Generatívna AI v smartfónov

Spoločnosť Samsung Electronics predstavila nový generatívny model umelej inteligencie s názvom Samsung Gauss. Táto technológia je navrhnutá pre aplikácie AI na zariadeniach. V prípade ak sa táto technológia dostane do ich smartfónov, firma by bola medzi prvými výrobcami mobilných telefónov na svete, ktorá by do svojich zariadení zaviedli generatívnu AI, dokonca skôr ako Apple.

Juhokórejská spoločnosť túto novinku oznámila len pred pár dňami, čo naznačuje, že softvér čoskoro príde do jej zariadení. Generatívnu AI spopularizovala firma Microsoft, s podporou OpenAI, do ktorej začiatkom tohto roka investoval 10 miliárd USD. Táto generatívna umelá inteligencia sa opiera o takzvané veľké jazykové modely, ktoré sú trénované na veľkom množstve údajov.

Samsung uviedol, že jeho model AI je pomenovaný po Carlovi Friedrichovi Gaussovi, „legendárnom matematikovi, ktorý založil teóriu normálneho rozdelenia, chrbticu strojového učenia a AI“. Systém umelej inteligencie má množstvo funkcií, napríklad môže pomôcť pri vytváraní e-mailov a prekladaní obsahu. Funkcia Gauss Image, tiež dokáže vytvárať alebo upravovať obrázky.

„Samsung Gauss sa v súčasnosti používa na zvýšenie produktivity zamestnancov, ale v blízkej budúcnosti bude rozšírený na rôzne produktové aplikácie Samsung, aby poskytol nové používateľské skúsenosti,“ uviedli predstavitelia spoločnosti. Firma si tento rok stanovila vysoké ciele, v snahe preniknúť do sveta výroby čipov investuje 200 miliárd EUR do výstavby 5 výrobných závodov. Organizácia sa tak snaží diverzifikovať svoje podnikanie, keďže globálny trh so smartfónmi v súčasnosti čelí problémom a celosvetový objem predaja v poslednom štvrťroku klesol o 8%.

Predbehne Apple?

Samsung by mohol byť medzi prvými výrobcami mobilných telefónov na svete, ktorí do svojich zariadení zavedú generatívnu AI. Daniel Araujo, viceprezident spoločnosti Samsung pre mobilný biznis, na margo výsledkov spoločnosti minulý mesiac uviedol, že generatívna technológia AI sa pravdepodobne dostane k zákazníkom už budúci rok.

Apple, najväčší rival spoločnosti Samsung v oblasti smartfónov, zatiaľ neoznámil žiadny vlastný generatívny produkt AI. Generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook minulý povedal, že technologický gigant „pracuje“ na generatívnej AI, ale odmietol poskytnúť ďalšie podrobnosti.

Apple sa však transformuje a tržby spoločnosti neťahá už iba predaj iPhonov ale služby. Obchod so službami vzrástol o 8 % na nový rekord 21,2 miliardy USD, čo tvorí viac ako 25 % z celkových tržieb spoločnosti. V posledných kvartálnych výsledkocb však výhľad spoločnosti investorov moc nenadchol a tak tržby Apple klesali už štvrtý štvrťrok po sebe, vrátane poklesu v Číne.

Akcie Samsung


Akcie spoločnosti Samsung, v tomto roku vzrástli o +11,8 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 49,55 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 13,4 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 8,2 násobok ročného prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 6,3 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií Samsung Electronics predstavuje 2,06 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokDisney so silným rastom používateľov i zisku avizuje ďalšie úspory, akcie sa odrážajú od dna
Ďalší článokRevízia cieľov firmy Adyen poslala jej akcie nahor o 37 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno