Kvartálne výsledky

Svoje kvartálne čísla už reportovala väčšina Big tech spoločností, veľkých a dominantných technologických firiem, ktoré majú významný vplyv na globálnom trhu a ekonomike. Postupne ohlasovali výsledky giganti ako Tesla, Meta, Microsoft, Alphabet či Amazon. Na súčasného miláčika trhov Nvidiu si ešte chvíľu počkáme a dnes sa pozrieme na ďalšieho člena zoskupenia „Magnificent 7“ a výrobcu iPhonov – Apple.

Americký gigant nedávno stratil pozíciu najhodnotnejšiej spoločnosti na svete, podľa trhovej kapitalizácie, na úkor Microsoftu, po tom čo akcie konkurenčného výrobcu iPhonovov začali rok s poklesom z dôvodu narastajúcich obáv o dopyt v Číne. Nedávno firma prišla o ďalší titul a to pozíciu najväčšieho predajcu smartfónov na svete, na úkor Samsungu. Tento pokles dopytu po iPhonoch bol spôsobený silnou konkurenciou výrobcov smartfónov a obmedzeniami, ktorým spoločnosť čelí zo strany Číny. Výsledkom je fakt, že Apple stráca v Číne podiel na trhu na úkor konkurentov ako Huawei či Xiomi.

Tento pokles dopytu po iPhonoch bol spôsobený silnou konkurenciou výrobcov smartfónov a obmedzeniami, ktorým spoločnosť čelí zo strany Číny.
Zdroj: Statista

Apple tak tento rok stráca. Okrem spomínaných titulov, stráca aj na akciovom trhu, kde sa jeho akcie od začiatku roka prepadli o takmer -7 %. Manažment tak hľadá nové oblasti potenciálneho rastu. Druhá najhodnotnejšia firma sveta nateraz zrušila projekt elektromobilov, čím stratila možnosť potenciálne obrovských príjmov.

Firma však v minulom roku oznámila vôbec prvý nový produkt za takmer 10 rokov od predstavenia Apple Watch v roku 2015. Ide o Apple headset Vision Pro, ktorý by sa mohol stať dlhoočakávanou vstupnou bránou do sveta virtuálnej reality. V súčasnosti sa tiež objavujú správy o tom, že Apple skúma oblasť robotiky

Poďme sa teda spoločne pozrieť, s čím novým prišiel Apple tentokrát a ako sa mu darilo v rámci jeho druhého kvartálu 2024. Manažment ohlásil, lepšie ako očakávané čísla z pohľadu tržieb aj zisku. V reakcii na správy si akcie pripísali +6,1 %.

Najdôležitejšie čísla

Firma zaznamenala tržby za 2. štvrťrok 2024 na úrovni 90,75 miliardy USD, čo je o 4,3 % menej ako v minulom roku. Analytici však odhadovali 90 miliárd USD. Najziskovejším segmentom spoločnosti zostáva iPhone, ktorý predstavuje približne polovicu tržieb. Tento produkt vygeneroval v druhom štvrťroku príjmy vo výške 46 miliárd USD, čím prekonal odhady 45,8 miliardy USD. Ide však o prudký pokles v porovnaní s 51,3 miliardami USD, ktoré spoločnosť oznámila v minulom štvrťroku, napriek tomu, že najnovší model bol považovaný za podstatný upgrade.

Napriek miernemu poklesu celkových tržieb Apple dosiahol nové historické maximum vo svojom segmente služieb, ktorý vzrástol z 20,91 miliardy USD na 23,87 miliardy USD oproti minulému roku. Tento rast podčiarkuje úspešnú diverzifikáciu organizácie mimo hardvéru do stabilnejších príjmových tokov.

Counterpoint Research odhadol, že predaj iPhonu v Číne počas prvých troch mesiacov roka klesol o 19 %, čo je najhorší štvrťrok tohto produktu od roku 2020. Celosvetové dodávky tohto zariadenia klesli v tomto štvrťroku takmer o 10 %, čo je najstrmší pokles, odkedy v roku 2022 blokády Covidu zasiahli dodávateľské reťazce. V tomto kontexte boli výsledky spoločnosti Apple v Číne pozitívnejšie, ako sa očakávalo. Spoločnosť vygenerovala v minulom štvrťroku príjmy z Číny vo výške 16,4 miliardy USD. Hoci sa toto číslo v porovnaní s predchádzajúcim rokom znížilo, prekonalo 15,9 miliardy USD, ktoré predpovedali analytici.

Apple: Najväčší buyback v histórií USA a zvýšenie dividendy
Apple: Najväčší buyback v histórií USA a zvýšenie dividendy

Prevádzkový zisk klesol o takmer 2 % na 27,9 miliardy USD, pričom prevádzková marža dosiahla takmer 31 %. Čistý zisk vzrástol o viac ako 2 % na 23,6 miliardy USD. Zisk na akciu dosiahol 1,53 USD, pričom analytici odhadovali zisk na akciu na úrovni 1,50 USD. Voľný cash flow za druhý štvrťrok 2024 dosiahol 58,2 miliardy USD.

Najdôležitejšie novinky

Výsledky uľavili investorom, ktorí čakajú ako sa organizácia dostane z dlhého prepadu. Spoločnosť zaznamenala pokles predaja v piatich z posledných šiestich štvrťrokov, v dôsledku poklesu dopytu so smartfónmi a protivetrom v Číne. Spoločnosť vo februári varovala analytikov, že tržby v poslednom období klesnú približne o 5 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Nedostatok inovatívnych nových zariadení prispel k pomalému predaju spoločnosti, ale sa zdá, že manažment to začne napravovať 7. mája. Vtedy plánuje predstaviť nové iPady. Pôjde tak o prvú aktualizáciu radu tabletov za 1,5 roka. Spoločnosť so sídlom v Cupertine v Kalifornii tiež plánuje dlho očakávaný posun do generatívnej umelej inteligencie. Očakáva sa, že v júni CEO Tim Cook predstaví stratégiu AI na svojej výročnej konferencii Worldwide Developers Conference.

Záväzok manažmentu vrátiť hodnotu akcionárom zostáva pevný, pričom správna rada schválila dodatočných 110 miliárd USD na odkup akcií a zvýšenie štvrťročnej dividendy o 4 % na 0,25 USD na akciu, čo podčiarkuje neustále zvyšovanie hodnoty smerom k akcionárom. Ide tak o najväčší spätný odkup v histórii USA. Oznámením prekonal výrobca telefónov iPhone svoj vlastný rekord v najväčšej hodnote spätného odkúpenia oznámenej v USA.

V roku 2018 tento technologický gigant schválil spätné odkúpenie akcií v hodnote 100 miliárd USD. Apple je zodpovedný za prvých šesť z 10 najväčších oznámení o spätnom odkúpení akcií, aké kedy boli v USA urobené. Podnik tiež zvýšil štvrťročnú dividendu už dvanásty rok po sebe. To podnietilo nádej, že spomalenie, ktoré zasiahlo spoločnosť, sa zmierňuje.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa očakávania pre nadchádzajúce štvrťroky a súčasný finančný rok zmenia v nasledujúcich dňoch. Súčasný priemerný odhad zisku na akciu je 1,31 USD a pri tržbách ide o 82,33 miliardy USD. Na celý finančný rok Wall Street v súčasnosti očakáva, že zisk na akciu dosiahne 6,53 USD a tržby by mali dosiahnuť 382,77 miliardy USD.

Akcie Apple


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +3,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 173,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 26,9 násobok zisku na akciu (P/E), 24,3 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 20,8 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 2,67 bilióna USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Amazon s najväčším rastom tržieb z cloudu za viac ako rok
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete, Eli Lilly, hlási silný dopyt
PayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 5 %
Producent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Ako sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Majiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov
Intel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokMesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Powella možno predbehne Lagardeová
Ďalší článokAkcie na 10 minút #7 Eurozóna vypláva z recesie a Apple prepisuje históriu   
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno