Ryanair

Ryanair je írska nízkonákladová letecká spoločnosť založená v roku 1984 so sídlom v Dubline. Je jednou z najväčších európskych leteckých spoločností z hľadiska počtu cestujúcich a vôbec najcennejšou aerolíniou na svete. Vo svojej flotile má viac ako 700 lietadiel a stal sa symbolom rýchlej expanzie, ktorá je výsledkom deregulácie leteckého priemyslu v Európe v roku 1997. V súčasnosti Ryanair spája viac ako 225 destinácií v celej Európe a severnej Afrike. Firma prevádzkuje viac ako 3 000 letov denne a prepraví viac ako 165 miliónov cestujúcich ročne. Akcie Ryanair

Ryanair sa v priebehu rokov dokázal rozrastať aj vďaka významným akvizíciám a investíciám. V roku 2003 letecká spoločnosť získala Buzz, britskú nízkonákladovú leteckú spoločnosť, čo umožnilo Ryanairu rozšíriť svoje operácie na tomto trhu. V roku 2007 podal Ryanair neúspešnú ponuku na získanie Aer Lingus, ďalšej írskej aerolínie, naďalej však v nej drží menšinový podiel. Ryanair v posledných rokoch investoval aj do iných leteckých spoločností. V roku 2016 získala 24,9 % podiel v spoločnosti Malta Air a následne ju premenovala na Ryanair Malta. V roku 2017 Ryanair kúpil 75 % podiel v rakúskej leteckej spoločnosti Lauda. Tieto investície poskytli Ryanairu príležitosti na expanziu a diverzifikáciu na rôznych trhoch.

Analýza akcie Ryanair
Zdrojové údaje: Ryanair Investor Relations

Biznis model

Za svoj úspech vďačí taktiež nízkonákladovému obchodnému modelu. Pod vedením Micheal O´Learyho sa Ryanair zameriava na nákladovú efektívnosť, aby vedel cestujúcim poskytnúť čo najnižšiu cenu leteniek. Pravdepodobne ste sa už stretli s tým, že ste leteli Rynairom v rámci Európy za „smiešne“ peniaze. Ako teda dokáže byť biznis model firmy rentabilný? Odpoveďou sú doplnkové služby, ako píplatok za batožinu, výber sedadla či drahé občerstvenie na palube. Akcie Ryanair

Rast spoločnosti

Ryanair je už desaťročia dôležitým hráčom v sektore letectva, v priebehu rokov rôzne vzostupy a pády. Napriek tomu dlhodobá rastová trajektória spoločnosti zostala nenarušená, o čom vypovedá tabuľka nižšie. Medzi fiškálnymi rokmi, ktoré firma ukončuje 31. marca, 2014 a 2023 sa počet cestujúcich zdvojnásobil z 81,7 na 168,5 miliónov. V rokoch 2021 až 2022 vidieť aj prudký pokles pasažierov, ktorý bol spôsobený pandémiou Covid-19 a následne rýchle zotavenie v cestovaní.

Podobne sa vyvíjali aj príjmy spoločnosti. V tomto časovom období sa tržby Ryanairu zvýšili o 66 % z 6,75 na 11,22 miliardy USD. Zisk stúpol dvojnásobne z 705 na 1,37 miliardy USD.

Akcie Ryanair


Hoci sa dlhodobo hovorí o leteckých spoločnostiach, že ide o cyklické odvetvie a spálilo sa na ňom množstvo investorov, pretože nedokázali generovať stály zisk, Ryanair je tak trochu výnimkou. V spomínanom období medzi rokmi 2014 a 2023 sa podniku zakaždým darilo rásť z hľadiska príjmov i zisku okrem globálnej pandémie, ktorá položila na kolená viacero leteckých spoločností.

Počas tohto obdobia jednotlivé vlády zaviedli cestovné obmedzenia, zatvorili sa hranice a dopyt cestujúcich prudko klesol. Ryanair bol nútený zastaviť značnú časť svojej flotily a zrušiť tisíce letov. Paradoxne Covid-19 pomohla Ryanairu stať sa ešte väčším lídrom na trhu, pretože nízkonákladoví konkurenti skončili v bankrote. Ryanair totiž dokázal ťažké chvíle prekonať, čo odzrkadľuje výnimočnosť biznis modelu, silnú súvahu, nízkonákladovú štruktúru, ale tiež schopnosť manažmentu. Podľa manažmentu si Ryanair upevnil podiel na trhu najmä v Taliansku (z 27 na 40 %) , Poľsku (z 26 na 36 %), Španielsku a domácom Írsku (z 49 na 58 %).

Rast tržieb a zisku premietli investori aj do rastu akcií spoločnosti. Akcie Ryanair od IPO, vstupu na burzu v roku 1997, stúpli o 3 221 % a za posledných 10 rokov o 172 %. Akciám sa darí aj v súčasnosti vďaka spomínanému zotavovaniu cestovného ruchu. Od začiatku roka si prípisali 36 %.

Ďalší potenciál firmy

Írsky Ryanair dnes už prekonal ťažké pandemické obdobie a pripavuje sa ďalší rozmach podnikania. V máji spoločnosť uzavrela dohodu o kúpe 300 nových lietadiel Boeing 737-MAX. Tieto lietadlá s nízkou spotrebou paliva majú 228 sedadiel, o 21 % viac ako terajšie modely. Dodaní by mali byť postupne v rokoch 2027 až 2033.Rozšírenie flotily by malo priniesť rast príjmov vďaka možnosti lietať do nových destinácií. Práve medzinárodná expanzia predstavuje pre spoločnosť potenciál na ďalší rast, pretože jej podnikanie sa zatiaľ sústredí najmä na Európu, Blízky Východ a Severnú Afriku.

Ryanair dúfa, že tento rok počet pasažierov vzrastie na 185 miliónov (+10 %), ale zároveň ráta aj s vyššími vstupnými nákladmi kvôli vyšším cenám ropy. Napriek tomu vedenie podniku očakáva, že dosiahne mierny medziročný rast zisku vďaka rýchlejšiemu rastu príjmov. Túto prognózu ale môžu ohroziť oneskorenia dodávok Boeingu.

Od svojho vzniku sa Ryanair rozrástol na jedného z najväčších a najúspešnejších nízkonákladových dopravcov v Európe.

Príležitosťou pre Ryanair sa môže stať aj udržateľnosť, ktorá sa stáva čoraz dôležitejším aspektom leteckého priemyslu. Európska firma sa chváli tým, že jej moderné lietadlá Boieng 737 sú úspornejšie a produkujú počas letu až o 50 % menej emisií. Environmentálnym cieľom organizácie je byť uhlíkovo neutrálnou do roku 2050. Ryanair je už dnes na 1. mieste v hodnotení ESG pre podľa Sustainalytis s hodnotením BBB. Akcie Ryanair

Cieľom Ryanairu je zvýšiť počet cestujúcich z aktuálnych 165 miliónov na 300 miliónov v roku 2034, čo predstavuje 80 % nárast. Podarí sa to mu to? Podnik má silnú pozíciu na trhu, schopný manažment a konkurenčné výhody, ktoré mu to umožňujú. Akcie Ryanair

Konkurenčné výhody

  • Nízkonákladový prevádzkový model: Model je jadrom konkurenčnej výhody Ryanairu. Nákladová výhoda mu umožňuje ponúkať vysoko konkurenčné ceny leteniek a prilákať zákazníkov.
  • Rozsiahla sieť trás a prienik na trh: Ryanair vybudoval rozsiahlu sieť liniek, ktorá pokrýva celú Európu. Spojením rôznych destinácií a ponukou častých letov si letecká spoločnosť vybudovala lojalitu zákazníkov a zabezpečila si silnú prítomnosť na trhu.
  • Silná vyjednávacia pozícia: Rozsah a vedúce postavenie spoločnosti na trhu jej dávajú významnú výhodu pri vyjednávaní výhodných dohôd s letiskami, dodávateľmi a inými zainteresovanými stranami.
  • ESG: Ryanair je líder v aplikácií ESG riešení v leteckej doprave.

Riziká

Brániť Ryanairu v dosiahnutí jeho cieľov však budú riziká a prekážky. Medzi najvýznamnešie riziká patrí:

  • Intenzívna konkurencia: Letecký priemysel sa vyznačuje intenzívnou konkurenciou a Ryanair čelí konkurencii zo strany tradičných dopravcov aj iných nízkonákladových leteckých spoločností ako sú Wizz Air, Easy Jet a mnohí další. Zvýšená konkurencia môže ovplyvniť jeho ceny a ziskovosť.
  • Nestálosť ceny paliva: Náklady na palivo predstavujú významnú časť prevádzkových nákladov podniku. Nárast cien ropy môže znížiť ziskovosť.
  • Regulačné prostredie: Letecký priemysel podlieha prísnym predpisom vrátane bezpečnostných a environmentálnych predpisov.
  • Ekonomické faktory: Výkonnosť podniku je ovplyvnená makroekonomickými faktormi, akými sú ekonomický rast, spotrebiteľská dôvera a úroveň disponibilného príjmu. Hospodársky pokles môže viesť k zníženiu dopytu po cestovaní, čo môže mať vplyv na príjmy spoločnosti.

Ocenenie akcie Ryanair

Pri pohľade na ocenenie akcie Ryanair a konkurenčných spoločností sa nezdajú akcie najhodnotnejšej leteckej spoločnosti veľmi lákavo. Oproti maďarskému nízkonákladovému rivalovi WizzAir, britskému EasyJet alebo veľkým leteckým spoločnostiam – nemckej Lufthanse a americkej Delta Airlines, sa obchodujú na základe väčšiny ukazovateľov drahšie.

Je to ale dané tým, že Ryanair má v porovnaní s nimi vyšší prognózovaný rast a tiež vyššiu ziskovú maržu vďaka spomínanému nízkonákladovému modelu. Írske aerolínie majú zároveň v porovnaní s nimi vyššiu rentabilitu. Investori toto všetko zohľadňujú a aj preto sú ochotní platiť za akcie Ryanairu „viac“.

Zhrnutie:

Ryanair ponúka investorom oproti konkurencii lepšiu víziu, rastové príležitosti a veľmi schopné vedenie. Zároveň, ale treba myslieť na to, že firma podniká v leteckom priemysle a ten je známy svojou cyklickosťou. V prípade príchodu vážnejšej recesie alebo hospodárskej krízy môže Ryanair podobne ako jeho konkurenti čakať ťažšie časy a takisto aj jeho akcionárov. Na druhú stranu treba povedať, že podnik doterajšie ťažkosti zvládol dobre a dokázal z nich nakoniec vyťažiť. Akcie Ryanair

Vyššie zmienená a analyzovaná spoločnosť nepredstavuje pre čitateľov investičné odporúčanie. Článok ma informatívny charakter a jeho cieľom je priblížiť čitateľom vybranú spoločnosť a jej podnikanie.

Pozri tiež:

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové akcie Ryanair

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkciové portfólio Tomáša Vranku: Walt Disney je opäť na predaj!
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno