Apple skúma nové možnosti

Druhá najhodnotnejšia firma na svete, Apple, skúma možnosti vstupu do osobnej robotiky, oblasti s obrovským potenciálom. Inžinieri výrobcu iPhonov sa zaoberajú pohyblivými robotmi, ktorí môžu v budúcnosti vykonávať rôzne domáce práce. Aj keď je táto snaha ešte len v plienkach, zatiaľ nie je jasné, či budú produkty nakoniec uvedené na trh. Apple je v súčasnosti pod narastajúcim tlakom hľadať nové zdroje príjmov. Vo februári zrušil projekt elektrického vozidla a predpokladá sa, že vstup do zariadení s virtuálnou realitou potrvá roky, kým sa stane hlavným zdrojom ziskov.

Americký výrobca smartfónov je pod tlakom, jeho akcie od začiatku roku odpísali -8,5 % a to v čase, keď širší trh zaznamenáva rekordné úrovne. Radí sa tak medzi tie najhoršie akciové tituly v rámci S&P 500 v tomto roku. Organizácia tiež prišla o korunu najhodnotnejšej firmy na svete, podľa trhovej kapitalizácie. Manažment firmy preto zvažuje nové možnosti rastu. Začiatkom februára sa začali objavovať informácie o skladacom iPhone, avšak či bude realitou v tomto roku je zatiaľ veľkou neznámou.

S robotikou by si Apple mohol vybudovať väčší podiel na trhu domácich spotrebičov a využiť pokroky v oblasti umelej inteligencie. Ale zatiaľ nie je jasné, aký prístup by mohol zvoliť. Práca v oblasti robotiky prebieha v rámci hardvérovej divízie organizácie. Napriek tomu sa Apple oficiálne zatiaľ nezaviazal k žiadnemu z takýchto projektov.

Americký výrobca smartfónov, pred zrušením projektu elektrického vozidla, informoval svojich najvyšších výkonných pracovníkov, že budúcnosť spoločnosti sa bude točiť okolo troch oblastí – automobilky, domácá robotika a virtuálna realita. Tak si to poďme zhrnúť. Automobily sú nateraz pasé, domáca elektronika je v plienkach a headset Vision Pro by sa mohol stať dlhoočakávanou vstupnou bránou do sveta virtuálnej reality. Snaha firmy o „nasledujúcu veľkú vec“ bola posadlosťou už od éry Stevea Jobbsa. V súčasnosti sa však stáva čoraz ťažším predstaviť si produkt, ktorý by mohol byť úspešný ako iPhone, ktorý minulý rok predstavoval 52 % tržieb z celkových 383,3 miliardy USD.

Apple cieli na robotiku s cieľom nájsť nové možnosti rastu

Vision Pro

Apple headset je najväčšou stávkou spoločnosti za takmer 10 rokov rokov. Americká firma doteraz vždy dokázala nielen zvyšovať predaje svojho kľúčového produktu iPhone, ale tiež rozšíriť svoje produktové portfólio o nové položky, ktoré sa v podstate ihneď stali hitmi. Či už išlo o Mac, iPad, Apple Watch alebo bezdrôtové slúchadlá. Teraz sa musí pokúsiť o niečo podobné. Apple preto uvažuje nad spojením svojej streamovacej služby Apple+ so službou Paramount+ do jedného cenovo dostupnejšieho balíka, ktorý by mohol lepšie bojovať s väčšími platformami od konkurencie, ako sú NetflixDisney+ a Hulu od Walt Disney alebo Prime Video od Amazonu.

Teraz ale Apple prichádza s prvým novým produktom po dlhej dobe, od predstavenia Apple Watch v roku 2015. Ide o Apple headset Vision Pro, ktorý by sa mohol stať dlhoočakávanou vstupnou bránou do sveta virtuálnej reality. Firma ho predstavila ešte v júni, ale začiatkom roka oznámila, že začne naň prijímať predobjednávky a to od 19. januára. Oficiálne sa do predaja dostala v USA 2. februára.

Zrušené elektromobily

Spoločnosť stráca obrovský potenciál príjmov zrušením projektu elektrického vozidla. Analytici odhadovali, že potenciálne príjmy mohli pridať stovky miliárd USD k tržbám firmy. Predpokladalo sa, že vozidlá sa budú predávať za približne 100 000 USD/kus. Máloktoré iné produkty majú takýto potenciál rastu, ale Apple má niekoľko rozrobených projektov, vrátane Vision Pro, dotykových Macov, AirPods s integrovanými kamerami a nových zdravotných technológií, ako je neinvazívny monitor krvného cukru.

Umelá inteligencia je ďalším hlavným zameraním spoločnosti. Aj keď organizácia zaostáva v oblasti chatbotov a iných generatívnych technológií, práve to je oblasť, kde by mohlo dôjsť k prekrytiu AI s robotikou. Zatiaľ je však práca stále v ranných štádiách. Výskumníci AI v Apple skúmajú použitie algoritmov na pomoc robotom pri navigácii v preplnených priestoroch v domácnostiach. Pomôcť by v tejto oblasti oblasti mohlo aj spojenie s firmou Google, a to integráciou umelej inteligencie Google Gemini do mnohých produktov Applu.

Ak sa aj práca posunie míľovými krokmi vpred, Apple by nebol prvým technologickým gigantom, ktorý by vyvinul domáceho robota. Spoločnosť Amazon.com, ktorá je najnovším členom indexu Dow Jones Industrial Average, predstavila v roku 2021 model s názvom Astro , ktorý momentálne stojí 1 600 USD.

Možno najpopulárnejším domácim robotom zostáva vysávač Roomba, ktorý sa predstavil pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Amazon súhlasil s prevzatím firmy iRobot v roku 2022, ale regulačný odpor nakoniec odsúdil dohodu na zánik. Iné spoločnosti tiež predstavili myšlienku humanoidných robotov, ktorí napodobňujú veľkosť a pohyby ľudí.

Aj keď sa projekt elektrických vozidiel nateraz ruší, Apple si z neúspešného pokusu o auto mohol vziať viacero pozitív. Jedným z nich je Neurový engine. Pod týmto pojmom si môžete predstaviť AI čip, ktorý je navrhnutý na rýchle spracovanie úloh umelou inteligenciou a strojovým učením. Jeho úlohou je zlepšiť výkon a efektivitu v aplikáciách, ktoré vyžadujú značné množstvo výpočtov v reálnom čase, ako sú napríklad rozpoznávanie tvárí, spracovanie hlasu alebo zlepšovanie fotografií pomocou funkcií umelého osvetlenia.

Pôvodne bol vyvinutý pre auto, dnes sa využíva v iPhonoch a Macoch. Projekt elektrického auta tiež položil základy pre Vision Pro, pretože Apple skúmal použitie virtuálnej reality počas jazdy. Pôvodný koncept pre robota bolo zariadenie, ktoré by sa vedelo navigovať úplne samostatne bez ľudskej intervencie, ako auto, a slúžiť malo prioritne pre videohovory. Jednou z hlavných myšlienok tohto projektu bolo, že by bol schopný zvládnuť domáce práce, ako je napríklad umývanie riadu. To by však vyžadovalo prekonanie mimoriadne náročných inžinierskych výziev. Mnohí si myslia, že takáto technologická vyspelosť je pravdepodobne v tomto desaťročí nemožná.

Akcie Apple


Akcie firmy firmy od začiatku roka odpísali -8,6 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +4,7 %. V súčasnosti sa obchodujú na hodnote 169,6 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 26,4 násobok zisku na akciu (P/E), 23,7 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 20,4 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 2,6 bilióna USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokČipy ovládajú akciové trhy: Toto je 30 najväčších polovodičových firiem sveta
Ďalší článokTesla toto leto predstaví robotaxi, sľubované v roku 2018
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno