Qualcomm hrá hlavnú úlohu

Výrobca čipov Qualcomm dosahuje významné pokroky v oblasti nového druhu PC podporovaných umelou inteligenciou. Keď spoločnosť Microsoft predstavila novú radu počítačov a softvéru navrhnutých na využitie revolúcie umelej inteligencie, ukázala hlavný procesorový čip, ale nepochádzal od obvyklého partnera softvérového giganta.

Microsoft nedávno odhalil novú radu počítačov Surface a tabletov ako súčasť novej kategórie nazvanej Copilot+ PC s prepracovanou verziou systému Windows 11. A namiesto spolupráce s Intelom, boli všetky tieto zariadenia poháňané procesorom Snapdragon od spoločnosti Qualcomm. Ak Vás zaujíma s čím všetkým novým prišiel Microsoft, môžete si prečítať článok nižšie:

Marketingový riaditeľ spoločnosti Microsoft Yusuf Mehdi nazval túto radu „najvýkonnejšími Windows PC, aké kedy boli postavené.“ Hoci CEO firmy Satya Nadella spomenul dlhoročných partnerov Intel a AMD, hlavnou hviezdou bol Qualcomm so svojimi čipmi Snapdragon Elite, ktoré poskytujú základné spracovanie pre PC, ktoré budú dostupné už od 18. júna.

Investori už boli oboznámení so snahami spoločnosti Qualcomm urobiť pokrok v oblasti AI PC. Manažment o tom totiž hovoril v rámci svojich kvartálnych výsledkov. Firma navrhuje svoje čipy na základe dizajnov procesorov spoločnosti Arm, ktoré spotrebúvajú oveľa menej energie a vďaka tomu dominujú na trhu so smartfónmi. Apple teraz navrhuje vlastné procesory pre Mac a iPad, pričom čipy M3 a M4 sú tiež založené na architektúre Arm.

Intel usporiadal brífing s niektorými reportérmi pred blížiacou sa výstavou Computex na Taiwane, kde bude zdieľať mnohé technické detaily o svojom čipe novej generácie AI PC, kódovo nazvanom Lunar Lake. Intel uviedol, že procesory Lunar Lake začnú byť dostupné v treťom štvrťroku, včas pre sviatočnú sezónu, a že budú poháňať viac ako 80 návrhov laptopov od viac ako 20 výrobcov počítačov, „poskytujúc výkon AI v globálnom meradle pre Copilot+ PC.“ Hovorca uviedol, že prvý AI počítačový čip Intelu, nazvaný Core Ultra, bol uvedený na trh minulý december a je veľmi žiadaný.

Generálny riaditeľ spoločnosti Intel Pat Gelsinger, generálny riaditeľ Qualcommu Cristiano Amon a generálna riaditeľka AMD Lisa Su sa zúčastnili na pondelkovom brífingu Microsoftu, ale čip predstavený na pódiu po ich komentároch bol Qualcomm Snapdragon Elite X. Microsoft poznamenal, že „prebudoval Windows 11 zvnútra na Arm,“ a priaznivo porovnal zlepšenia v životnosti batérie v Copilot+ PC s počítačmi Mac od Applu.

„Myslím si, že za posledných 24 hodín došlo k zmene v ekosystéme AI PC,“ povedal Blanchard. Čipy Qualcomm založené na architektúre Arm majú „lepšie tepelné vlastnosti, dlhšiu životnosť batérie a sú lepšie optimalizované pre AI pracovné zaťaženia a viacvláknový výkon.“ Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa architektúra Arm nikdy na úrovni PC nepresadila, bola v minulosti kompatibilita softvéru, pričom všetky aplikácie pre počítače boli napísané pre architektúru x86 od Intelu. Blanchard však poznamenal, že to sa teraz mení.

Qualcomm múdro využíva príležitosť pre AI PC a potrebu čipov s nižšou spotrebou energie, pretože AI je neuveriteľne výpočtovo náročná. Či urobí vážny zárez na trhu s počítačmi, kde dominuje Intel, pričom rival AMD je hráčom číslo 2, je otázne. Nová rivalita na scéne však minimálne opäť urobí trh s počítačmi zaujímavým.

Americký návrhár čipov používaných v iPhonoch a mnohých ďalších bezdrôtových zariadeniach by mohol ťažiť s nástupom nových smartfónov podporovaných umelou inteligenciou. Nové predaje Samsungu Galaxy S24 naznačili, že dopyt po takýchto smartfónoch je veľký. Čaká sa na to, čo predstaví Apple. O tejto téme sme viac písali v článku nižšie:

Akcie Qualcomm


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +79,5 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 208,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 27,8 násobok zisku na akciu (P/E), 18,6 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 21,6 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 232,4 miliardy USD. Súčasný dividendový výnos predstavuje 1,63 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAlibaba v tieni: Pinduoduo a TEMU dobili čínsky e-commerce
Ďalší článokSpotrebiteľské akcie v čase vysokých sadzieb, čo sa očakáva?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno