S analytikom XTB Tomášom Vrankom, ktorého môžete pozrieť tiež z nášho seriálu „akciové portfólio Tomáša Vranku„, sme sa obzreli za rokom 2023 na finančných trhoch. Pozreli sme sa na to, ako môže vyzerať rok 2024, prebrali makrokonómiu, geopolitiku, ale tiež jednotlivé sektory, trhy a triedy akcií. Prezradil nám zároveň najväčšie pozície vo svojom investičnom portfóliu.

Aký bol rok 2023 na finančných trhoch?

Ak by som to mal zhrnúť do jednej vety, tak by som povedal že celkom úspešný. Hlavné akciové indexy rástli vo svete o desiatky percent a na akciových trhoch po zlom roku 2022 panoval konečne optimizmus. Ten bol podporený viacerými vecami, spomenul by som dianie okolo AI, ktoré začalo byť veľmi viditeľné začiatkom roka, a od ktorého sa očakáva zvýšenie produktivity. Okrem toho sa posledné mesiace špekuluje na znižovanie úrokových sadzieb v USA, ktoré by malo začať tento rok. Nižšie sadzby sú pre akcie pozitívne hneď z niekoľkých dôvodov a aj to bolo teda jednou z udalostí, ktorá akcie ťahala hore.

Kto vyhrá v roku 2024? Akcie alebo dlhopisy?

Dobrá otázka, všetko bude závisieť z veľkej časti od toho, ako rýchlo sa budú znižovať úrokové sadzby. Tempo znižovania totiž výrazne ovplyvní smerovanie akcií a aj dlhopisov. Na túto otázku ti teda neviem odpovedať. Myslím si ale, že väčšina ľudí by mala investovať dlhodobo a aj to tak našťastie väčšina ľudí, s ktorými som v kontakte robí. V dlhodobom horizonte majú akcie oproti dlhopisom výrazne vyšší výnos. Akonáhle by som teda peniaze chcel niekam vložiť aspoň na 10 rokov, tak by som jednoznačne bral akcie. Ak by bol môj horizont napríklad 5 rokov, išiel by som len do dlhopisov alebo do nejakej kombinaćie dlhopisov a akcií.

Máme vyhraný súboj s infláciou a ako vidíte vývoj úrokových sadzieb v najbližších 2 rokoch z pohľadu ECB a FEDu?

Asi sa zhodneme na tom, že vlna najväčšej inflácie je už za nami. Posledné dáta z USA ale ukázali, že možno ale nemáme ešte úplne vyhrané a v nejakých stredných hodnotách (2-4 %) tu inflácia môže ešte pokojne chvíľu ostať. Otvorená je ešte asi stále aj otázka energetiky, veľa v otázke inflácie závažia napríklad ceny ropy a plynu, ktoré môžu byť pri súčasnej geopolitickej situácii (Ukrajina, Blízky Východ) veľmi volatilné. Okrem toho za sebou máme aj voľby na Taiwane, kde sa môže geopolitika ďalej komplikovať, čo by mohlo priniesť ďalšiu vlnu inflácie. Myslím si, že keď sa nestane vo svete nič nečakáne, bude to v poriadku a centrálne banky budú postupne sadzby znižovať. Centrálne banky to ale majú ťažké, musia nájsť nejaký čo možno najrovnovážnejší bod medzi tým, aby bojovali s infláciou a aby veľmi nezadusili ekonomiku. Nechcel by som byť v ich koži.

Rok 2024 sa bude niesť aj v znamení volieb, tými najsledovanejšími budú prezidentské voľby v USA, voľby do Europarlamentu a tiež voľby na Taiwane. Mali by investori sledovať tieto udalosti a ak áno, prečo?

Ak by som mal zoradiť aj dôležitosť pre investičný svet tak jednoznačne by som na prvé miesto dal americké voľby, potom tie taiwanské a potom ten Europarlament. Amerika určuje smerovanie sveta už niekoľko dekád z hľadiska politiky, vojenskej sily ale aj investovania. V US má prezident silné právomoci aj v oblasti podnikateľského prostredia či daní a bude teda dôležité, s čím kandidátí prídu v tejto oblasti. Okrem toho má prezident v USA aj veľký dopad priamo na ekonomiku, čo sa odrazí na firmách a teda aj ich akciách. Taiwan zase môže byť
zaujímavý z toho hľadiska, že je pre svetovú ekonomiku extrémne dôležitý z pohľadu čipov. Vyrába sa tam cez 90 % tých najsofistikovanejšícih čipov. Nejaký čip v smartfóne alebo v počítači, na ktorom ľudia čítajú tento rozhovor, bol tiež takmer určite vyrobený tam. Vyzerá to tak, že pri moci tam bude vláda, ktorá stojí za samostatnosťou ostrova, čo môže opäť zvýšiť napätie medzi ostrovom a Čínou, čo by mohol byť problém pre export čipov. Teoreticky môže prísť k stretu, do ktorého by mohli byť zatiahnuté aj USA, hovorí sa aj o možnej blokáde ostrova. Potom sú tu všetky ostatné voľby, ktoré asi nebudú mať nejaký extra výrazný dopad na trhy, môžu nám ale ako celok ukázať nejaké nálady vo svete, na ktoré budú politici reagovať. Ak by napríklad začali vo väčšom stúpať na popularite populistické strany, čo sa už vlastne deje, tak by to mohol byť problém pre migračnú politiku či fiškálne smerovanie krajín. Nejaký takýto dlhodobý dopad tam teda byť môže aj pri iných voľbách.

Ako vidíte výhľad Bitcoinu po schválení bitcoinových ETF a pred blížiacim sa halvingom?

Teoreticky by obe tieto udalosti mali Bitcoinu pomôcť. ETF do trhu môžu priniesť veľký objem nových prostriedkov, halving zase znáročňuje ťaženie nových Bitcoinov a historicky vždy predchádzal rastu ceny. Krátkodob ale ťažko povedať, posledné mesiace minulého roka krypto pekne rástlo, po informáciách o schválení ETF ale skôr klesalo, takže tá informácia tam už bola zrejme započítaná. Dlhodobo som ale na krypto bullish, vyzerá to tak, že si získava čoraz väčšiu popularitu a ľudia sú čoraz negatívnejší voči rastúcemu zadlžovaniu a krokom centrálnych bánk. Či bude mať nakoniec nejakú reálnu využiteľnosť neviem, cenami aktív ale hýbu ľudia a tí o kryptomeny záujem prejavujú čoraz viac.

Ktoré sektory by mohli outperformovať akciový trh v roku 2024?

Ja by som sa úprimne nečudoval, keby sa aj ďalej nadpriemerne darilo technologickým spoločnostiam. Tie sú síce drahé, tá situácia im ale praje a ak sa budú sadzby znižovať, viem si predstaviť ich ďalší rast. Tie firmy tiež ukázali, že boli relatívne odolné aj počas horších časov.
Hlavne tie najväčšie z nich tiež každým rokom stále viac a viac zväzujú svojich používateľov do svojich služieb, je teda čoraz ťažšie od nich odísť a priebežne prenikajú do nových segmentov.

Pripomína Vám situácia okolo umelej inteligencie a výkonnosti technologických titulov Dotcom bublinu alebo je dobrá výkonnosť tech firiem opodstatnená?

Tá situácia je podľa mňa úplne iná. Áno, má to niektoré podobné znaky, je tu nejaký hype a čaká sa od toho veľa, väčšina firiem, pri ktorých sa AI ale teraz skloňuje, zarába už teraz vysoké desiatky miliárd USD ročne. Tie firmy sú síce drahšie ako trh, neprídu mi ale nejako extrémne prepálené, zatiaľ čo pri Dotcom bubline bolo ocenenie oveľa vyššie a firmy dokopy nič nezarábali. Tiež sa tam podľa mňa veľmi ťažko tipoval víťaz, lebo nikto nevedel, ako sa internet bude využívať a ktoré firmy z toho budú nakoniec ťažiť. Teraz je podľa mňa jasné, že najlepšiu východiskovú pozíciu v tejto oblasti budú mať veľké technologické firmy. Majú totiž veľa prostriedkov, majú kde nástroje aplikovať, majú miliardy zákazníkov, skúsených ľudí a programátorov, ktorých vedia dobre zaplatiť a kopec možností integrácie služieb na báze AI.

Kto z Vášho pohľadu vyhrá súboj v oblasti umelej inteligencie? Zatiaľ sa ako favorit profiluje Microsoft a Alphabet.

Áno, myslím si že to bude jedna z týchto firiem, prípadne nevidím úplne dôvod, prečo by to nemohli byť obe. Tie firmy vedľa seba fungujú už teraz, pokojne to môže pokračovať takto aj ďalej. Každá aj z tých ostatných veľkých firiem má ale možnosti, ako AI využť. Amazon
prevádzkuje najväčšiu cloudovú platformu na svete, Apple môže priniesť nové spôsoby využitia zariadení a Meta zase už teraz avizovala viacero využití AI – od tvorby reklamy, cez lepšie cielenie až po využívanie chatbotov. Nvidia zase predáva špecializované čipy, ktoré zatiaľ nemajú konkurenciu, aj keď už svoje čipy ukázalo aj AMD či Intel.

Je čas na nákup small-caps, teda nízko kapitalizované spoločnosti? A vedeli by ste možno vypichnúť pár small cap stocks, ktoré Vám prídu svojim podnikaním zaujímavé?

Ja nemám veľmi v obľube small capy. Výkonnosť majú síce dobrú, ale skoro polovica firiem v indexe nezarába, takže to pre mňa nie sú moc zaujímavé firmy. Aby som kúpil stratovú firmu, musí ma niečím zaujať, musí byť v niečom výnimočná. Druhá vec je, že by ľudia mali investovať do toho, čomu rozumejú. Nehovorím, že je úplne najjednoduchšie pochopiť, ako fungujú veľké firmy, pri tých malých je to ešte o tom komplikovanejšie, lebo väčšinu z nich väčšina ľudí nepozná a pozerá sa na ne celkovo menej očí, čo môže byť výhoda, ale aj nevýhoda z hľadiska nejakej bezpečnosti alebo transparentnosti. Ak by som teda z nejakého dôvodu chcel ísť do akcií malých firiem, volil by som asi ETF na celý index a neskúšal by som ich vyberať jednotlivo.

Japonsko bol v roku 2023 najlepší hlavný akciový trh a Čína najhorší. Nastane v Ázii obrat?

To Japonsko je veľmi špecifický trh a krajina, plná ekonomických zvláštností. Svoj vrchol dosiahlo asi 30 rokov dozadu, odvtedy dlho viaceré metriky a aj trhy klesali, kopili sa problémy a trh začal rásť asi až 10 rokov dozadu. Japonské akcie dosiahli najvyššie hodnoty za niekoľko dekád, ešte stále však nie sú na historických maximách. Čína je na druhej strane zaujímavá krajina s dobrými firmami, ktoré ale podnikajú v zlom prostredí. Keby tie čínske firmy boli z USA, obchodujú sa pokojne za 2-3-4 násobok ich aktuálny cien. V Číne má v rukaćh moc vládnuca strana, ktorá je pre firmy žalobcom, sudcom aj katom. Ak strana niečo povie, alebo sa jej niečo na firmách nepáči, tak to firmy pocítia a vláda im môže urobiť takmer čokoľvek, viď Alibaba alebo súkromné vzdelávacie firmy v Číne, z ktorých sa stali prakticky neziskovky práve po zásahoch vlády. Čínske firmy sú teda zaujímavé, len sú žiaľ v zlom prostredí. Ja mám z Číny nakúpených viacero firiem, na väčšine z nich som ale v mínuse a pokiaľ ju chce investor zaradiť do portfólia, určite by nemali tvoriť veľkú časť, lebo sú jednoducho extrémne rizikové. Aj tu by som ale zrejme, najmä pri Číne, išiel asi formou ETF. V Japonsku by som sa nebál vyberať konkrétne firmy.

Niekdajšie čínske tech hviezdy Alibaba a JD.com sa obchodujú na historickým minimách? Zvráti sa tento nepriaznivý trend?

Ja si myslím, že sa pomaličky začnú zbierať, o moc horšie na tom už byť ani nemôžu. Domáca vláda už podľa mňa dostatočne ukázala, kto je v krajine pánom. Otázny je teraz ale ten vnútorný ekonomický vývoj Číny. V nej sa totiž kopí mnoho problémov, ekonomika spomaľuje, veková štruktúra obyvateľstva je katastrofálna, pribúdajú problémy s developermi. Domácim firmám teda môže dať vláda pokoj, ale môžu teraz trpieť kvôli iným vnútorným problémom. Výhľadovo by som sa ale o ne nebál, nebol by som ale prekvapený, keby ešte chvíľu išli do strany alebo by klesali. Tých pár veľkých firiem v Číne ale robí veľké množstvo vecí a ich výhodou je aj to, že podnikanie amerických konkurentov je tam buď úplne zakázané, alebo obmedzené.

Ako sú na tom emerging markets (rozvojové trhy)?

Ono to závisí krajina od krajiny a rok od roka. Spoločným znakom tých krajín je ale to, že sú väčšinou politicky a ekonomcky menej stále. Demografická situácia je tam ale zväčšia lepšia, ako na západe a bohatnú rýchlejšie, ako západné krajiny. Výmenné kurzy ale zvyknú výraznejšie fluktuovať, politicky sú tie krajiny nevyspytateľné, takže by všetky tieto faktory mal investor brať do úvahy. Často sa spomína v poslednej dobe India, ktorá by mala byť druhou Čínou a kopec spoločností tam presúva aj svoje výrobné aktivity. V tejto súvislosti sa spomína napríklad Apple, ktorý sa z hľadiska výroby snaží presúvať aspoň čiastočne z Číny do Indie. Rovnako tak mnoho iných firiem, narážajú tam na mnoho praktických problémov – nestabilná energetická situácia, zlá infraštruktúra, vysoká miera korupcie atď., nekvalifikovaná pracovná sila atď. Potenciál v tých krajinách teda rozhodne je, ale z hľadiska investovania sú proste rizikovejšie a aj tu by podľa mňa malo platiť, že by investor nemal stavať portfólio primárne na nich, ale mali by byť keď tak skôr doplnkom.

Sú z vášho pohľadu akciové trhy nadhodnotené?

To záleží od toho, na ktorý trh sa pozeráme. Americké akcie sú drahšie, ako je nejaký historický priemer, v závislosti od indexu je to možno o nejakých 10 až 30 %. Zvyšok sveta je ale približne na priemere, niektoré trhy sú o niečo málo drahšie, niektoré o niečo lacnejšie, ale nepríde mi, že by sme sa niekde nejako extrémne vychýlili od dlhodobejších priemerov. Aj v tej Amerike sa dá stále nájsť mnoho firiem, ktoré sú ocenené dobre, drahšie sú najmä tie veľké technologické firmy. Ja ako benchmark zvyknem brať americké indexy a tie sú objektívne o niečo drahšie, ako bežne bývajú.

Čomu by ste sa v roku 2024 vyhli?

Nejakým impulzívnym nákupom a celkovo bezhlavému investovaniu do nejakých trendov, ktoré sa možno tento rok objavia. Akciové trhy sú teraz celkom vysoko, ak by som do trhu chcel vstupovať treraz s nejakým vyšším obnosom, tak by som si peniaze asi rozdelil a investoval by som postupne. Z hľadiska štatistiky si rozdelením sumy investor skôr trochu pohorší. Subjektívne sa ale pocitovo investuje na vrcholoch trhu horšie a investovanie by malo byť z hľadiska psychiky hlavne komfortné a toto môže byť jeden z bodov, ktorý v tom môže pomôcť.

XTB je synonymom aktívneho investovania. So službou Autoinvest sa ale presúva aj do sveta pasívneho investovania. Prečo?

Áno, my sme začínali ako firma, ktorá sa primárne zaoberala CFD na Forex, Indexy, Komodity, akcie a ETF. Neskôr sme pridali možnosť obchodovania CFD na kryptomeny, potom akcie a ETF vo fyzickej forme, potom možnosť ich delenia, potom úročenie a teraz sme pridali aj možnosť automatického nákupu ETF. Transformovali sme sa teda na multi asset brokera pre všetkých ľudí, ktorí sa chcú nejakým spôsobom venovať tradingu, investovaniu čo sporeniu. Myslíme si, že svoju finančnú budúcnosť by dnes kvôli demografii a dôchodkom mal riešiť naozaj každý a trendom je to, že veľa ľudí si to uvedomuje, avšak investovanie ako také ich až tak nebaví. Chcú sa teda nejako vlastnoručne finančne zabezpečiť, ale chcú s tým mať minimum starostí. Práve preto sme spustili túto službu, ktorá umožňuje úplne zautomatizovať pravidelný nákup ETF. Investor si napriklad stanoví, že chce 30 rokov do dôchodku pravidelne nakupovať ETF na S&P 500 za 300 euro mesačne. U nás si teda vyberie ETF, navolí si bankový prevod, automatický nákup napríkald k 1. dňu v mesiaci a viac sa nestará. Myslíme si, že takáto služba môže investovanie, ktoré by malo byť súčasťou života každého zodpovedného človeka, priblížiť všetkým ľuďom. Chceme teda byť brokerom pre každého človeka bez ohľadu na jeho skúsenosti s investovaním.

V čom bude Autoinvest oproti konkurencii lepší?

Princíp automatizácie investovania je zrejme u všetkých spoločnosti rovnaký, alebo minimálne veľmi podobný. Líšiť sa bude samozrejme rozhranie apky, prípadne ponuka ETF. Tá ale asi nebude až taká podstatná, lebo väčšina ľudí chce aj tak pár ETF dookola – svetový akciový index, S&P 500, prípadne Nasdaq, nejaký európsky index, niečo na rozvojové krajiny, prípadne Čínu. V čom sa však spoločnosti už výrazne líšia je výška poplatkov. Tie sa pohybujú najčastejšie niekde medzi 0,5 až 1,5 % ročne. U nás sú komisie nulové do mesačného objemu obchodov 100 000 EUR a poplatok za správu nemáme do veľkosti portfólia do 250 000 EUR. Najväčšou výhodou sú u nás teda poplatky, ktoré máme spomedzi konkurencie, o ktorej viem, najnižšie. Okrem toho môžem spomenúť aj okamžité nákupy ETF, takže investor nemusí čakať po pripísaní peňazí na účet niekoľko dní. Okrem toho sme ako jedna z mála brokerských firiem na svete obchodovaná na burze. Firma teda musí byť z hľadiska financií transparentná, auditovaná a pozerá sa na nás proste veľa očí. Okrem toho máme domácu slovenskú reguláciu, a sme na slovenskom trhu veľmi dlho (od roku 2008), čo sa o mnohých iných spoločnostiach poskytujúcich podobné služby povedať nedá.

Ak ste ochotný prezradiť viac o Vašom portfóliu, viete nám prezradiť 3 najväčšie pozície?

Na popredných priečkach sa v mojom portfóliu zvyknú obmieňať najmä veľké technologické firmy. Obmieňa sa mi tam Alphabet, Apple, Amazon, v roku 2022 sa mi podarilo za celkom dobré ceny navýšiť aj Microsoft, z ktorého mám ale spomedzi technologických firiem najmenej. Minulý rok sa do popredia prepracovala aj Meta, tam som tiež niečo podokupoval v roku 2022. Medzi technologickými firmami mám potom aj Berkshire Hathaway a posledné roky, ak nemám čas vyberať konkrétnu akciu, zvyknem nakupovať ETF na S&P 500, ktoré sa mi tam tiež prepracovalo. Moje najväčšie pozície sú teda tie vyššie spomenuté.

Ktoré sektory majú najväčšie zastúpenie vo Vašom portfóliu?

Odpoveď na túto otázku si asi domyslíš z predchádzajúcej odpovede, sú to jednoznačne technológie. Mám ešte celkom veľkú pozíciu aj v holandskej ASML, ktorá vyrába litografické stroje pre výrobcov čipov, ale to je tiež vlastne technologická firma.

Čo by ste odkázali čitateľom akcie.sk?

Som si 100 % istý, že akcie.sk sú portál s vysoko nadpriemerne fiannčne gramotnými čitateľmi. Myslím si teda, že priamo im by som asi neodkazoval nič. Napadlo mi ale, že ako som spomínal hore, tak svoje financie a sporenie na dôchodok by mal riešiť naozaj každý, najmä mladý človek. Z rôznych prieskumov ale vieme a vidíme, že na Slovensku investuje stále málo ľudí. Dôvody sú rôzne, veľa ľudí si myslí, že bude musieť štúdiu venovať stovky hodín, alebo že investovanie nie je pre bežných ľudí, lebo na neho potrebujete desiatky alebo stovky tisícok eur. Dnešné technológie ich ale naozaj robia dostupnými pre takmer kohokoľvek, kto má pár desiatok EUR mesačne. Možno by som teda čitateľom odkázal, aby urobili nezištný dobrý skutok a skúsili k investovaniu dostať jedného človeka, kamaráta, niekoho z rodiny, kolegu alebo podobne.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokTOP 10: Najväčšie ťažobné spoločnosti na svete (2024)
Ďalší článokNajlepšie európske akcie v roku 2023 a výhľad na rok 2024
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno