Microsoft a OpenAI s veľkými plánmi

Najhodnotnejšia firma súčasnosti Microsoft a strojca ChatuGPT OpenAI pracujú na plánoch pre projekt dátového centra, ktorý by mohol stáť až 100 miliárd USD a zahŕňať superpočítač podporovaný umelou inteligenciou s názvom „Stargate„, ktorý má byť spustený v roku 2028. Rýchle prijímanie technológie generatívnej umelej inteligencie viedlo k enormnému dopytu po dátových centrách pre AI schopné zvládať pokročilejšie úlohy než tradičné dátové centrá.

Portál The Information uviedol, že projekt by pravdepodobne financovala spoločnosť Microsoft, pričom sa očakáva, že bude stáť 100-krát viac než niektoré z najväčších existujúcich dátových centier. Navrhovaný superpočítač so sídlom v USA by bol najväčší v rade, ktorý spoločnosti plánujú vybudovať v priebehu nasledujúcich šiestich rokov. The Information prišla s predbežnou cenou 100 miliárd USD a to na základe vyjadrení Sama Altmana, CEO spoločnosti OpenAI a odhadovaným nákladom reportovaným firmou Microsoft.

Altman a Microsoft rozložili superpočítače do piatich fáz, pričom Stargate je piatou fázou. Podľa správy Microsoft pracuje na menšom superpočítači štvrtej fázy pre OpenAI, ktorý má byť spustený okolo roku 2026. Microsoft a OpenAI sa nachádzajú v strede tretej fázy päťfázového plánu, pričom podstatná časť nákladov na nasledujúce dve fázy sa budú týkať získavania potrebných AI čipov.

AI čipy sú často predávané za vysoké ceny. Šéf spoločnosti Nvidia Jensen Huang povedal stanici CNBC na začiatku marca, že najnovší umelej inteligencie čip „Blackwell“ B200 bude mať cenu medzi 30 000 a 40 000 USD. O týchto čipoch sme hovorili aj v našom každo-týždňovom akciovom zhrnutí na Youtube, ktoré si môžeš vypočuť TU. Microsoft tiež oznámil duo vlastne navrhnutých počítačových čipov v novembri minulého roka. Správa uvádza, že nový projekt bude navrhnutý tak, aby spolupracoval s čipmi od rôznych dodávateľov.

Akcie Microsoft


Akcie firmy Microsoft za posledných 12 mesiacov vzrástli o +47,8 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 424,6 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 38,3 násobok zisku na akciu (P/E), 31,8 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 26,9 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 3,1 bilióna USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokTesla opäť v poklese, katastrofálny štart roka
Ďalší článokAkcie vlastníka Calvin Klein či Tommy Hilfiger zažili najväčší pád za posledných 35 rokov
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno