Vizualizácia Indexu

Standard & Poor’s 500, známejší pod skratkou S&P500 je index akciového trhu, ktorý meria výkonnosť 500 najväčších spoločností kótovaných na burzách v Spojených štátoch podľa trhovej kapitalizácie. Je to jeden z najsledovanejších akciových indexov a je považovaný za referenčný bod pre celkové zdravie akciového trhu v USA.

Spoločnosti indexu S&P 500 držia aktíva v hodnote 7,1 bilióna USD a predstavujú takmer 80 % dostupnej trhovej kapitalizácie na burzách v USA. Váha jednotlivých spoločností v indexe je počítaná trhovou kapitalizáciou, čo znamená, že väčšie spoločnosti majú väčší vplyv na výkonnosť indexu. V dôsledku toho majú zmeny cien akcií väčších spoločností výraznejší vplyv na celkový pohyb indexu. Index S&P 500 sa často používa ako benchmark na hodnotenie výkonnosti podielových fondov, fondov obchodovaných na burze (ETF) a iných investičných portfólií.

Spoločnosť Slickcharts vytvorila vizualizáciu všetkých 500 spoločností, ktoré sa nachádzajú v známom indexe. Pri spoločnostiach je uvedená aj ich váha v indexe S&P 500.

SP500 VyHA

Firmy v S&P 500 podľa jednotlivých váh

V tabuľke nižšie je uvedených 10 firiem, ktoré majú najvyššiu váhu v indexu a tiež sektory, v ktorých pôsobia. Informačné technológie, zdravotníctvo a financie majú najvyšší podiel. Spolu pokrývajú viac ako polovicu indexu. Za posledné desaťročie indexu dominovali veľké technologické mená. Technologický sektor tvorí viac ako 26 % indexu, pričom Apple, Microsoft a Nvidia sú podľa trhovej kapitalizácie top spoločnosťami v S&P 500. Spoločnosť Nvidia sa tento rok stala novým prírastkom klubu bilionárov a výrazne tým zvýšila svoju váhu v indexe.

Napriek tomu, že úrokové sadzby tento výrazne stúpli vybrané množstvo veľkých technologických mien si za posledný rok udržalo alebo dokonca rozšírilo svoj vplyv na index. V mnohých prípadoch tento nárast podporil dopyt investorov po akciách súvisiacich s AI.

Amazon je treťou najväčšou spoločnosťou v indexe. Zatiaľ čo jeho akcie v roku 2022 klesli v dôsledku spomaľujúcich sa predajov, v tomto roku si pripísali približne 46 %. Významné váhy majú tiež organizácie ako Aplhabet, Berskhire Hatahaway, ktorý tento štvrťrok nakúpil stavebné firmy, či Meta.

Vo finančnom sektore, ktorý tvorí 12,9 % podiel indexu, má najvyššiu váhu Berkshire Hathaway 1,7 %, hneď za ním nasledujú JP Morgan Chase a Visa, o ktorej sme nedávno písali detailnú analýzu. 14,5 % zastúpenie majú spoločnosti v sektore zdravotníctva, kde UnitedHealth Group je špičkou s váhou 1,3 % za ním nasleduje dividendový kráľ Johnson & Johnson a Eli Lilly, ktorá vďaka slušným výsledkom testov liekov na chudnutie sa dostala na prvé miesto v trhovej kapitalizácii medzi zdravotníckymi gigantmi s 520 miliardami USD.

SP500 SHEDULE 1

Sektory S&P 500 a trhový cyklus

Nedávno sme vám priniesli článok o tom, ako sa darilo jednotlivým sektorom benchmarkového indexu S&P 500 v jednotlivých fázach hospodárskeho cyklu v minulosti. Dnes sa bližšie pozrieme na 11 sektorov v indexe S&P 500, usporiadaných podľa váhy a ich typického výkonu počas obchodného cyklu, kde rozlišuje cyklické a defenzívne sektory. Hospodársky cyklus v priebehu času kolíše, od vrcholov expanzie po minimá v období recesie, a každá fáza ovplyvňuje výkonnosť sektorov S&P 500 inak.

  • Cyklické: vzostup a pád s trhovým cyklom.
  • Defenzívne: Zvyčajne negatívne korelujú s trhovým cyklom, so stabilnejšími ziskami a dividendami.
SP500 SHEDULE 2

Cenový vývoj S&P 500


Na grafe vyššie je zobrazený historický vývoj akciového indexu S&P 500. Za posledných 26 rokov rástol priemerným ročným tempom cca +11,5 % a aktuálne sa obchoduje na cene 4 376,3 USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Index S&P 500 si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJGurufocus, Visualcapitalist
Predchádzajúci článokStratená dekáda Číny a koniec jednej éry
Ďalší článokRenault chystá IPO svojej značky elektromobilov Ampere
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno