Inflácia v eurozóne

Miera inflácie sa v eurozóne v októbri znížila na 2,9 percenta, je to väčší pokles, než sa čakalo. Dôvodom je najmä výrazné zníženie cien energií. V septembri miera inflácie predstavovala 4,3 %. Analytici očakávali, že inflácia v októbri klesne na 3,1 %. Medzimesačne ceny podľa Eurostatu o 0,1 % vzrástli. Najviac k rastu cien v októbri prispela kategória potravín.

Zmiernenie zaznamenala aj jadrová inflácia v eurozóne, ktorá nezahrnuje nestabilné ceny energií a potravín. Dosiahla v októbri 4,2 %, zatiaľ čo v septembri predstavovala 4,5 %. Rýchly pokles inflácie a tiež spomalenie jadrovej inflácie dáva nádej na to, že ECB už nebude pristupovať k ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb.

Najnovšie tempo rastu spotrebiteľských cien sa tak výrazne priblížilo k inflačnému cieľu Európskej centrálnej banky (ECB). Tá inflačný cieľ stanovila na úrovni 2 %. Na porovnanie, najvyššiu infláciu zaznamenala eurozóna v októbri minulého roka, keď dosiahla 10,6 %.

Najvyššiu infláciu v eurozóne zaznamenalo Slovensko so 7,8 %, znížila sa však zo septembrových 9 % a augustových 9,6 %. Druhú najvyššiu infláciu v eurozóne malo v októbri Chorvátsko (6,7 %) a tretie skončilo Slovinsko s infláciou na úrovni 6,6 %. Belgicko a Holandsko vykázali pokles cien o 1,7 % a o 1 %.

Fxkva v voj medziro nej infl cie v usa euroz ne a na slovensku 1

Ekonomika

Ekonomika eurozóny zaznamenala v 3. štvrťroku po úprave o sezónne vplyvy medzikvartálny pokles. Vyplýva to z predbežných odhadov Eurostatu. Na ekonomike eurozóny tak badateľne vidieť vplyv zvyšovania úrokových sadzieb, ktoré sú v eurozóne na najvyššej úrovni v histórií.

Lepšie sa však vyvíjala ekonomika menového bloku v 2. štvrťroku, za ktorý Eurostat revidoval údaje smerom nahor. Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny upravený o sezónne vplyvy klesol v 3. štvrťroku medzikvartálne o 0,1 %. Je to prvý pokles ekonomiky menovej únie od polovice roka 2020, keď jej vývoj ovplyvňovala pandémia nového koronavírusu. Na porovnanie, v 2. kvartáli zaznamenala ekonomika eurozóny rast o 0,2 %, čo predstavuje revíziu údajov z 0,1 % z predchádzajúceho odhadu.

V medziročnom porovnaní vzrástla ekonomika eurozóny v 3. štvrťroku o 0,1 %. Analytici rátali s rastom o 0,2 %. Oproti vývoju v predchádzajúcom kvartáli sa tak rast prudko spomalil, keď v 2. kvartáli zaznamenal HDP eurozóny medziročný rast o 0,5 %.

V celej Európskej únii zaznamenala ekonomika v 3. kvartáli medzištvrťročný rast o 0,1 % a rovnakým tempom rástla aj v medziročnom porovnaní. Zatiaľ čo medziročne sa ekonomika EÚ vyvíjala podobne ako v prípade eurozóny slabšie než v predchádzajúcom štvrťroku, v medzikvartálnom porovnaní sa vývoj ekonomiky mierne zlepšil. V 2. štvrťroku ekonomika Európskej únie rástla oproti predchádzajúcemu kvartálu nulovým tempom, v medziročnom porovnaní vzrástla o 0,4 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokTrading restart: Nový video kurz pre pokročilých traderov
Ďalší článokVýrobca čipov AMD prekonal odhady Wall Street, jeho čip na umelú inteligenciu bude generovať miliardy
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno