Inflácia v USA

Inflácia v USA bola na začiatku roka vyššia, než sa očakávalo. Medziročné tempo rastu cien sa síce spomalilo na 3,1 % z 3,4 % v decembri, ale ekonómovia počítali s poklesom inflácie až na 2,9 %. Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné ceny potravín a energií, dosiahla 3,9 % v porovnaní s očakávaním 3,7 %.

Údaje zvyšujú pravdepodobnosť, že Fed na svojom marcovom zasadnutí nebude znižovať úrokové sadzby, aby sa pokúsil znížiť infláciu na svoj 2 % cieľ. Inflácia vzrástla v januári viac, než sa očakávalo, keďže tvrdohlavo vysoké ceny bývania zaťažili spotrebiteľov, informovalo v utorok ministerstvo práce.

Predstavitelia Fedu očakávajú, že inflácia klesne späť k ich 2 % ročnému cieľu z veľkej časti preto, že si myslia, že ceny bývania sa v priebehu roka spomalia. Januárové zvýšenie by mohlo byť problematické pre centrálnu banku, ktorá chce zložiť nohu z brzdy menovej politiky, ktorá je najprísnejšia za viac ako dve desaťročia.

Index spotrebiteľských cien v januári medzimesačne stúpol o 0,3 %.

Ceny nehnuteľností, ktoré tvoria asi jednu tretinu váhy CPI, predstavovali veľkú časť nárastu. Index pre túto kategóriu medzimesačne vzrástol o 0,6 %, čo prispelo viac ako dvoma tretinami k celkovému nárastu. Zvýšili sa aj ceny potravín, medzimesačne o 0,4 %. Energia pomohla vykompenzovať časť nárastu, pokles o 0,9 %, najmä v dôsledku poklesu cien benzínu o 3,3 %. Ceny ojazdených vozidiel klesli o 3,4 %, náklady na oblečenie klesli o 0,7 % a zdravotnícke komodity klesli o 0,6 %. Náklady na elektrinu vzrástli o 1,2 %.

„Inflácia sa vo všeobecnosti pohybuje správnym smerom,“ povedala hlavná ekonómka Bright MLS Lisa Sturtevant. „Je však dôležité si uvedomiť, že nižšia miera inflácie neznamená, že ceny väčšiny vecí klesajú, skôr to jednoducho znamená, že ceny rastú pomalšie. Spotrebitelia stále pociťujú štipku vyšších cien za veci, ktoré nakupujú najčastejšie.“

Čo eurozóna a Slovensko?

V medzimesačnom porovnaní zaznamenali spotrebiteľské ceny v eurozóne pokles o 0,4 %. Jadrová inflácia bez kolísavých cien čerstvých potravín a energií sa spomalila v medziročnom porovnaní na 3,6 % z decembrových 3,9 %. Dáta za celú EÚ a ďalšie podrobnosti poskytne 22. februára. Na Slovensku sa inflácia znížila o viac než dva percentné body na 4,3 %.

Ekonomika eurozóny v poslednom štvrťroku 2023 zaznamenala v medzikvartálnom porovnaní stagnáciu. Tento výsledok prekvapil mnohých ekonómov, pretože na trhu existovali obavy, že by sa eurozóna mohla prepadnúť do miernej recesie. Eurozóna sa ocitla na pokraji recesie, pretože v predchádzajúcom štvrťroku jej hospodárstvo dosiahlo medzikvartálny pokles HDP o 0,1 %. Stagnáciou v poslednom štvrťroku sa recesii nakoniec tesne vyhlo. Rovnako sa vyvíjala ekonomika aj v rámci širšej Európskej únie.

https://datawrapper.dwcdn.net/sestn/4/

Akciové trhy reagujú prudkým poklesom

Na správu o americkej inflácii reagovali globálne akciové trhy silným poklesom. Index S&P 500 klesá o -1,1 %, technologický Nasdaq Composite o -0,9 %, Dow Jones o -1,3 %, Euro Stoxx 50 o -1,4 % a index menších akcií Russell 2000 dokonca o -3,4 %. Výnosy štátnych dlhopisov vzrástli. Akciové trhy sa v posledných týždňoch dostali na rekordné maximá, keďže investori si viac verili v zmiernenie inflácie a niektoré z najväčších amerických spoločností zverejnili robustné výsledky.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokShopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Ďalší článokAnalýza akcie Disney – Mediálny gigant so 100-ročnou históriou (2024)
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno