Nižšie ciele platobného giganta

Predstavitelia firmy Adyen pozmenili výhľady rastu na nasledujúce tri roky, keďže holandská platobná technologická spoločnosť sa snaží mierniť vysoké očakávania investorov po tom, čo nedávne spomalenie predaja spustilo výpredaj jej akcií. Holandská firma špecializujúca sa na spracovanie platieb zažila svoj čierny deň koncom augusta, keď jej akcie na burze v Amsterdame odpísali rekordných -40,6 % za jediný deň a dostali sa na 875 EUR.

Počas tohto prepadu prišla spoločnosť o 20 miliárd EUR z trhovej kapitalizácie. Od svojej najvyššej úrovne z novembra 2021 (2 745 eur) prišli akcie Adyen dokonca o takmer tri štvrte hodnoty. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na hodnote 958,8 EUR. Spoločnosť sa teraz zameriava na rast v rozmedzí od 20 až 30 %. To je porovnateľné s predchádzajúcou strednodobou prognózou, ktorá počítala s podobným ročným nárastom. Akcie na to reagovali pohybom nahor a pripísali si až 37 %.

Predstavitelia Adyen povedali, že „dlhodobá vízia rastu zostáva nezmenená“, a špecifikovali svoje očakávania na nasledujúce tri roky. Revízia prognózy s aktualizáciou za tretí štvrťrok je odchýlkou od jej obvyklých polročných správ a odráža tlak na poskytnutie väčšej jasnosti o jej rastovej trajektórii.

Investori požadovali častejšiu komunikáciu a jasný plán na dosiahnutie svojich rastových ambícií a mnohí sa pýtali, či nie je potrebné zmeniť strednodobé ciele. Adyen vo svojej stredajšej aktualizácii tiež uviedol, že má za cieľ zlepšiť zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou na viac ako 50 % tržieb v roku 2026. V minulosti podrobne popisoval iba dlhodobý cieľ pre marže EBITDA na úrovni 65 %.

„Znížené usmernenia spoločnosti Adyen pre rast čistých príjmov od 20 do 30 % a maržu EBITDA nad 50 % v roku 2026, oproti 65 % dlhodobému cieľu, sú teraz bližšie ku konsenzu a odzrkadľujú konkurenciu v platobnom odvetví a zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu. Jeho aktualizácia v 3. štvrťroku signalizovala zníženie náboru v roku 2024, pričom kontrola nákladov je teraz kritickejšia, pretože tempo príjmov sa spomaľuje.“ povedal Tomasz Noetzel, BI bankový analytik.

Nová marža EBITDA prispôsobená realite

„Pokiaľ ide o aktualizované strednodobé ambície, zostávame opatrní vzhľadom na rozsah výsledkov,“ uviedol analytik Jefferies International Hannes Leitner. Povedal, že zatiaľ čo celkové ciele sú „pravdepodobne realistickejšie, stále vyzerajú ambiciózne“.

Firma načrtla tiež plány na častejšiu aktualizáciu výsledkov. Keď si vypočujeme spätnú väzbu od investorov, „chápeme, že by nám pomohlo viac aktualizácií o tom, ako sa podnikanie vyvíja,“ povedal finančný riaditeľ Adyen Ethan Tandowsky na investorskom dni spoločnosti v San Franciscu. „Plánujeme zdieľať štvrťročné aktualizácie aspoň v nasledujúcom roku,“ doplnil.

Najpomalší rast od IPO

Čo vyvolalo takúto negatívnu reakciu investorov? Najpomalší rast tržieb od vstupu na burzu prostredníctvom IPO v roku 2018. Finančné trhy boli zvyknuté na impozantnú rastovú trajektóriu Adyenu. Platobná spoločnosť medzi rokmi 2018 a 2022 zvýšil ročné príjmy z 1,65 na 8,94 miliardy EUR, čo predstavuje 440 percentný nárast v priebehu 5 rokov. Rýchlo stúpala i ziskovosť a kľúčový ukazovateľ čistých tržieb, čo možno považovať za ekvivalent hrubého zisku. Ten vzrástol o 281 % na 1,33 miliardy EUR.

Hlavný konkurent PayPalu, Adyen zmierňuje ciele rastu

Počas tohto obdobia mezdiročná miera rastu čistých tržieb dosahovala vysoké úrovne, ktoré presahovali 30 % v každom roku s výnimkou v roku 2020. V prvom polroku 2023 ale Adyen len vykázal 21 percentný rast čistých príjmov, čo oproti celému roku 2022 predstavuje spomalenie o takmer 12 percentuálnych bodov. Analytici odhadovali, že Adyen vykáže čisté príjmy na úrovni 776,5 milióna EUR.

Adyen

Adyen je globálna platobná technologická spoločnosť, ktorá poskytuje riešenia pre elektronické platby a správu obchodných transakcií. Bola založená v roku 2006 v Holandsku a odvtedy sa stala jednou z popredných spoločností v oblasti platobných technológií na celom svete. Adyen zarába prostredníctvom poplatkov za svoje platobné služby. Tieto poplatky môžu zahŕňať poplatky za správu transakcií, konverziu mien a iné poplatky spojené s platobnými operáciami. Zákazníci Adyen sú často veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré používajú jeho služby na spracovanie veľkého množstva platieb.

Biznis model Adyen:

Adyen má unikátny biznis model, ktorý je postavený na poskytovaní integrovaných platobných riešení pre obchodníkov a podniky. Jeho hlavné služby a príjmy sú založené na niekoľkých základných prvkoch:

  1. Platobné brány (Payment Gateways): Adyen ponúka platobné brány, ktoré umožňujú obchodníkom prijímať rôzne druhy platby online a v obchodoch. Tieto brány sú integrované do webových stránok a mobilných aplikácií.
  2. Správa transakcií: Spoločnosť spravuje platobné transakcie pre svojich klientov a zabezpečuje bezpečnosť a spoľahlivosť týchto transakcií. To zahŕňa správu rôznych druhov platieb vrátane kreditných a debetných kariet, digitálnych peňazí a iných metód.
  3. Medzinárodné platby: Adyen je špecializovaný na medzinárodné platby a umožňuje obchodníkom prijímať platby od zákazníkov na celom svete v rôznych menách.
  4. Analytika a správa rizika: Spoločnosť poskytuje nástroje na analýzu transakcií a správu rizika, čo pomáha obchodníkom identifikovať podvody a zlepšiť svoje platobné procesy.

Akcie Adyen


Akcie Adyen od začiatku roka klesli o -40,1 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 958,8 EUR. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 36,7 násobok zisku na akciu (P/E); 24,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 28,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Matka Game of Thrones, Warner Bros. Discovery, zaznamenala prepad akcií o takmer 20 %
Disney so silným rastom používateľov i zisku avizuje ďalšie úspory, akcie sa odrážajú od dna
Ryanair po rekordnom zisku sľubuje investorom dividendu
Apple porazil očakávania, ale problémom je výhľad, akcie klesajú o 3 %
Akcie firmy Palantir na roztrhanie, pripisujú 17 % po zlepšení celoročného výhľadu
PayPal zvyšuje výhľad a akcie sa odrážajú od dna
Najcennejšia európska firma Novo Nordisk zvýšila zisk o 56 % vďaka lieku na chudnutie
Výrobca čipov AMD prekonal odhady Wall Street, jeho čip na umelú inteligenciu bude generovať miliardy
Erste ve 3Q překonala očekávání na úrovni čistého zisku. Hlavním pozitivem je navýšený výhled
Enphase Energy čelí problémom so solárnou energiou, slabá prognóza tržieb poslala akcie dole o 15 %
Prepad luxusu sa zintenzívňuje, Kering s najväčším poklesom tržieb od roku 2020
Zisk ropných gigantov Exxon Mobil a Chevron po oznámení mega-akvizícií stúpol
Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokSamsung predstaví nový generatívny model AI, predpehne ním Apple?
Ďalší článokAkcie Trade Desk odpísali 28 %, výhľad ukázal, že trh s reklamou sa úplne nezotavil
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno