Najlepšie európske akcie 2023 v rámci indexu Euro Stoxx 50

Európsky akciový trh v roku 2023 síce zaostal za svojimi kolegami, avšak aj tak zaznamenal pôsobivý rast. Paneurópsky index Euro Stoxx 50, ktorý je kľúčovým benchmarkom pre európske korporátne firmy, si pripísal 19,2 %. Pričom v roku 2022 zaznamenal 12 % pokles. Na čele rebríčka výkonnosti v rámci Euro Stoxx 50 sú niektoré z najznámejších mien v Európe, ktoré investorov príjemne prekvapili. Nedávno sme pre Vás pripravili aj článok v ktorom píšeme o najvýkonnejších akciách za rok 2023 celkovo:

Poďme sa spoločne pozrieť na to, ktoré firmy boli v roku 2023 najvýkonnejšie v rámci indexu Euro Stoxx 50. Talianska finančná inštitúcia Unicredit, ktorá má aktuálnu trhovú hodnotu 48,2 miliardy USD, obzvlášť vynikla, jej akcie vzrástli o 83 %. Pod výkon sa podpísal najmä robustný obchodný model banky a strategické iniciatívy. K robustnému rastu pomohli rekordné tržby, ktoré spoločnosť dosiahla v prvých dvoch štvrťrokoch. Silné výsledky podporil najmä výrazný rast čistých úrokových výnosov.

Po talianskej banke najväčší nárast zažili dve európske automobilky. Holandská automobilka Stellantis a talianska prémiová značka Ferrari. Stellantis si pripísal viac ako 60 % a to aj napriek štrajkom robotníkom na konci októbra. Firma s trhovou kapitalizáciou 67,4 miliardy USD je jednou z najväčších automobiliek na svete. Firma plánuje zvýšiť do štyroch rokov predaj ľahkých úžitkových vozidiel o 25 %. 

Akcie talianskej luxusnej automobilky Ferrari vzrástli o takmer 57 % a od vstupu na burzu v roku 2015 si pripísali už 680 %. Ferrari je jednou z najexkluzívnejších značiek na svete, čo znamená, že si môže vybrať, ktorý zo zákazníkov dostane kľúče od ich luxusného športového auta. Minulý rok preto taliansky výrobca oznámil, že bude akceptovať kryptomeny ako platbu za svoje vozidlá.

Španielska maloobchodná veľmoc, Inditex materská spoločnosť populárnych značiek ako Zara, zaznamenala v roku 2023 ešte väčší rast ako Ferrari a to 57,6%. Toto oživenie bolo spôsobené opätovným otvorením fyzických maloobchodných predajní a pokračujúcim boomom elektronického obchodu. Módna skupina Inditex si udržala rast predaja aj po roku 2022, keď aj napriek vysokej inflácií obehol konkurentov v oblasti maloobchodného predaja. Španielske zastúpenie v tomto rebríčku prezentuje okrem Inditexu aj banka Banco Bilbao Vizcaya Argentariam, ktorá zarobila na hospodárskom oživení Španielska a zaznamenala viac ako 46 % nárast svojej hodnoty. Banka je s trhovou kapitalizáciou 53,8 miliardy USD 4. najhodnotnejšiu verejne obchodovateľnou firmou v Španielsku.

Španielske akciový trh zaznamenal v roku 2023 pozoruhodný výkon a bol to najlepší rok od roku 2009, pričom 35 veľkých spoločností zahŕňajúcich madridský index IBEX 35 vzrástlo o 22,8 %. Niekoľko kľúčových faktorov podnietilo oživenie španielskych akcií. Predovšetkým zotavenie španielskej ekonomiky po ničivých dopadoch pandémie COVID-19. Španielsko, ktoré je silne závislé na cestovnom ruchu, zaznamenalo pozoruhodné oživenie, keď sa cestovné obmedzenia uvoľnili a turisti sa vrátili. Toto oživenie nielen oživilo domácu ekonomiku, ale oživilo aj trh práce. Výkonnosť jednotlivých akciových indexov za rok 2023 si môžete pozrieť nižšie.

Najlepšie európske akcie 2023 v rámci indexu Euro Stoxx 50

Podobne si počínal aj nemecký akciový trh, keď Index DAX, ktorý zahŕňa 40 najväčších nemeckých spoločností podľa trhovej kapitalizácie, si pripísal 19,4 %. Tento výkon je druhým najlepším ročným zhodnotením za posledné desaťročie. K tomuto pozoruhodnému nárastu indexu DAX dochádza napriek menej priaznivým ekonomickým údajom pre Nemecko. Avšak rastúce očakávania znižovania sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB) a podstatný pokles cien ropy a plynu boli dva hlavné faktory, ktoré poháňali nemecké akcie.

Pozoruhodný nárast zaznamenali aj dvaja nemecký giganti. Svetovo známa značka športového oblečenia Adidas zaznamenala 52,5 % nárast, čo odráža fakt, že svet po pandémii opäť prijíma šport a aktívny životný štýl. Pozoruhodný rast v roku 2023 zaznamenala aj napriek viacerých problémov ako bolo napríklad rozviazanie zmluvy s rapperom Ye (Kanye West) zo začiatku roka. Softvérový titán SAP tiež zaznamenal významné zisky so 43 % nárastom, ktorý podčiarkuje zrýchľujúcu sa digitálnu transformáciu v rámci globálnych podnikov. Firma v roku 2023 ukázala silu cloudového podnikania a tiež potvrdila optimistické ciele do budúcna.

Francúzske firmy v tomto pozoruhodnom rally nezostali pozadu, pričom spoločnosti Compagnie de Saint-Gobain a Schneider Electric zaznamenali zisky 44,8 %, respektíve 38,1 %. Tieto čísla poukazujú na rast v sektoroch stavebníctva a energetického manažmentu. Schneider Electric je pritom s trhovou kapitalizáciou 106,3 miliardy USD, siedmou najhodnotnejšiu firmou vo Francúzsku. Ešte hodnotnejšia je „luxusná firma“ Hermès International (212 miliárd USD, podľa trhovej hodnoty), ktorej akcie si za rok 2023 pripísali takmer 38 %, čo dokazuje odolnosť špičkového spotrebného tovaru na trhu.

TOP 10: Najlepšie európske akcie v roku 2023 a výhľad na rok 2024

TOP akcie v roku 2023 v Európe

Dánska farmaceutická spoločnosť Novo Nordisk, najväčšia európska spoločnosť podľa trhovej kapitalizácie, ktorá nie je súčasťou indexu Euro Stoxx 50, zaznamenala 49 % nárast hodnoty svojich akcií. Tento pôsobivý výkon bol poháňaný silným reťazcom liečby cukrovky a produktov starostlivosti o obezitu. Avšak mimo známeho indexu spravilo pozoruhodný rast aj niekoľko menších európskych spoločností.

33 európskych firiem s minimálnou trhovou kapitalizáciou 500 miliónov EUR v roku 2023 vzrástlo aspoň o 100 %. Medzi týmito pozoruhodnými výkonmi je nemecká technologická firma Northern Data, ktorá vedie s ohromujúcim takmer 310 % nárastom hodnoty svojich akcií. Northern Data sa špecializuje na vysokovýkonnú výpočtovú techniku, ktorá slúži rastúcim potrebám cloudových služieb, blockchain technológie a vznikajúcej oblasti generatívnej umelej inteligencie (AI).

Na druhej pozícii, portugalská Mota-Engil, zaoberajúca sa stavebníctvom a infraštruktúrou. Tá zaznamenala v minulom roku nárast o pôsobivých 238 %. V tesnom závese nasleduje maďarský OPUS GLOBAL priemyselný konglomerát, ktorý stúpol o 228 %.

Pozadu nezostáva ani britská strojárska firma Rolls-Royce Holdings, ktorého akcie rastú s pozoruhodným 222 % nárastom. Firma oznámila, že priebehu nasledujúcich piatich rokov tiež plánuje predať aktíva v hodnote 1 až 1,5 miliardy libier, vrátane svojho elektrického lietadla. Dutch Redcare Pharmacy zarobila na neustále rastúcom zdravotníckom sektore, pričom jej akcie sa zhodnotili o 204 %, čím si zabezpečili miesto medzi piatimi najlepšími európskymi akciami.

Okrem týchto spoločností, ktoré si za rok 2023 pripísali viac ako 200 %, stojí za zmienku spomenúť aj firmy ako Intrakat Societe Anonyme, ktorá si pripísala 196,5 %, švajčiarsku farmaceutické firmu DocMorris, s 186,3 % rastom, poľskú firmu Benefit Systems, ktorá si pripísala 186,2 %, švédsku spoločnosť Pagero Group, ktorej akcie v minulom roku vzrástli o 176,1 % a Avance Gas s 165,2 % rastom.

TOP najvýkonnejšie európske akcie v roku 2023

Top európske akcie a výhľad na rok 2024

Výkon v roku 2023 nebol rovnomerne rozložený medzi sektory, čo znamená, že pestrá ekonomická Európa ponúka široké spektrum investičných možností na nadchádzajúci rok. Najvýkonnejším európskym sektorom v roku 2023 boli informačné technológie s výrazným 19 % rastom. V sektore zažiarila najmä holandská spoločnosť BE Semiconductor Industries, známa tiež ako Besi, ktorá medziročne vzrástla o 152 %. Besi sa špecializuje na zariadenia na montáž polovodičov a jej silný rast podčiarkuje jej inovačnú schopnosť. Ďalším silným hráčom bola ASM International s pozoruhodným 103 % nárastom.

Spotrebný sektor bol druhým najlepším odvetvím s rastom 18 %. Sektor potiahla dánska firma Pandora, ktorá je známa svojimi náramkami, v roku 2023 zaznamenala pozoruhodný 96 % nárast. Priemyselné odvetvia si tiež udržali svoju pozíciu, pričom 17 % nárast bol spôsobený najmä výnimočným 225 % nárastom britskej Rolls Royce Holdings. Napriek týmto úspechom sa nie všetkým sektorom darilo dobre. Sektor zdravotníctva nedosiahol ani priemernú výkonnosť 5,9 %. Medzitým sektory verejných služieb a energetiky zaostávali za svojim priemerom, keď zaznamenali rast iba 7 % a 9 %.

Pri pohľade do roku 2024 sú vyjadrenia analytikov optimistické, pričom predpovedajú nárast 4,3 % pre index MSCI Europe. Očakáva sa, že európsky sektor nehnuteľností zažiari a zarobí na očakávanom znížení úrokových sadzieb s predpokladaným rastom mediánu výnosov o 10,6 % a ziskom o 5,7 %. Shaftesbury Capital, investičná spoločnosť v oblasti nehnuteľností, je jednou z firiem pre ktorú analytici predpovedajú 122 % nárast výnosov.

Finančné spoločnosti, u ktorých sa očakáva rast tržieb o 7,7 % a impozantných 15,4 % v zisku, by mohli ťažiť zo stabilnejšieho ekonomického prostredia, keďže inflácia a náklady na pôžičky sa znížia. Admirals Group by podľa nich mohla viesť finančný sektor s robustným 160 % rastom predpokladaných výnosov.

Očakáva sa, že sektor zdravotnej starostlivosti zaznamená rast tržieb o 7,8 % a rast ziskov o 2,2 %. Analytici dávajú do popredia dánsku firmu Zealand Pharma, pri ktorej očakávajú 275 % nárast predpokladaných príjmov, pravdepodobne vďaka prelomom v jej biofarmaceutických produktoch. Pre sektor informačných technológií odhadujú analytici nárast výnosov o 7,7 % a rast ziskov o 4,1 %. Očakáva sa, že spoločnosť Meyer Burger Technology zaznamená 97 % nárast výnosov a povezie sa na vlne inovácií v oblasti solárnych a polovodičových technológií.

Priemyselné odvetvia vykazujú dobré zdravie so 6,8 % stredným rastom tržieb a 10,9 % nárastom zisku. ITM Power, špecializujúca sa na vodíkové energetické riešenia, zažije podľa predpovedí 272 % nárast tržieb, čo odráža rastúci posun smerom k zelenej energii. V sektore spotrebného tovaru sa očakáva nárast výnosov o 6,2 % a nárast zisku o 6,4 %. Na čele rebríčka predpovedí analytikov je britský predajca luxusných automobilov Inchcape s očakávaným 42 % nárastom tržieb. Očakáva sa, že ostatné sektory, ako sú verejné služby, energetika, spotrebný tovar a materiály, vykážu nižší ako priemerný rast výnosov aj očakávaných ziskov.

Rok 2023 sa ukázal byť nesmierne zaujímavým pre európske akciové trhy, pričom mnohé spoločnosti dosiahli pozoruhodné úspechy a investori mali možnosť profitovať z týchto príležitostí. Aj keď minulosť nezaručuje budúcnosť a akciové trhy sú stále ovplyvnené mnohými faktormi, od geopolitických udalostí po makroekonomické trendy, investori by mali zostať pozorní a dobre informovaní. Napriek výzvam, s ktorými sa môžu investori stretávať, európske akcie zostávajú zaujímavým sektorom pre investovanie aj roku 2024.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus, Companiesmarketcap, Macrotrends
Predchádzajúci článokExkluzívny rozhovor s Tomášom Vrankom
Ďalší článokSynopsys kúpi softvérového výrobcu Ansys za 34 miliárd USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno