Na tróne Zepbound a Wegovy

Analytici na Wall Street neustále pokračujú v zvyšovaní prognóz ohľadom príjmov z lieku proti obezite Zepbound od americkej spoločnosti Eli Lilly. Firma bola mimochodom v januári označená analytikmi Bank of America za top akciu pre rok 2024, práve kvôli potenciálnym ziskom zo spomínaného lieku. Stále viac spoločností sa však pripravuje zhodiť Zepbound z pomyselného trónu.

Eli Lilly a jeho najväčší konkurent Novo Nordisk nateraz dominujú oblasti vysoko účinných liekov na obezitu a pravdepodobne tak budú robiť aj naďalej počas niekoľkých ďalších rokov. Avšak z laboratórií po celom svete sa začínajú vynárať ďalší súťažiaci, z ktorých niektorí majú potenciál zosadiť Zepbound a Wegovy (liek od dánskej firmy Novo Nordisk), keď sa dostanú na trh.

Priemerné odhady analytikov uvádzajú predaj Zepboundu na úrovni 15,9 miliardy EUR do roku 2029. Avšak tieto predpovede nazhŕňajú predpokladaných 22,2 miliárd EUR v tržbách pre Mounjaro, značku liekov, pod ktorou Eli Lilly predáva rovnaký liek ako liečbu pre diabetes typu 2.

Niektorí analytici sú omnoho optimistickejší. Geoff Meacham z Bank of America dokonca očakáva, že ročné predaje lieku od americkej farmaceutickej spoločnosti presiahnu 55 miliárd EUR do roku 2030, vrátane predajov v oblasti obezity, diabetesu typu 2 a ďalších možných indikácií, ktoré ešte nie sú uznané. Predaje liekov sa síce stále zvyšujú, avšak konkurencia nespí.

Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk nedávno predstavila liek, ktorý by mohol nakoniec byť lídrom v úplne novej generácii liekov na chudnutie. Revolučná pilulka s názvom Amycretin, v prvotných skúškach poukázala na zaujímavé fakty. Pacienti totiž dokázali schudnúť viac ako dvojnásobok hmotnosti oproti lieku Wegovy.

Sľubné údaje od dánskej firmy, hoci ešte v počiatočných štádiách, opäť strhávajú veľkú pozornosť na obrovský a rastúci potenciál trhu s liekmi na obezitu. Okrem amycretinu v súčasnosti existuje niekoľko liekov, ktoré treba sledovať a ktoré by mohli súťažiť so Zepboundom a Wegovy v nasledujúcich rokoch.

Revolučné lieky na chudnutie: Kto získa korunu v boji o trón?

Revolučné lieky na chudnutie

Retatrutide, experimentálny liek na obezitu vyvinutý americkou farmaceutickou spoločnosťou Eli Lilly, sa javí byť najvhodnejším kandidátom na zosadenie Zepboundu medzi nadchádzajúcimi liekmi na chudnutie. Podľa štúdie, ktorá je v pokročilom štádiu, pacienti užívajúci tento liek stratili 24,2 % svojej telesnej hmotnosti po 48 týždňoch. V porovnaní s 18 % priemernou stratou hmotnosti pacientov užívajúcich Zepbound po 72 týždňoch, ide tak o skvelé čísla. Zatiaľ čo Zepbound cieli receptory hormónov nazývané GLP-1 a GIP, retatrutide sa zameriava okrem týchto receptorov ešte na tretí, nazývaný GCG.

Retatrutide by mohol prísť so záverečným výsledkami zo štúdií na začiatku roku 2026. Ak všetko pôjde dobre, schválenie by mohlo prísť koncom tohto desaťročia. Okrem retatrutidu spoločnosť vyvíja aj pilulku na chudnutie s názvom orforglipron. Pacienti po užívaní orforglipronu v štúdii druhej fázy stratili 12,6 % svojej hmotnosti po 26 týždňoch. Lilly uvádza deväť štúdií v 3 fáze orforglipronu s primárnymi termínmi ukončenia niekedy v budúcom roku.

Biotechnologická spoločnosť Viking Therapeutics oznámila, že pacienti, ktorí dostali ich liek VK2735 podkožne, stratili 14,7 % svojej hmotnosti po iba 13 týždňoch. VK2735, podobne ako Zepbound, cieli na receptory GLP-1 a GIP. Analytici povedali, že údaje vyzerajú porovnateľne s retatrutidom, a akcie Vikingu v deň zverejnenia dát vzrástli o viac ako 120 %.

Spoločnosť okamžite stúpla na vrchol zoznamu potenciálnych akvizičných cieľov pre veľké farmaceutické spoločnosti. Viking ešte nezačal 3 fázu štúdie VK2735, a vývoj lieku zaostáva za retatrutidom. Organizácia tiež testuje orálnu verziu VK2735.

Pfizer, ktorý sa nedávno zbavil podielov vo firme vyrábajúcej Sensodyne, v roku 2023 silno propaguje svoj program liečby obezity. Avšak snahy spoločnosti vyvinúť pilulku na chudnutie, ktorá by súťažila s orforglipronom od Lilly, narazili na opakované neúspechy. V decembri spoločnosť oznámila, že ukončuje vývoj dvojitého denného režimu svojej pilulky s názvom Danuglipron, aj keď bude pokračovať vo vývoji raz denne.

GSBR-1290 od Structure Therapeutics bol jedným z najviac sledovaných experimentálnych liekov na obezitu v biotechnologických tubách. Liek cieli na receptory GLP-1, podobne ako Wegovy. Spoločnosť oznámila údaje z klinickej štúdie druhej fázy v decembri, ktoré investorov zrejme sklamali, čo viedlo k poklesu akcií o 43 %.

Pacienti s obezitou zažili placebo-určenú stratu hmotnosti o 4,7 % po ôsmich týždňoch, čo je len o niečo menej než výkon orforglipronu v podobnom testovaní. Structure spustí štúdiu obezity 2 fázy pre GSBR-1290 v štvrtom štvrťroku tohto roku a štúdiu diabetes mellitus typu 2 v druhej polovici roka.

V oveľa pokročilejšom štádiu vývoja je CagriSema od Novo v porovnaní s ich pilulkou s názvom amycretín. Je to injekčný liek, ktorý kombinuje aktívnu zložku Wegovy s ďalším liekom nazývaným cagrilintid. Novo testuje CagriSemu v rozsiahlych štúdiách fázy 3, vrátane štúdie, ktorá bude skúmať chudnutie, a ďalšej, ktorá bude testovať jeho účinnosť v chudnutí priamo proti Zepboundu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokÍrska firma Accenture prepustí 19 000 zamestnancov a znižuje prognózy tržieb
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno