Rekordný buyback

Francúzske spoločnosti odkupujú svoje akcie ako nikdy predtým. Podľa najnovších správ plánuje francúzska vláda zdaniť tieto odkupy. Francúzske “ťažké váhy“ s veľmi vysokými ziskami minulý rok vynaložili rekordných 33 miliárd EUR na buybacky. Čo je odkup vlastných akcií a prečo je to dobré pre spoločnosť?

Spoločnosti ho využívajú ako alternatívnu formu voči dividendám na vrátenie hodnoty akcionárom. Ich cieľom zvyčajne býva stimulácia dopytu zo strany investorov, preukázanie viery manažmentu v budúcnosť podniku, či využitie lacnej ceny akcií. Buybacky majú zvyčajne pozitívny efekt, pretože zvyšujú zisk na 1 akciu (po odkúpení sa totiž akcie sťahujú z obehu a zisk či iný ukazovateľ sa teda delí menším počtom akcií). Keďže vďaka odkupom akcií je zisk na 1 akciu vyšší, pomer ceny akcie a zisku na akciu (P/E) je nižší a to tlačí na rast ceny. Oproti dividendám majú odkupy akcií výhodu v tom, že nepodliehajú zdaneniu.

Program na odkup vlastných akcií je veľmi populárny u hlavných spoločností USA na Wall Street. 40 najdôležitejších spoločností vo Francúzsku (tvoriacich benchmarkový francúzsky akciový index CAC 40) taktiež začínajú vidieť túto príležitosť. Minulý rok zarobili celkovo viac ako 150 miliárd EUR. Následne TotalEnergies minulý rok vynaložil 9 miliárd EUR na spätný odkup akcií, zatiaľ čo BNP Paribas 5 vynaložil miliárd EUR,.

Čo na to vláda?

Niekoľko veľkých spoločností už oznámilo nové programy na odkup vlastných akcií na rok 2024, vrátane firiem ako Axa, TotalEnergies a Stellantis. Francúzska vláda tak zvažuje zdanenie buybackov. Argumentujú tým, že chcú donútiť spoločnosti skôr k plateniu dividend. Viacero spoločností, najmä technologických, totiž namiesto dividend realizuje primárne spätné odkupy akcií.

Niektorí kritici tohto prístupu argumentujú tým, že „každé euro, ktoré sa vynaloží na nafukovanie cien akcií, je euro, ktoré by sa mohlo minúť na rast našej ekonomiky a riešenie klimatickej krízy.“. Poukazujú na to niektorí predstavitelia liberálnych demokratov. Demokrati volajú po 4 % dane z odkupov akcií.

Podľa francúzskeho denníka Le Figaro, vláda zvažuje zavedenie dane vo výške približne 1 %, čo by mohlo priniesť až 300 miliónov EUR do francúzskych pokladníc. Existujú však obavy z implementácie retroaktívnej dane, ktorá je všeobecne považovaná za nespravodlivú. Konečné rozhodnutie, ako aj možná výška dane, bude predložené v novom finančnom zákone v decembri. Ak sa prijme, daň bude splatná od januára 2025.

Retroaktívna daň znamená, že platí späť do minulosti. V prípade odkupu vlastných akcií by to znamenalo, že daň by sa vzťahovala na transakcie odkupu akcií, ktoré sa uskutočnili v minulosti, pred schválením alebo zavedením dane. Toto opatrenie by mohlo ovplyvniť spoločnosti, ktoré už uskutočnili buybacky a nenaplánovali si do budúcnosti náklady spojené s daňovými výdavkami. Pre niektoré spoločnosti by to mohlo znamenať nečakané nepríjemnosti, pretože by museli doplniť svoje finančné plány o dodatočné náklady na retroaktívnu daň.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokProducent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Ďalší článokTesla si pripisuje 16 %, Čína automobilke povolila predaj FSD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno