Prepúšťanie a škrtanie výdavkov

Spoločnosť Walt Disney oznámila, že prepustí ďalších 7000 zamestnancov. Ide už o druhé kolo znižovania počtu pracovných miest po prvom kole, ktoré sa začalo koncom marca. Prepúšťanie sa dotkne všetkých divízií, či už Disney Entertainment, ESPN a tiež Disney Parks, Experiences and Products.

Šéf podniku Bob Iger, ktorý sa v novembri vrátil do pozície generálneho riaditeľa, sa po svojom príchode rozhodol zamerať na zvýšenie efektivity. V rámci tejto iniciatívy Disney chce zvýšiť svoje marže a ziskovosť, čo však ide na úkor rastu predplatiteľov streamovacích služieb. Firma škrtla množstvo výdavkov na nový obsah, pretože tie mali za cieľ prilákať nových používateľov, ale znižovali jej marže. Výdavky na nový obsah v roku 2022 dosiahli až 33 miliárd USD.

disney

Odvtedy Iger zdôrazňuje priamu súvislosť medzi rozhodnutiami o obsahu a finančnou výkonnosťou, najmä uprostred náročného makroekonomického prostredia. To prinútilo iných mediálnych gigantov, ako Warner Bros. Discovery a Paramount Global, znižovať svoje vlastné náklady a odštartovať úsporné iniciatívy.

Úspory a reštrukturalizácia

Predstavitelia firmy už pri prvom kole prepúšťania, počas ktorého má prísť o prácu 7 000 ľudí, oznámili, že tento krok vytvorí úspory vo výške 5,5 miliardy USD. Ďalšie kolo by malo odštartovať pred začiatkom leta a malo by ušetriť ďalšie miliardy eur.

Okrem prepúšťania, ktoré bolo oznámené vo februári, Walt Disney oznámilo i plány na reštrukturalizáciu organizácie do 3 hlavných obchodných segmentov: Disney Entertainment, ESPN a Disney Parks, Experiences and Products. Viac o podnikaní spoločnosti možno nájsť v našej analýze akcií Walt Disney.

Generálny riaditeľ Bob Iger na margo reštrukturalizácie povedal, že nová obchodná štruktúra „povedie k nákladovo efektívnejšiemu koordinovanému a zjednodušenému prístupu k našim operáciám“. Ako sa firme darí napĺňať svoje ciele uvidíme pri zverejnení kvartálnych výsledkov, ktoré má Disney na programe 10. mája.

Akcie Walt Disney


Akcie Disney si od začiatku roku pripísali +14,8 %, ale za posledných 12 mesiacov strácajú -15,7 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 99,68 USD, resp. za 54,8 násobok zisku na akciu (P/E); 34,5 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 18,2 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokElektromobilita má nového kráľa + zoznam najväčších výrobcov elektromobilov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno