Apple vs. Microsoft: História boja
Apple a Microsoft už dlhé roky zvádzajú boj o pozíciu najhodnotnejšej spoločnosti na svete, pokiaľ ide o trhovú kapitalizáciu. Firma Visualcapitalist vypracovala zaujímavé grafické spracovanie tejto témy v ktorej poukázala na kľúčové udalosti, ktoré sa odohrali počas posledných dvoch desaťročí.
V deväťdesiatych rokoch sa Microsoft stal lídrom na trhu vďaka úspechu operačného systému Windows a nahradil spoločnosť General Electric na pozícií najhodnotnejšej firmy v USA. V tom istom období bol Apple na pokraji bankrotu, pretože čelil tvrdej konkurencii na trhu s osobnými počítačmi, vysokým cenám svojich produktov a nedostatku inovácií. Spoločnosť tiež zažila niekoľko neúspešných pokusov o modernizáciu operačného systému Macintosh (Mac OS) a neúspešné uvedenia produktov, ako boli digitálne fotoaparáty QuickTake, prenosný CD prehrávač PowerCD, audio prehrávače, reproduktory a videoherná konzola Pippin.
V nasledujúcom desaťročí, po návrate Steva Jobsa na post generálneho riaditeľa, Apple doslova prežíval renesanciu. Produkty ako iMac, iPod a iPhone zaznamenali obrovský úspech. Firma spustila slávnu reklamnú kampaň s názvom „Think Different“ a otvorila maloobchodné reťazce Apple Store, čím sa značka Apple stala synonymom pre inovácie a dizajn.
V roku 2004 mala Microsoft trhovú kapitalizáciu vo výške 291 miliárd USD v porovnaní s 26 miliardami USD ktoré mal Apple. Do konca tohto desaťročia však Apple dosiahol trhovú kapitalizáciu 297 miliárd USD, čím prekonal svojho rivala Microsoft (234 miliárd USD). Od tej doby sa Apple držal na čele tohto rebríčka najčastejšie. Spoločnosť však stratila svoju vedúcu pozíciu na trhu až v roku 2018, keď obavy o dodávateľský reťazec vyvolané pandémiou COVID-19 ovplyvnili cenu akcií výrobcu iPhone. V tabuľke nižšie sú popísané niektoré z TOP udalostí, ktoré boli pre spomínané spoločností kľúčové.
Nedávno sa však opäť rozpútali boje medzi Apple a Microsoft. V januári 2024 sa Microsoft stal najhodnotnejšou spoločnosťou na svete potom, čo akcie konkurenčného výrobcu iPhone začali rok s poklesom z dôvodu narastajúcich obáv o dopyt v Číne. Microsoft sa tiež výrazne posilnil v oblasti generatívnej umelej inteligencie, najmä vďaka skorým investíciám do spoločnosti OpenAI, výrobcu ChatGPT. Firma taktiež zaujala v roku 2022 oznámením, že chce preraziť do herného universe a to kúpou spoločnosti Activision Blizzard za 68,7 miliárd USD.
Výrobca iPhonov sa tento rok môže pochváliť ďalším titulom ktorý získal. Poráža totiž svojho odvekého rivala Samsung a ukončil tak jeho 12-ročnú sériu víťazstiev ako najväčšie výrobcu smartfónov na svete. Firma v minulom roku oznámila niekoľko zaujímavých počinov. Napríklad oznámila vôbec prvý nový produkt za takmer 10 rokov od predstavenia Apple Watch v roku 2015.
Ide o Apple headset Vision Pro, ktorý by sa mohol stať dlhoočakávanou vstupnou bránou do sveta virtuálnej reality. Taktiež oznámila plány na spojenie sa s firmou Paramount. Firmy plánujú spoločný balík streamovacích služieb, ktorý bude kombináciou Paramount+ a Apple TV+, s cieľom ponúknuť cenovo dostupnejší a atraktívnejší produkt.
Toto historické súperenie medzi Apple a Microsoft je dôkazom o dynamike technologického priemyslu a schopnosti týchto firiem prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam a inovačným trendom. Microsoft a Apple sú dvoma z najväčších technologických gigantov na svete a ich vzájomný súboj o trhovú kapitalizáciu je dôkazom dynamiky technologického priemyslu.
Akcie Apple vs Microsoft
Poďme si porovnať niektoré kľúčové ukazovatele jednotlivých spoločností v súčasnosti. Akcie výrobcu iPhonov sa aktuálne obchodujú za 192,4 USD a za posledný rok si firma pripísala +34,5 %. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 31,3 násobok zisku na akciu (P/E), 29,2 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 24,3 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 209,5 miliardy USD. Ich 5 ročná priemerná dividenda predstavuje 0,8 %
Pre porovnanie akcie Microsoftu sa aktuálne obchodujú za 403,9 USD a za posledný rok si firma pripísala +66,4 %. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 39,5 násobok zisku na akciu (P/E), 33,8 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 27,1 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 209,5 miliardy USD. Ich 5 ročná priemerná dividenda predstavuje 1 %
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové