Výborné správy pre pacientov

Prekvapivé počiatočné údaje zo štúdie spoločnosti Novo Nordisk, ktoré boli oznámené na predstavení kvartálnych výsledkov ukazujú, že liek Wegovy na chudnutie môže u niektorých pacientov znížiť riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody o 20 % počas piatich rokov. Predstavitelia firmy povedali, že netrpezlivo očakávané výsledky štúdie, ktoré ešte neboli recenzované, ukázali, že pacienti užívajúci Wegovy mali o 20 % nižší výskyt srdcového infarktu, mŕtvice alebo úmrtia na srdcové choroby v porovnaní s pacientmi užívajúcimi placebo. Táto štúdia trvala 5 rokov.

Na základe týchto správ, Novo Nordisk a jeho priamy konkurent Eli Lilly, ktorý nedávno oznámil akvizíciu DICE za 2,4 miliardy USD, zvýšili zásoby lieku na diabetes typu 2, ktorý je tiež spojený s chudnutím. Obe spoločnosti po ohlásení kvartálnych výsledkov vzrástli o viac ako 15 %, čo je výrazne nad odhadmi analytikov. Eli Lilly bude tiež testovať jeho liek Munjaro na ďalšie výhody v skúšobnej verzii, ktorá sa má skončiť v októbri 2027.

Spoločnosť Eli Lilly sa vďaka tejto podpore dostala na prvé miesto v trhovej kapitalizácii medzi zdravotníckymi gigantmi s 495 miliardami USD, čím predbehla Johnson & Johnson po tom, čo si v utorok pripísala viac ako 70 miliárd USD. „To je naozaj pozoruhodné vzhľadom na jeho trhovú kapitalizáciu,“ povedal Lee Brown, vedúci globálneho sektora pre zdravotnú starostlivosť. „Hovoríte o 20% medziročnom náraste. Pre spoločnosť takejto veľkosti je to skutočne pôsobivé, investori sú spokojní.“ Novo Nordisk je v súčasnosti treťou najväčšou organizáciou podľa trhovej kapitalizácie s hodnotou 427 miliárd USD v oblasti farmaceutiky.

Akcie spoločnosti Eli Lilly, Novo Nordisk prudko stúpajú po tom, čo testovanie liekov na chudnutie zvýšilo vyhliadky
Zdroj: Companiesmarketcap

Firma Eli Lilly v súčasnosti tiež testuje experimentálny liek na obezitu, ktorý môže byť príležitosťou za niekoľko miliárd USD. Momentálne liek tirzepatid prechádza do 3. fázy klinických testov. Zameriava na chudnutie, teda na oblasť, ktorá bola kedysi plná sľubných terapií, avšak ani jedna sa výraznejšie neujala. To chce Eli Lilly zmeniť. Predaj Lilly’s Mounjaro, lieku na cukrovku, ktorý by mal byť čoskoro schválený na liečbu obezity, dosiahol v poslednom štvrťroku takmer 1 miliardu USD.

Otázka poistného krytia

20 % zníženie rizika mŕtvice a srdcového infarktu bolo lepšie, ako odborníci očakávali, a mohlo by to pomôcť posilniť argument, že poisťovne by mali hradiť lieky. Rovnaký názor majú aj analytici spoločnosti Leerink Partners. V súčasnosti poisťovatelia a zamestnávatelia poskytujú rôzne rozhodnutia o finančom krytí.

Niektoré poisťovne vyžadujú predchádzajúce povolenie alebo prestali kryť lieky na chudnutie, známe ako GLP-1 pre hormón, ktorý pomáha spomaľovať trávenie. Existujú však náznaky určitého zvýšenia pokrytia. „Tieto lieky boli iba liekmi na chudnutie, ale teraz sú oveľa viac než to a myslíme si, že platitelia budú pravdepodobne musieť v tomto bode poskytnúť prístup k týmto liekom,“ napísal Mohit Bansal, analytik Wells Fargo.

Utorkové zárobky Eli Lilly ukázali, že prístup k Medicare časti D sa zvýšil na 73 % oprávnených pacientov v porovnaní so 60 % v predchádzajúcom štvrťroku, podľa analytikov TD Cowen. Medzitým komerčné poisťovne zaznamenali 67 % zaplatených predpisov v porovnaní s 55 % v predchádzajúcom štvrťroku v prípade Mounjaro.

Analytici Morgan Stanley predpokladajú, že globálny trh s obezitou dosiahne v roku 2030 77 miliárd USD, predtým odhadovali 54 miliárd USD. Truist analytik Joon Lee nazval aktualizáciu „obrovským víťazstvom“ pre triedu liekov, do ktorej Wegovy patrí, s „hlavnými pozitívnymi dôsledkami pre ostatných, ktorí vyvíjajú lieky na chudnutie novej generácie“.

To je dobrá správa pre trh, ktorý nevykazuje známky spomalenia dopytu a kde pretrváva nedostatok niektorých liekov. Tržby z Mounjaro prispeli k silným výsledkom tržieb spoločnosti v druhom štvrťroku v celkovej výške 980 miliónov USD, čo je viac ako 740 miliónov USD, ktoré predpovedali z Wall Street.

Trhová príležitosť sa rozrástla aj s novými výsledkami testov spoločnosti Novo. „Bude zaujímavé sledovať, ako budú postupovať s Mounjarom, či predvedú podobný efekt. Mám podozrenie, že áno,“ povedal Brown. Novo Nordisk uviedol, že podal na FDA a vo Veľkej Británii žiadosť o rozšírenie používania Wegovy na zníženie rizika nežiaduceho srdcového infarktu a mozgovej príhody. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac informácií o sektore farmaceutiky, prečítajte si náš článok o Big farma akcie – farmaceutický ekvivalent Big tech akcií.

Akcie Eli Lilly


Akcie Eli Lilly za posledých 12 mesiacov vzrástli o +71,2% na $521,6. Akcie firmy sa pri tejto cene obchodujú za 84,3 násobok zisku na akciu (P/E), 124,5 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 55 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je vo výške 0,87 %.

Akcie Novo Nordisk


Akcie Novo Nordisk za posledých 12 mesiacov vzrástli o +63,7 % na $189,1. Akcie firmy sa pri tejto cene obchodujú za 40,4 násobok zisku na akciu (P/E), 36,7 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 34,5 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAkcie Booking na historickom maxime
Ďalší článokAkcie Robloxu odpísali 21 % po poklese denných používateľov
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno