Hlavné dôvody

Preteky o získanie trhového podielu na rýchlo sa rozvíjajúcom trhu s liekmi proti obezite sa oficiálne začali, pričom do súťaže sa zapája aj firma AstraZeneca. Tá sa zapojila do súťaže s partnerstvom od Eli Lilly a získala schválenie FDA (Federal Drug Association) na užívanie lieku GLP-1 na chudnutie, s názvom Zepbound. Konkurencia medzi tirzepatidovými liekmi Lilly, Mounjaro a Zepbound, a semaglutidovými liekmi Novo Nordisk, Ozempic (diabetes typu 2) a Wegovy, predstavuje začiatok boja na veľkom poli s významnými hráčmi v priestore GLP-1.

GLP-1 je skratka pre „Glucagon-like Peptide 1„, čo je hormón produkovaný v črevách a uvoľňovaný v reakcii na prítomnosť potravy, najmä sacharidov, v tráviacom systéme. GLP-1 hrá kľúčovú úlohu pri regulácii hladín cukru v krvi a má niekoľko dôležitých funkcií v tele, ktoré súvisia predovšetkým s metabolizmom glukózy a reguláciou chuti do jedla. Tieto GLP-1 lieky nie sú prvé vo svojej triede, ale sú to najnovšie receptúry a preukázali vynikajúci potenciál na chudnutie v porovnaní s ich predchodcami, ako je Saxenda od firmy Novo Nordisk.

Lilly reaguje na výzvu vstúpiť do tohto priestoru, ktorému dominuje európsky konkurent Novo Nordisk, 20% znížením svojej katalógovej ceny pre Zepbound v porovnaní s Wegovy, na 1 056 USD mesačne. Niektorí investori to podľa analytikov spoločnosti Leerink Partners považujú za chybný krok, ktorý poškodzuje postavenie firmy Eli Lilly u manažérov lekární, ktorí majú na produkty vyššie zľavy. Firma v poslednom štvrťroku vykázala tržby v hodnote 8,97 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 36 %. Liek na cukrovku Mounjaro vygeneroval tržby na úrovni 1,41 miliardy USD.

Zamestnávatelia sa primárne zameriavajú na katalógovú cenu lieku, pretože nevidia zľavy, ktoré PBM dostávajú a to poháňa ich záujem o pokrytie. Pharmacy Benefit Management (PBM) je inštitúcia pre správu farmaceutických výhod, čo je oblasť, ktorá sa zaoberá správou farmaceutických programov pre zdravotné poistenie, vrátane riadenia liekov, cenového nastavenia a prístupu pacientov k liekom.

Medzitým Novo Nordisk oznámila, že investuje 5,6 miliardy EUR do zvýšenia výroby v Dánsku, aby uspokojila rýchlo rastúci celosvetový dopyt po lieku na chudnutie Wegovy. Podľa firmy pôjde o najväčšiu investíciu súkromnej firmy v krajine. Rozšírenie závodu v Kalundborgu má zvýšiť kapacitu výroby aktívnych farmaceutických látok (API), ktoré sú hlavnou biologickou aktívnou zložkou liekov vrátane tých, ktoré potrebuje firma pre liek Wegovy a liek na cukrovku Ozempic. Novo Nordisk vyrába API v 2 závodoch v Dánsku a v jednom v USA.

Noví kandidáti

Po výsledkoch štúdie Novo Nordisk a Eli Lilly o obezite vyvolali šialenstvo investorov. V počiatočnom štádiu skúšok sú v súčasnosti noví kandidáti, Eccogene s partnerstvom pre AstraZeneca. Spoločnosť so sídlom v Číne s pobočkami v Cambridge, Massachusetts, poskytla spoločnosti AstraZeneca exkluzívne globálne práva na jej orálny GLP-1 – s výnimkou Číny, kde budú spoločne vyrábať a distribuovať, čo preukázalo pozitívne výsledky v 1. fáze skúšania.

Dohoda v hodnote až 2 miliardy USD zahŕňa 185 miliónov USD vopred pre spoločnosť Eccogene a pridáva do zoznamu kandidátov na GLP-1 ďalšieho farmaceutického giganta. Jeho špičkovému lieku, Farxiga, sa darí dobre v oblasti diabetu 2. typu, ale má aj ďalšie výhody. Toto partnerstvo posilňuje slabnúce portfólio AstraZeneca, v prostredí GLP-1.

„Veríme, že táto molekula GLP-1RA by mohla ponúknuť alternatívy k súčasným injekčným terapiám ako potenciálna monoterapia, ako aj v kombinácii pri kardio-metabolických ochoreniach,“ povedala Sharon Barr, výkonná viceprezidentka výskumu a vývoja biofarmaceutických prípravkov v AstraZeneca.

Akcie Novo Nordisk vs Eli Lilly

Dve najhodnotnejšie spoločnosti v rámci farmaceutického priemyslu Eli Lilly a Novo Nordisk sa v súčasnosti pretekajú o to, kto si utrhne najväčší kus z koláča s liekmi na chudnutie. Prekvapivé počiatočné údaje zo štúdie spoločnosti Novo Nordisk, poukázali na fakt, že liek Wegovy na chudnutie môže u niektorých pacientov znížiť riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody o 20 % počas piatich rokov.

Úspech s liekom Wegovy pomohol dánskej spoločnosti stať sa najhodnotnejšou európskou spoločnosť na akciovom trhu. Dánsky výrobca liekov predbehol LVMH, začiatkom septembra a odvtedy výrazne zrýchlil, pretože rastúca cena jeho akcií sa zhodovala s prepadom luxusných akcií.

Spoločnosť Eli Lilly, ktorá súperí s firmou Johnson & Johnsona Novo Nordisk o titul najväčšej biofarmaceutickej firmy podľa trhovej kapitalizácie, je dominantným hráčom v liečbe cukrovky a obezity. Firma ktorá sa radí medzi Big Pharma akcie, nedávno kúpila firmu Dice Therapeutics za 2,4 miliardy USD. Na základe týchto pozitívnych správ štúdie, zvýšila zásoby lieku na diabetes typu 2, ktorý je tiež spojený s chudnutím.

Akcie Novo Nordisk vs Eli Lilly

Akcie Eli Lilly za posledých 12 mesiacov vzrástli o +67,9 % na $612,7. Akcie firmy sa pri tejto cene obchodujú za 113,1 násobok zisku na akciu (P/E), 96,7 násobok prevádzkového cashflowu na akciu (O/FCF) a 74,1 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je vo výške 0,87 %.

Akcie Novo Nordisk za posledých 12 mesiacov vzrástli o +47,2 % na $100,8. Akcie firmy sa pri tejto cene obchodujú za 41,9 násobok zisku na akciu (P/E), 39,8 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 32 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je vo výške 0,87 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokRay Dalio a jeho portfólio: v 3. štvrťroku stávka na hodnotové akcie a rozvojové trhy
Ďalší článokNové predpovede Goldman Sachs a Morgan Stanley na rok 2024 sú na svete
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno