Cena akcií Arm sa zdvojnásobila

Akcie Arm pokračujú vo svojom raste v období rozmachu umelej inteligencie. Cena akcií sa takmer zdvojnásobila od chvíle, keď minulý týždeň oznámila svoje výsledky za 4. štvrťrok 2024. V nich organizácia prekonala priemerné odhady Wall Street z hľadiska tržieb a tiež upraveného zisku na akciu. Rastu pomohli aj lepšie usmernenia tržieb na aktuálny štvrtok, ktoré boli výrazne nad očakávaniami analytikov.

Predstavitelia uviedli vo svojej správe o výsledkoch, že dopyt po technológii umelej inteligencie zvýšil predaje, čo následne spôsobilo nárast cien akcií. Spoločnosť, ktorá je vlastnená japonskou spoločnosťou SoftBank, má solídny štart na americkom burzovom trhu od momentu, keď v septembri spustila svoje IPO v hodnote 54,5 miliardy USD, najväčšieho v roku 2023. Od vtedy akcie vzrástli o +145,2 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 148,9 USD

Dizajn čipov Arm sa používa takmer vo všetkých smartfónoch na svete a väčšine tabletov a digitálnych televízorov. Nedávno sa rozšíril aj do oblasti umelej inteligencie a inteligentných zariadení. V súčasnosti len malá časť jeho príjmov pochádza z čipov, ktoré idú do superpočítačov. Tie sa používajú na spracovanie údajov AI, tento segment rýchlo rastie a mnohí investori práve kvôli tomu vsadili na britského návrhára čipov. Podnik totiž ťaží z rastúcich investícií do AI a čipov, ktoré túto technológiu podporujú. Manažment potvrdil, že sa chce stále viac presadzovať aj v čipoch pre dátové centrá, kde prebiehajú výpočty AI.

Práve toto odvetvie je fenoménom celého priemyselného odvetvia. Americký výrobca čipov Nvidia tiež zaznamenal nárast cien svojich akcií viac než trojnásobne počas posledného roka vďaka neustále rastúcemu dopytu po jeho čipoch s umelej inteligencie. Spoločnosť sa stala jednou z najhodnotnejších verejne obchodovaných spoločností na svete, s trhovou hodnotou akcií okolo 1,8 bilióna USD, čo jej umožnilo pridať sa k „klubu biliónárov„, spolu s Apple, Microsoft, Alphabet a Amazon. O spoločnosti sme nedávno písali aj analýzu, ktorú si môžete pozrieť nižšie:

To najpodstatnejšie z kvartálnych výsledkov Arm

Spoločnosti priamo nevyužívajú produkty Arm pre úlohy súvisiace s umelej inteligenciou, ale napríklad spoločnosť Nvidia ich využíva na zlepšenie výkonu svojich čipov určených pre umelej inteligenciu.

Tržby spoločnosti za tretí štvrťrok 2024 dosiahli rekordnú úroveň 824 miliónov USD, čo predstavuje takmer 14 % nárast oproti minulému roku, pričom priemerné odhady na Wall Street boli 768 miliónov USD. Rekordný rast tržieb poháňali najmä príjmy z licencií. Tie medziročne vzrástli o viac ako 18 % na 354 miliónov USD. Príjmy z licenčných poplatkov dosiahli 470 miliónov USD, medziročne o 11 % viac, čo odráža silné oživenie na trhu so smartfónmi a rastúcu dopyt po Armv9 (najnovšej verzie architektúry procesorov).

Britský návrhár čipov zaznamenal prevádzkový zisk 134 miliónov USD, pričom pred rokom reportoval prevádzkový zisk 244 miliónov USD. Prevádzková marža tak klesla o viac ako 53 % na 37,8 %. Za tento pokles je zodpovedný nárast prevádzkových výdavkov, najmä zvýšený počet zamestnancov. Pracovná sila medziročne vzrástla o 19 % z 5 781 na 6 870 zamestnancov. Zvýšené náklady na prevádzku mali negatívny vplyv aj na čistý zisk, ktorý dosiahol 0,82 miliardy USD. Upravený zisk na akciu bol na úrovni 0,29 USD, pričom analytici odhadovali 0,25 USD na akciu. 

Akcie ARM si za posledný týždeň pripísali takmer 100 %

Akcie ArmAkcie firmy od vstupu na burzu vzrástli o +145,2 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 148,9 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 1 655 násobok zisku na akciu (P/E), 99,3 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 617,5 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 153,2 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokNový komoditný kráľ? Cena kakaa rekordne rastie
Ďalší článokShopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno