Costco naďalej na výslní

Tak ako sme predpovedali v našom článku 6 odvetví, ktoré budú zo súčasných makroekonomických podmienok ťažiť, maloobchodný a veľkoobchodný predaj je jedným z odvetví, ktoré súčasnú korekciu zvládajú relatívne dobre. Retailoví predajcovia ťažia z rastúcich spotrebiteľských cien, avšak nie každej spoločnosti sa v tomto sektore darí rovnako. Na trhu dominuje obľúbenec Charlieho Mungera – firma Costco, v ktorej Munger pôsobil ako riaditeľ od roku 1997 a svoju pozíciu v spoločnosti si drží aj po tom, čo Berkshire Hathaway svoju investíciu v nej opustil. akcie costco

V čase, kedy domácnosti hľadajú spôsoby ako ušetriť, sa naplno ukazuje sila podnikania firmy Costco. Tá so svojimi 830 obchodmi operuje prevažne v USA a v Kanade, ale je prítomná tiež v Ázii a v menšej miere v západnej Európe, kde má vybudovanú sieť viac ako 116 miliónov členov a 64 miliónov domácnosti. Biznis model firmy Costco a jej hlavná konkurenčná výhoda spočíva vo veľmi nízkych cenách a v ponuke dostupnosti „všetkého na jednom mieste“. Vo svojich priestoroch totiž ponúka naozaj takmer všetko od potravín, elektroniky, šperkov, liekov, optiku a pneumatiky až po tankovanie. Vďaka silnému biznis modelu v dnešných dňoch podnik valcuje konkurenciu a získava podiel na trhu.

Vo štvrtok Costco uviedlo, že jeho júnový predaj bez započítania predaja pohonných hmôt vzrástol medziročne o pôsobivých 13 %. Návštevnosť obchodov medziročne vzrástla o 10,2 % a „základné“ tržby v USA sa zlepšili o 13,2 %, zatiaľ čo tržby z online predaja vzrástli o 13 %. Celkovo spoločnosť zaznamenala nárast predaja vo všetkých svojich oddeleniach s tovarom.

analýza akcie costco
Akcie Costco, zdroj obrázku: britannica.com

„Costco je dominantným lídrom v atraktívnom priestore,“ napísal v poznámke pre klientov analytik Jefferies, Corey Tarlowe. Ten očakáva, že podnik bude naďalej benefitovať z presunu od tradičných potravín, obchodných domov a špecializovaného maloobchodu; vyššieho rastu medzi generáciou Y/Z a z väčších nákupov, ktoré by mali obsahovať aj tovary mimo potravín. Tarlowe ponechal pre akcie Costco svoje hodnotenie BUY s cieľovou cenou $580.

Nie je to samozrejmosť

Kvalitné čísla Costca podčiarkujú správy niektorých konkurenčných podnikov z odvetvia. To síce zvláda korekciu lepšie ako napr. technologický sektor, ale niektoré firmy cítia problémy výraznejšie, keď spotrebitelia v USA hľadajú lacnejšie alternatívy v podobe Walmartu alebo spomínaného Costca. V strednej Eurórpe sa podobne ľudia čoraz viac obracajú k discountovému predajcovi Lidl.

Obavy o zdravie sektora vyvolal nedávno predajca Target šokujúcim rozhodnutím zlikvidovať obrovské množstvo pomalého obrátkového inventára a opatrnejším usmernením ohľadom krátkodobých ziskov. Negatívne zaujali však najmä vyhliadky spoločnosti Bed Bath & Beyond, ktoré boli také hrozné, že jeden z analytikov sa vyjadril, že by firma mohla skončiť. Tržby spoločnosti sa oproti minulému roku prepadli a čistá strata stúpla z 51 na 358 miliónov dolárov. V reakcii generálny riaditeľ spoločnosti Mark Tritton odstúpil zo svojej funkcie a akcie Bed Bath & Beyond klesli od svojej najvyššej ročnej hodnoty o -84 % a od roku 2014 dokonca až -94 %.

„Costco bude absolútnym titánom“

Svoj optimizmus ohľadom Costca prejavuje Munger už nejaký ten čas. Vo februári minulého roka sa napr. vyjadril nasledovne: „Vždy som veril, že nič nestojí akúkoľvek cenu. Avšak, ak by som investoval peniaze do nejakého suverénneho fondu alebo do nejakého penzijného fondu a mal by som časový horizont 30, 40, 50 rokov, kúpil by som Costco za aktuálnu cenu. Myslím si, že je to silný podnik a má obdivuhodné miesto.“ V tom čase sa cena akcií Costco pohybovala vo výške zhruba $350.

„Nehovorím, že kupujem akcie Costco za túto cenu. Ale určite žiadne nepredávam,“ povedal Munger. „Myslím si, že to bude veľká, silná spoločnosť tak ďaleko dopredu, ako môžete vidieť a myslím si, že si svoj úspech zaslúži. Myslím si, že má dobrú kultúru a dobrý morálny étos. A tak si prajem, aby všetko ostatné podniky v Amerike fungovali tak dobre ako Costco. Myslite na to, aké požehnanie by to bolo pre nás všetkých.“

Munger tiež tvrdil, že Costco bude dominovať nielen ako tradičný maloobchodník, ale aj ako online hráč. „Costco bude absolútnym titánom na internete, pretože má vybrané produkty, ktorým každý verí a obrovskú kúpnu silu na obmedzenom počte skladových jednotiek,“ povedal Munger. „Takže sa o to nebojím.“

Svoj optimizmus potvrdil tiež porovnaním s Amazonom. „Myslím si, že Costco má jednu vec, ktorú Amazon nemá. Ľudia skutočne veria, že táto firma poskytuje obrovské hodnoty. Preto predstavuje určité nebezpečenstvo pre Amazon, keďže majú lepšiu reputáciu čo sa týka poskytovania hodnoty ako prakticky ktokoľvek iný, vrátane Amazonu.“

Akcie Costco


Od minuloročných vyjadrení Charlieho Mungera ohľadom spoločnosti ubehol rok a pol. Za ten čas akcie Costco stúpli o viac ako 40 %, ale obavy dnes vyvoláva najmä ocenenie akcií. Aktuálne sa totiž akcie Costco obchodujú za 39,5 násobok zisku na akciu (P/E), 36,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 22,4 násobok EV/EBITDA. Súčasný dividendový výnos akcií je 0,72 %.

Stabilný rast

Dôvodmi drahého ocenenia akcií firmy sú predovšetkým dlhodobý stabilný rast podniku naprieč všetkými dôležitými metrikami, schopný manažment a obrovská konkurenčná výhoda.

costco
Vývoj tržieb a ziskov spoločnosti Costco za posledných 10 rokov
Rok201620172018201920202021
Tržby (MLD. $)118,72129,03141,58152,70166,76195,93
Medziročný rast+2,17 %+8,68 %+9,73 %+7,86 %+9,21 %+17,49 %
Čistý zisk (MLD. $)2,352,683,133,664,005,01
Medziročný rast +9,87 %+14,04 %+16,79 %+16,93 %+9,28 %+25,25 %
Rast tržieb a čistého zisku

Costco má aj napriek svojej veľkosti, keď dosahuje v ročných tržbách takmer 200 miliárd dolárov, naďalej dobré vyhliadky na rast, čo potvrdzuje dvojciferné júnové zvýšenie predaja a dodatočné získavanie podielu na trhu. V minulom roku firma otvorila 20 nových obchodov a v tomto roku ma na pláne otvorenie ďalších 27, čo predstavuje rast na úrovni zhruba 2,5 % až 3,5 % ročne. Veľké príležitosti na rozširovanie má pritom najmä mimo Severnej Ameriky, veď v Ázii má v súčasnosti iba 60 predajní a v Európe dokonca iba 36.

Expanzia by mala byť jedným z hlavných zdrojov rastu spoločnosti v ďalších rokoch. K zvyšovaniu príjmov by mala prispievať aj predpokladaná stúpajúca cena členského, ktoré v roku 2021 generovali tržby na úrovni 3,88 miliardy dolárov a zhruba 2 % celkových tržieb.

Analytici prognózujú, že Costco dosiahne v roku 2022 rast príjmov o 14,8 % a v roku 2023 o 8,8 %, zatiaľ čo zisk by mal stúpnuť o 17 % a 10 %. 5-ročný priemerný rast zisku by mal dosahovať 9,2 %. Akcie costco

Porovanie akcií

FirmaCostco WholesaleSam´s Club (Walmart)BJ´s WholesaleTarget
Market Cap (MLD. $)222,2343,79,168,6
Tržby (MLD. $)19657216106
P/E39,527,020,212,3
Forward P/E34,8 19,520,515,6
P/FCF36,9115,632,435,5
EV/EBITDA22,413,214,88,0
ROIC15,0 %10,7 %11,2 %18,4 %
ROA9,2 %5,4 %8,1 %11,2 %
Debt-to-Equity0,450,874,301,58
Úrokové krytie46,712,914,318,6
Dividendový výnos0,72 %1,79 %2,92 %
Porovnanie vybraných ukazovateľov spoločnosti Costco a jej konkurencie

V tabuľke vyššie sme porovnavali vybrané ukazovatele Costca a jeho hlavných konkurentov v USA. Z tabuľky sa javia najlacnejšie akcie spoločnosti Target, ktorá od svojej najvyššej hodnoty za posledný rok klesla až o 45 %, čo je aj jedným z dôvodov, prečo sa ukazujú najlacnejšie. Ako sme však spomínali vyššie, práve tento discountový predajca je jednou zo spoločností, ktorá zmenu nákupného správania prežíva ťažšie.

Costco vytŕča z radu vďaka najlepšej finančnej situácii, ale aj vďaka vysokej efektivite o ktorej hovoria ukazovatele rentability ROIC a ROA. Problémom však je už spomínané ocenenie akcií, ktoré sa zdá skutočne drahé na základe všetkých indikátorov.

Kombinácia dividendy, rastu a bezpečia

Akcie Costco by sme mohli s veľkým zjednodušením označiť, že sú kombináciou dividendy, rastu a bezpečia. Americký predajca od svojej prvej vyplatenej dividendy z roku 2004 neustále zvyšuje dividendu a je na dobrej ceste sa stať dividendovým aristokratom. Za posledných 9 rokov rastie vyplácaná dividenda spoločnosti priemerne o 13 % každý rok, pričom v tomto období boli vyplatené zároveň 4 špeciálne dividendy v súhrnej výške $ 29 na akciu. Okrem vyplácania dividendy manažment prináša akcionárom hodnotu aj prostredníctvom odkupov vlastných akcií.

Okrem klasickej dividendového výnos však akcie Costco ponúkajú zhodnotenie investície aj prostredníctvom rozrastania podnikania, ktoré rastie stabilným tempom. Bepečenie zas firme ponúka odolný biznis model založený na konkurenčnej výhode v podobe značky, povedomia a lacných cien.

Hoci nás vyhliadky spoločnosti Costco napĺňajú optimizmom, cena akcií momentálne nie je pre nás atraktívna.

Pozri tiež:

Analýza akcie Alphabet: technologický gigant s veľkým potenciálom (VIDEO)
Analýza akcie Skyworks Solutions: Spoločnosť bude ťažiť zo vzostupu 5G
Analýza akcie Costco: dominantný hrač v retaile aj počas spomaľovania ekonomiky
Analýza akcie Alibaba: rozlusknutie biznis modelu čínskeho giganta
Analýza akcie Netflix: Oplatia sa kúpiť v poklese?
Analýza akcie CyberArk: Bude firma ťažiť z rastu celého odvetvia?
Analýza akcie Similarweb: čas na nákup?
Analýza akcie Mercado Libre: samba na akciovom trhu
Analýza akcie Mondelez: Budúci dividendový aristokrat?

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokČo sa deje na finančných trhoch a ako sa zachovať?
Ďalší článokNajväčší svetový správca aktív znížil svoj výhľad pre akciový trh
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno