 4 %. Ide len o dodávky samostatných GPU a prídavných grafických kariet, s výnimkou integrovanej grafiky a vstavanej grafiky. Ak započítate integrovanú a vstavanú grafiku, Intel mal 71 % trhu, Nvidia 17 % a AMD 12 %.
AMD sa darí podľa správy Mercury Research zvyšovať podiel aj v oblasti dodávok procesorov (CPU) z 28,5 na 31,3 %, pričom Intelu klesol na 68,7 % zo 71,5 %.
Vlna umelej inteligencie
Lisa dokázala v technologickom svete takmer nemožné, predbehla Intel a teraz má pred sebou ďalší smelý cieľ. Zosadiť z trónu Nvidiu. Tá je na rozdiel od Intelu, ktorého príjmy zaznamenali za 3 roky pokles o 12 % na 63,1 miliardy USD, v omnoho lepšej pozícií. Nvidia totiž neohrozene vedie v ponuke čipov, ktoré sú základom pre generatívnu umelú intelgenciu. V súčasnom „boome“ okolo umelej inteligencie ide o veľmi lukratívny trh s obrovským potenciálom.
Investori si to plne uvedomujú a preto cenu akcií katapultovali do nových výšin a spoločnosť prekonala biliónovú hodnotu ako 8. spoločnosť v histórií. AMD sa však bude pokúšať utrhnúť si kus z veľkého koláča pre seba. Pod vedením Lisy sa výdavky na výskum a vývoj zvýšili takmer štvornásobne na 5 miliárd USD, čo je v podstate takmer toľko, koľko vygenerovala firma tržieb, keď ju prevzala.
Proti Nvidii bojuje AMD aj akvizíciami. V minulom roku kúpila spoločnosť Xilinx, ktorá vyrába programovateľné procesory urýchľujúce činnosti, za 48,8 miliardy USD. Za zmienku stojí aj akvizíciu spoločnosti Pensando, ktorá posilní ponuku AMD pre dátové centrá za 1,9 miliardy USD.
Potenciál a konkurenčné výhody
Investorov môže na spoločnosti AMD lákať viacero dôvodov a na tie si posvietime.
- Lisa Su – Úspešný príbeh jednej ženy, ktorá obrátila osud firmy, ktorý pripomínal plavbu Titanicu, ukazuje, že je AMD v dobrých rukách.
- Rastúci trh – Okrem tradičných odvetví okolo PC a notebookov sme svedkami nástupu nových technológií. Trh s dátovými centrami by mal naďalej rýchlo rásť a potenciál AI môže byť ďalším zdrojom rastu.
- Vysoká ziskovosť a rentabilita – Spoločnosť dosahuje vysoké ziskové marže (prevádzková marža – 22 %) a rentabilitu (ROE – 42 %) v roku 2021.
- Široké portfólio produktov – AMD nie je závislá od 1 produktu, ale vďaka vyšším výdavkom na vývoj a akvizíciám sa jej podarilo diverzifikovať príjmy.
- Kapitálová náročnosť a postavenie na trhu – Celosvetový trh s procesormi a grafickými čipmi ovláda v podstate 3 firmy. Ich hegemóniu vďaka nahromadeným skúsenostiam a patentom v dohľadnej dobe v podstate nie je možné narušiť. Ak sa o to niekto pokúsi, musí si pripraviť miliardy.
Riziká
Kľúčové riziká investície do AMD:
- Konkurencia – Intel síce spravil drahé chyby, ale odpisovať ho nemožno a Nvidia je v životnej kondícii. Napriek tomu, že na trhu sú v podstate iba 3 firmy, konkurenčný boj je napriek tomu intenzívny a ukázalo sa, že chyby môžu každého výjsť draho. V minulosti na to doplatila koniec koncov aj samotná AMD.
- Technologickí giganti – Google, Amazon i Apple investujú do vývoja vlastných čipov. Podobný plán má aj Meta. Ako sme už spomínali, dobehnúť dekády dlhý vývoj „čipového triumvirátu“ bude veľmi ťažké, istú dávku rizika to predstavuje.
- Cyklickosť – Čipy a procesory sú využívané v elektronike a iných technológiách. Ich predaj ale závisí od toho, či ekonomika zažíva dobré alebo zlé časy. V minulom roku sme boli napr. svedkami jedného z najväčších prepadov predaja PC a notebookov v histórií, čo poznačilo aj výsledky AMD a jej konkurentov.
- Regulačné obmedzenia – Nie je to tak dávno, odkedy americké regulačné orgány obmedzili vývoj niektorých kľúčových technologických komponentov do Číny vrátane niektorých čipov. To zasiahlo príjmy AMD i jej konkurentov. Len pred pár dňami sa tieto pravidlá ešte sprísnili
Ocenenie akcie AMD
Akcie AMD sa javia veľmi draho najmä podľa hodnoty 479 ukazovateľa P/E. Tu ale treba poznamenať, že firme v posledných štvrťrokoch niekoľkonásobne klesol zisk na akciu v dôsledku vysokých jednorazových výdavkov na akvizície spoločností Xilinx a Pensando. Ukazovateľ Forward P/E, ktorý ráta s budúcoročným očakávaným ziskom, je už na hodnote 38, čo už je vzhľadom na priemerný medziročný rast príjmov za 3 roky (35,7 %) a na rastové príležitosti odvetvia, omnoho prijateľnejšia hodnota. Zároveň je toto číslo nižšie v porovnaní s Nvidiou (54) a Intel by podľa analytikov nemal byť v ďalšom roku v zisku.
Ukazovatele EV/EBITDA aj P/FCF ukazujú AMD ako lacnejšiu alternatívu voči Nvidii. Na druhej strane vytŕča medzi konkurenciou Intel, ktorý ponúka akcionárom dividendový výnos vo výške 3,72 %. V prípade Nvidie je dividendový výnos len 0,04 % a AMD nevypláca žiadne dividendy. Drahšie ocenenie Nvidie je možno pripísať širšiemu záberu podnikania, ale i dominantnému postaveniu na trhu čipov určených pre umelú inteligenciu.
Záver
Záchrana spoločnosti AMD pod vedením Lisy Su sa zapísala do histórie ako jeden z najväčších zvratov. Firma má všetko potrebné na to, aby tento úspešný príbeh pokračoval, ale ako to nakoniec „vypáli“ uvidíme až neskôr. Akcie AMD môžu predstavovať zaujímavú voľbu pre investorov, ktorí veria technológiám a hľadajú rastové príležitosti. Analýza akcie AMD
Pozri tiež:
- Analýza akcie Ryanair – Výnimočný biznis model leteckej spoločnosti
- Analýza akcie Microsoft (2023): Nejznámější příběh počítačové historie
- Analýza akcie Amazon – Inovatívny technologický gigant bez zisku
- Analýza akcie Visa: Rast a stabilita zároveň
- Analýza akcie Disney – Mediálny gigant so 100-ročnou históriou (2022)
- Analýza akcie Alphabet: technologický gigant s veľkým potenciálom (VIDEO)
- Analýza akcie Skyworks Solutions: Spoločnosť bude ťažiť zo vzostupu 5G
- Analýza akcie Costco: dominantný hrač v retaile aj počas spomaľovania ekonomiky
- Analýza akcie Alibaba: rozlusknutie biznis modelu čínskeho giganta
- Analýza akcie Netflix: Oplatia sa kúpiť v poklese?
- Analýza akcie CyberArk: Bude firma ťažiť z rastu celého odvetvia?
- Analýza akcie Similarweb: čas na nákup?
- Analýza akcie Mercado Libre: samba na akciovom trhu
- Analýza akcie Mondelez: Budúci dividendový aristokrat?
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
Analýza akcie AMD